Sari la conținut
Forum Roportal
Lorena21

Desi am prieten de 1 an jumatate, simt ca nu il mai iubesc, dar in schimb ma simt atrasa de cel mai bun prieten. Ce sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A zis in prima postare:

Mi-am dat seama ca nu prea aveam multe lucruri in comun, nici gusturi nici idealuri.

De asa ceva iti dai seama si dupa cateva ore, nu tocmai dupa 18 luni.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

..

De ce te surprinde? Oamenii se schimba. Intr-o relatie, cei doi parteneri se pot dezvolta diferit.

Cunosc situatii in care au ajuns la aceasta concluzie, lipsa preocuparilor comune si nepotrivirea de caracter, dupa 13 ani.

Si nu iei in considerare varsta lor.

Editat de Blues
Scos citat sters.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti un caz, asta da. Fara speranta, daca e sa ma intrebi pe mine. Dar na, fiecare cu destinul lui.

 

Ontopic.

Lorena, viata e facuta din experiente. La varsta asta, e normal sa traiesti o efervescenta de-asta, descoperi si inveti cum merg unele lucruri.

Pe toti ne-a "mancat", cum elegant se exprima angajatul NASA mai sus.

Daca nu il mai iubesti si te simti atrasa de altcineva, daca nu simti ca aveti conceptii comune si ai realizat ca nu sunteti compatibili, e in regula sa ii spui si sa pui punct.

Daca il inseli sau te comporti incorect, daca ii dai papucii intr-un mod urat, va ramane probabil cu un gust mai amar decat daca ii vei spune decent si cu tact ca nu mai puteti continua.

Nu e ultima oara cand vei fi nevoita sa faci asta.

Editat de Amarena
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cum pot sa fiu finuta cu iubitul meu si sa ma despart de el fara sa sufere? "

 

Nicicum. Orice despartire e dureroasa. Nu te mai amagi.

Editat de Dix
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu a intrebat-o nimeni motivul pentru care nu-l mai iubeste pe actualul partener?

Cand nu mai e iubire, crezi ca mai conteaza motivele?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum pot sa fiu finuta cu iubitul meu si sa ma despart de el fara sa sufere?

 

Daca te iubeste, oricum ai proceda el va suferi. Bineinteles ca este foarte important modul in care procedezi, nu pentru a face suferinta mai mica, ci pentru a da dovada de ”stofa” de om cu calitati.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aşa:

Iar vorbesti de excepţii.

Ia vezi câte persoane trec prin divorţ, ia vezi câte persoane stau din cu totul alte motive cu partenerul, care n-au nicio legătură cu sentimentele.

După aia vino şi spune-mi de batranei care se plimbă de mână.

Tu nu prea eşti ancorată în realitate.

Bre, eu nu înţeleg un lucru.

De ce femeile nu-s solidare, de ce nu spun femeile cu experienţă, celor tinere, să nu vaneze cai verzi pe pereţi?

În multe cazuri, femei care au aflat pe pielea lor de foarte multe ori, că nu există printi pe cai albi, iubire veşnică şi viaţă fără de moarte, se găsesc propovaduind tinerelor exact despre chestia asta, cu convingere!

Cum vine asta?! E un fel de: lasă că vezi tu nefericito, nici mie nu mi-a zis nimeni, îmi pare bine că o să ti-o iei în freza?

I don't get it.

 

Pentru ca: le pasa de ele insele in primul rand, il al doilea rand e si competitia intre ele, fie ea si ilogica (adica e cu o necunoscuta si pentru un tip cu care oricum n-ar avea nicio treaba). Pentru ca daca ar mai avea ~20 de ani ar vana sau ar dori tot cai verzi pe pereti. Unele doresc caii astia si la 30+. Femeilor nu prea le pasa despre ce stiu atunci cand sunt implicate emotiile, le pasa doar de ce simt. Ce stiu e rezervat pentru persoane si situatii fata de care sunt indiferente.

Mai e si chestia ca nici eu nu incerc sa mai invat pe nimeni nimic, ca nimeni nu vrea sa asculte, fara sa fiu femeie. E un exercitiu inutil. Traim intr-o lume de oameni "cei mai destepti" care stiu ei mai bine orice si daca le zici ceva se rascoala si te dusmanesc. Asa ca mai bine ii privesti linistit cum se dau cu capul de pereti, apoi ii ignori. Oricum cineva care nu vrea sa inteleaga nimic din ce zici e improbabil sa-ti poata fi vreodata prieten, e prea preocupat de sine si de ce crede.

PS: Femeile "cu experienta" nu inseamna neaparat ca si invata ceva din experienta aia. Inseamna doar ca au mai multi scheleti in debara sau mai mult bagaj din trecut. Asta nu le impiedica sa incerce din nou si din nou prin aceleasi metode sa obtina acelasi lucru de la noul partener pe care nu l-au obtinut de la fostul partener. Evident ca dupa un tip si dau de un partener care sa le ofere cam ce doresc ele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Evident ca dupa un tip si dau de un partener care sa le ofere cam ce doresc ele.

Traim in secolul 21, cand orice femeie cu un job bun poate fi independenta. De ce crezi ca toate femeile ar cauta confortul financiar?

As vrea sa-mi raspunda cel chestionat, nu sa se trezeasca alte doamne binevoitoare sa-mi explice ele din vasta lor experienta de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traim in secolul 21, cand orice femeie cu un job bun poate fi independenta. De ce crezi ca toate femeile ar cauta confortul financiar?

As vrea sa-mi raspunda cel chestionat, nu sa se trezeasca alte doamne binevoitoare sa-mi explice ele din vasta lor experienta de viata.

 

Ce-si doresc nu inseamna neaparat bani. Depinde de la caz la caz. Plus ca pretentiile se schimba o data cu avansarea in varsta din cauza ca scade oferta din partea barbatilor. Femeile nu vor doar sex, e prea usor de obtinut.

De ce te-ai gandit doar la bani ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt SR dar ma bag: de ce cauta femeile confortul financiar pe care il poate oferi barbatul? E ceva instinctiv, inscris in genele lor. Femeile s-au format in milioane de ani, in care confortul era vital in maximizarea sanselor. Independenta financiara este doar de 50 de ani.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×