Sari la conținut
Forum Roportal
Maddye

Broscuta testoasa

Postări Recomandate

Eu am o testoasa si acvariul nu este suficient de mare pt ea ( testoasa are lungimea de 17 cm ) si poate sa iasa oricand din acvariu . Azi de dimineata a iesit din acvariu si i s-a prins gheruta in gaurile de la difuzorul casetofonului smulgandu-se . Ce as putea sa fac ca sa nu se infecteze labuta ?

post-19859-1145524926_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o testoasa si acvariul nu este suficient de mare pt ea ( testoasa are lungimea de 17 cm ) si poate sa iasa oricand din acvariu . Azi de dimineata a iesit din acvariu si i s-a prins gheruta in gaurile de la difuzorul casetofonului smulgandu-se . Ce as putea sa fac ca sa nu se infecteze labuta ?

 

Poate te ajuta cineva daca oferi cateva detalii: inaltimea acvariului e mai mica decat inaltimea testoasei? :cry: Sau testoasa se poate catzara pe sticla? Cum a ajuns la difuzor? L-ai pus pe podea? s.a.m.d.

Singurul lucru pe care l-am inteles este ca are o fortza extraordinara. Ce (si-)a smuls?!!? Sper ca n-a durut-o. :nea:

 

A! Cine e "Harriet"? Sau "ce"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Harriet se numeste testoasa mea . S-a urcat pe filtrul din acvariu ( filtrul e folosit pt curatarea apei ) si a iesit afara . Acvariul este pus pe mobila si alaturi casetofunul . Nu stiu ce a facut , dar am gasit gheruta ei in difuzorul casetofonului . Sper doar sa nu i se infecteze deoarece i-a curs sange . Poate cineva sa-mi zica daca e nevoie de o alifie ? Sau un control la madicul veterinar ? Nu prea am incredere in medici deoarece am mai avut doua testoase care erau bolnave cu ochii si le-am dus la control . Le-a facut injectii si nu s-au simtit prea bine . Una a murit deshidratata deoarece nu mai manca ( asta s-a intamplat la cateva luni dupa ce s-a imbolnavit ) , iar cealalta nu s-a chinuit . I-a facut doar o injectie . parerea mea e ca doctorii respectivi nu au examinat in viata lor o testoasa . Ma tem pt viata testoasei mele si nu vreau sa o pierd si pe aceasta . :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te alarma prea tare,mergi cu ea la doctor sa-i dezinfecteze rana[in cazul in care e infectata] si bandajata.despre acvariu poti sa-ti iei adio,a putut ieri odata,va iesi si altadata,insa eu de exemplu las broscutele libere si nu deranjeaza cu nimic pe nimeni,in acvariu stau cand se plictisesc de colindat si cand mananca. intra si pe forumul de broscute,acolo vei gasi oameni care se pricep foarte bine. bafta si vindecare rapida broscutei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti sa-ti dai cu putin asocilin (de la farmacia umana). cat despre acvariu, cumpara unul mai inalt, iar apa pentru o broscuta de marimea asta e bine sa aiba vreo 18 cm adancime. cat despre medicii veterinari, in facultate nu se invata nimic despre animale exotice (broscute, hamsteri etc.), cel putin nu in materiile de baza. se poate face un curs special in acest sens, dar nu sunt prea multi doritori. asa k ai mare grija la ce medic te duci cand mai ai vreo problema. in esenta, tratamentul poate fi bun, dar dozele administrate total gresite, si de obicei se administreaza mai mult, nu mai putin, iar la animale atat de mici rezultatele sunt catastrofale.

oricum, bafta multa in continuare, si cine mai are vreo intrebare, poate sa mi-o puna pe privat, ii raspund cu cea mai mare placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×