Sari la conținut
Forum Roportal
Lorena21

Desi am prieten de 1 an jumatate, simt ca nu il mai iubesc, dar in schimb ma simt atrasa de cel mai bun prieten. Ce sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iubitul meu ma iubeste mult, dar eu nu prea ma simt multe pentru el. Mi-am dat seama ca nu prea aveam multe lucruri in comun, nici gusturi nici idealuri. Oricum sunt tanara, am 19 ani, iar el e mai mic cu un an decat mine. As vrea sa ma despart de el, dar nu stiu cum. Am inceput sa fiu mai rece cu el... dar orice as face nu vreau sa-l ranesc. De asemenea ma simt foarte atrasa de cel mai bun prieten al meu, cu care petrec foarte mult timp, si cu care am o groaza de lucruri in comun, si care este foarte inteligent (suntem in aceiasi clasa, clasa a12a), el nu stiu ce simte pentru mine. Ce pot face cu cei doi? Cum pot sa fiu finuta cu iubitul meu si sa ma despart de el fara sa sufere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce note are cel mai bun prieten al tau la scoala ? La cate olimpiade nationale a fost ?

Editat de Htenesa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce note are cel mai bun prieten al tau la scoala ? La cate olimpiade nationale a fost ?

Nici nu are rost sa zic :)). Are note foarte mari, si o luat si ceva premii la mate. Dar asta nu are nici o relevanta, nu e genul tocilar, e genul frumusel, carismatic, cu un vocabular foarte bine dezvoltat si care prinde totul "din zbor". Asta, in opinia mea e o persoana inteligenta. Nu notele te fac inteligent... stiu multe persoane inteligente, dar cu note mici. Dar in cazul lui le are pe amandoua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..

 

 

auzi, printule, ma intreb daca in real life ai tupeu sa spui cuiva (female) face2face ca e in calduri si sa te exprimi cum te exprimi aici? cred ca ai pleca cu niste dinti in buzunar daca mi te-ai adresa personal asa, nu de alta, dar suntem femei si nu catelele satului.

cat despre cum isi vede fiecare partenerul, inteligent sau nu, cine te crezi tu sa dai tu note/caractere? lucrezi la nasa? so what? asta e punctul de plecare in a judeca cine si cat e de inteligent? in fata mea nu pari prea inteligent, sorry 2 say it, nu atata vrme cat ce comporti online ca un DUST.

 

 

@Lorena:

 

dear, daca nu mai ai nimic cu prietenul tau, ia atitudine si spune-i. nimic mai urat si greu de suportat decat traiul in minciuna. cum sa ii spui? simplu ''gigi, cred ca e cazul sa mergem pe drumuri separate, nu mai simt nimic pt tine si nu e corect pt niciunul din noi sa traim asa'. o sa-i treaca.

cat despre amorul pe care-l simti pt cel mai bun prieten...am o intrebare: esti gata sa iesi din friendzone si sa risti sa pierzi prietenul asta minunat cu care spui ca ai atatea in comun? merita riscul? ca e un risc...sa te refuze si sa spuna 'vreau sa ramanem unde suntem, prieteni si atat'. te asigur ca totul o sa se schimbe dupa discutia asta si nu neaparat in bine. o sa va evitati pt a evita situatiile jenante,etc. gandeste-te f bine daca merita sa-l pierzi ca prieten. prieteni sunt greu de gasit, iubiti/gagici nu atat de greu.

Editat de Blues
Scos citat sters.
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-ti un timp de gandire.

 

Cand o femeie e in crestere i se insufla ideea ca atunci cand isi gaseste ''alesul'' o sa fie totul roz, au sa se iubeasca pana la cer, au sa se inteleaga perfect si sa traiasca fericiti pana ingheata iadul. Nu cred ca e asa vreodata. Multi oameni (daca nu majoritatea) se lovesc de asemenea probleme din vreme in vreme pe parcursul oricarei relatii sau casnicii. Cu cat renunta mai usor, cu atat le e mai greu pe viitor sa mentina o relatie stabila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si Ampera...eu zic sa ii spui in fata,frumos.Cred ca aceeasi reactie va avea si daca ii zici direct si daca ii sugerezi asta indirect.Si ar fi mai bine asa,decat sa te porti rece (cum ai zis) cu el in continuare.

 

Cat despre prietenul tau cel mai bun...cum ti s-a mai spus,there's a RISK.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

auzi, printule, ma intreb daca in real life ai tupeu sa spui cuiva (female) face2face ca e in calduri si sa te exprimi cum te exprimi aici? cred ca ai pleca cu niste dinti in buzunar daca mi te-ai adresa personal asa, nu de alta, dar suntem femei si nu catelele satului.

cat despre cum isi vede fiecare partenerul, inteligent sau nu, cine te crezi tu sa dai tu note/caractere? lucrezi la nasa? so what? asta e punctul de plecare in a judeca cine si cat e de inteligent? in fata mea nu pari prea inteligent, sorry 2 say it, nu atata vrme cat ce comporti online ca un DUST.

 

 

@Lorena:

 

dear, daca nu mai ai nimic cu prietenul tau, ia atitudine si spune-i. nimic mai urat si greu de suportat decat traiul in minciuna. cum sa ii spui? simplu ''gigi, cred ca e cazul sa mergem pe drumuri separate, nu mai simt nimic pt tine si nu e corect pt niciunul din noi sa traim asa'. o sa-i treaca.

cat despre amorul pe care-l simti pt cel mai bun prieten...am o intrebare: esti gata sa iesi din friendzone si sa risti sa pierzi prietenul asta minunat cu care spui ca ai atatea in comun? merita riscul? ca e un risc...sa te refuze si sa spuna 'vreau sa ramanem unde suntem, prieteni si atat'. te asigur ca totul o sa se schimbe dupa discutia asta si nu neaparat in bine. o sa va evitati pt a evita situatiile jenante,etc. gandeste-te f bine daca merita sa-l pierzi ca prieten. prieteni sunt greu de gasit, iubiti/gagici nu atat de greu.

Da, stiu cat este de greu. Mi-ar parea rau sa-l pierd ca prieten, este un super baiat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

On pt intitiatoarea topicului : cine spune ca e musai sa ramau cu unul din doi? Pentru mine e clar sistemul de ecuatii.

 

1. Nu mai ai ce imparti cu actualul, nu iti cade bine ca va suferi, nici lui..dar asta e viata. Sa stai cu el pentru ce? Ii spui frumos ca nu il iubesti si ca amandoi va doriti si meritati dragoste reciproca.

 

2. Cu amicul nehotarat..eu zic sa iei o pauza. Daca iti va simti lipsa mai mult decat unei amice, va sti ce sa faca. Daca e baiat destept. Daca nu, vezi ca poate fi toxic sa insisti pe o amicitie in care tu esti indragostita. Daca esti fata desteapta, vei sti ce e de facut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi dacă nu-l mai iubesti ce?!

Aşa o să se intample şi cu ăsta cu care urmează să ai relatie.

Asta dacă nu o să fie el primul care se raceste ca piftia.

De fapt aşa o să se intample tot restul vieţii, fie din partea ta, fie din partea partenerului, aşa că enjoy.

Ce nu ţi se spune tie, deşi ai 19 ani, e că tre' să lucrezi la hotarare şi să laşi la o parte dramele astea, care din punctul tău de vedere, te fac să pari o persoană marinimoasa în faţa celorlalti.

Mă refer la " nu vreau să-l rănesc, nu e din cauza lui, e vina mea " şi toate bla bla-urile astea.

Cu cât constientizezi mai repede că atunci cand nu mai e nimic, tre să spui că nu mai e nimic şi atât, fără alte artificii, cu atât mai bine.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi dacă nu-l mai iubesti ce?!

Aşa o să se intample şi cu ăsta cu care urmează să ai relatie.

Asta dacă nu o să fie el primul care se raceste ca piftia.

De fapt aşa o să se intample tot restul vieţii, fie din partea ta, fie din partea partenerului, aşa că enjoy.

Ce nu ţi se spune tie, deşi ai 19 ani, e că tre' să lucrezi la hotarare şi să laşi la o parte dramele astea, care din punctul tău de vedere, te fac să pari o persoană marinimoasa în faţa celorlalti.

Mă refer la " nu vreau să-l rănesc, nu e din cauza lui, e vina mea " şi toate bla bla-urile astea.

Cu cât constientizezi mai repede că atunci cand nu mai e nimic, tre să spui că nu mai e nimic şi atât, fără alte artificii, cu atât mai bine.

Da, probabil. Dar chiar stiu ca tine la mine si mi-a foarte greu sa-l ranesc. Indiferent de ce zici tu. E prima relatie atat de lunga, si de asta nu stiu cum sa procedez la despartire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×