Sari la conținut
Forum Roportal
Dioneea

Scaderea concentratiei si tulburari de memorie

Postări Recomandate

As vrea sa va intreb

daca aveti tulburari de memorie, memorare, ameteli,cap infundat parca cu paie.

Totul este la mine asa, dupa ce am facut tratamentul.

Dar am terminat de 8 luni si parca e din ce in ce mai rau.

Plus tulburari de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In timpul tratamentului am avut momente de confuzie si momente in care nu ma puteam concentra. Incapacitate de concentrare mai serioasa decat se poate intampla in mod normal. Problemele astea au mai persistat si dupa incheierea tratamentului dar s-au ameliorat.

Am avut si probleme de vedere, am redevenit ochelarist. Am purtat din copilarie ochelari pentru hipermetropie. Vedera a fost sigur afectata de tratament (nu mai puteam focaliza cand citeam dar vedeam si niste schintei din cand in cand). Pentru vedere este posibil sa fie si varsta un factor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Doina, eu tocmai ce am schimbat niste pareri cu Lena despre acest subiect, probabil ai citit. Fiind la inceput, dimpotriva, starea de confuzie s-a ameliorat.

Sunt curioasa, mai tii minte, la inceputul tratamentului cum te-ai simtit?

Am avut starile pe care le descrii tu inainte de a fi diagnosticata si tot de atunci am inceput sa port si ochelari pt citit. Dar, cum spunea si Daniel, trebuie sa luam in calcul si varsta. Nu mai spun de orele de munca in fata monitorului.

Citind despre acest subiect pe multe forumuri, am observat ca acestea sunt efecte secundare comune mai ales la cei care au multe luni de trat. la activ. Otrava se aduna, efectele se inmultesc si nu-mi fac iluzii nici eu ca daca voi avansa cu tratamentul voi ramane la fel de "lucida".

Nu am citit sa existe o ameliorare pt acest efect secundar. Doar la terminarea tratamentului.

Ai incredere si va fi bine :cry: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai pus o data problema si va intrebam , daca si voi va confruntati cu asa o problema.Pur si simplu cand ma gandesc la uhn nume , titlu, etc pe care trebuie sa le folosesc in clipa aia uit, si foarte greu imi reamintesc de cele mai multe ori cu ajutor.Mentionez ca eu am facut tratament doar 3 luni acum 2 ani , deci nu cred ca are vreo influenta, dar de cand a aparut acest simptom numai am incredere in mine, desi nu mi se intampla f des, dar mi se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Rodi,

 

Eu am facut 1 an tratam.cu Pegintron si Ribavirina fara intrerupere,dar nu am avut astfel de simptome.Nu cred ca are leg. cu boala sau cu acest tratam.Faptul ca uiti un nume sau ceva ce vrei sa spui in graba se intampla cu toata lumea chir si cu cei sanatosi.Insa diabetul poate provoca dereglari neurotice.

 

Salutari si sanatate

 

Steffi

 

Eu am mai pus o data problema si va intrebam , daca si voi va confruntati cu asa o problema.Pur si simplu cand ma gandesc la uhn nume , titlu, etc pe care trebuie sa le folosesc in clipa aia uit, si foarte greu imi reamintesc de cele mai multe ori cu ajutor.Mentionez ca eu am facut tratament doar 3 luni acum 2 ani , deci nu cred ca are vreo influenta, dar de cand a aparut acest simptom numai am incredere in mine, desi nu mi se intampla f des, dar mi se intampla.
Editat de steffi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

scaderea puterii de concentratie sau chiar uitarea unor lucruri absolut normale pot fi de la tratament, cunosc si alte cazuri, o persoana chiar a uitat penrtu cateva clipe cum se numeste sora lui....pot aparea astfel de situatii dar sunt reversibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

 

La voi s-a intimplat sa aveti singerari de gingii si pete micute rosii pe corp care au aparut la aprox. doua luni de tratanent?

 

Eu de trei zile ma confrunt cu ac. probleme si nu stiu ce sa fac, plus ca apar tot mai multe si apar vinatai la orice atingere mai tare.

Ce pot sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asemenea lucruri se intampla din cauza tratamentului.

trebuie sa-ti faci o hemoleucograma sa vezi cumstai cu analiza de sange

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma confruntam cu usoare amnezii chiar inainte de tratament. Am pus pe seama anesteziilor de la interventiile chirurgicale avute. Acum cind va aud pe voi, ma intreb daca nu cumva chiar suferinta ficatului dadea asa ceva. Iar de cind sunt sub tratament, e jale ! Ma chinui sa-mi amintesc cite ceva , cind am vorbit , cu cine am vorbit si ce am zis....Doamne ! Uneori e ingrozitor ! Sper sa treaca odata cu terminarea tratamentului si tulburarile astea. Nu mai spun de starile de nervozitate...Nu le am mereu, dar citeodata dau atita amploare unor chestii minore si ma enervez , pling si am momente in care nu mai vreau nimic. Cind incep sa realizez ca din cauza tratamentului sunt pe cale sa clachez, fac eforturi uriase si ma mobilizez sa pot trece peste ele si sa revin la normal. Noroc ca pina acum nu mi s-a intimplat prea des.

Ochelari de citit mi-am pus si eu , dar nu cred ca are legatura cu tratamentul , ci cu cei 45 de ani ai mei.

Doina, ai incercat cu niste piracetam, sau altceva de genul acesta ?

Va doresc la toti putere sa treceti peste toate Offf-urile vietii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×