Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suuuper, exact aceeasi carte cu o parte din ideile lui Seneca am luat-o de curand si urmeaza sa o citesc, Padurea norvegiana si Huxley am citit, foarte buni, excelente cartile. Si 1984 am citit, un clasic si o carte fenomen :)

Pe celelalte nu le stiu.

Eu de curand am citit Scurta istorie a Europei, de Simon Jenkins; Fereastra sufletului, Cabala rabinului Isaac Luria; Sambata, de IanMcEwan si acum citesc Sacrul si profanul, de Mircea Eliade. Cum termin cu el, ii am pe Xenofon, despre apologia lui Socrate; Platon; Seneca si o sa mai dau o comanda cu carti filosofice si de istorie plecand din Antichitate si venind usor catre prezent. Ma asteapta si Agonie si extaz, am primit-o de ziua mea.

As citi si mai mult, dar pe langa job mai faco gramada de alte chestii, inclusiv ca invat italiana, apoi voi relua engleza si franceza. 

  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, observant a spus:

Fiero, iti recomand cartile lui Albert Ellis, simt ca ai rezona cu revelatiile sale in ceea ce priveste arhitectura psihica. 

Fondatorul psihologiei cognitiv-comportamentale, parintele ei. Am o carte sau chiar doua, tiparite la xerox, dar nu am citit nimic deocamdata. In mare, stiu pe ce se bazeaza, inlocuirea unor tipare de gandire defectuoase, irationale, cu altele noi si sanatoase. Nu merge la mine. :)

Stii de cine ma simt eu foarte apropiata? De Oliver Sacks, poate ai citit Barbatul care isi confunda sotia cu o palarie, cred ca e cea mai cunoscuta carte a lui, daca nu o fi Awakenings (Reintoarcerea la viata), cea dupa care s-a facut  si un film ai carui protagonisti sunt Robert de Niro si Robin Williams.

Acum 4 ore, King1 a spus:

Suuuper, exact aceeasi carte cu o parte din ideile lui Seneca am luat-o de curand si urmeaza sa o citesc, Padurea norvegiana si Huxley am citit, foarte buni, excelente cartile. Si 1984 am citit, un clasic si o carte fenomen :)

Pe celelalte nu le stiu.

Eu de curand am citit Scurta istorie a Europei, de Simon Jenkins; Fereastra sufletului, Cabala rabinului Isaac Luria; Sambata, de IanMcEwan si acum citesc Sacrul si profanul, de Mircea Eliade. Cum termin cu el, ii am pe Xenofon, despre apologia lui Socrate; Platon; Seneca si o sa mai dau o comanda cu carti filosofice si de istorie plecand din Antichitate si venind usor catre prezent. Ma asteapta si Agonie si extaz, am primit-o de ziua mea.

As citi si mai mult, dar pe langa job mai faco gramada de alte chestii, inclusiv ca invat italiana, apoi voi relua engleza si franceza. 

 Tinerețe si energie! Unde-s timpurile alea? Suna interesant tot ce ai enumerat. Eu, cred ca am mai spus, citesc cartile "care ma cheama la ele" :), nu conteaza ca ele sau autorii lor sunt cunoscuti sau nu, ca sunt la moda, uneori dau de cate o carte citind alta carte, alte ori descopar intamplator recenzii ale unor carti, alteori citesc cartea unui scriitor si caut si alte carti scrise de el. Ce pacat ca nu putem citi cate carti am vrea!

Uite, dintre cartile enumerate de tine mi-a facut cu ochiul Fereastra sufletului, iar pe Socrate si Platon ii am si eu pe lista. Si pe Marcus Aurelius. Filozofii antici sunt considerati precursorii psihologiei cognitiv-comportamentale. Nu stiu cand o sa le vina randul, mi-am promis ca nu mai cumpar carti pana nu le citesc pe cele pe care le-am cumparat deja, sunt enorm de multe!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Fiero said:

Fondatorul psihologiei cognitiv-comportamentale, parintele ei. Am o carte sau chiar doua, tiparite la xerox, dar nu am citit nimic deocamdata. In mare, stiu pe ce se bazeaza, inlocuirea unor tipare de gandire defectuoase, irationale, cu altele noi si sanatoase. Nu merge la mine. :)

Stii de cine ma simt eu foarte apropiata? De Oliver Sacks, poate ai citit Barbatul care isi confunda sotia cu o palarie, cred ca e cea mai cunoscuta carte a lui, daca nu o fi Awakenings (Reintoarcerea la viata), cea dupa care s-a facut  si un film ai carui protagonisti sunt Robert de Niro si Robin Williams.

 Tinerețe si energie! Unde-s timpurile alea? Suna interesant tot ce ai enumerat. Eu, cred ca am mai spus, citesc cartile "care ma cheama la ele" :), nu conteaza ca ele sau autorii lor sunt cunoscuti sau nu, ca sunt la moda, uneori dau de cate o carte citind alta carte, alte ori descopar intamplator recenzii ale unor carti, alteori citesc cartea unui scriitor si caut si alte carti scrise de el. Ce pacat ca nu putem citi cate carti am vrea!

Uite, dintre cartile enumerate de tine mi-a facut cu ochiul Fereastra sufletului, iar pe Socrate si Platon ii am si eu pe lista. Si pe Marcus Aurelius. Filozofii antici sunt considerati precursorii psihologiei cognitiv-comportamentale. Nu stiu cand o sa le vina randul, mi-am promis ca nu mai cumpar carti pana nu le citesc pe cele pe care le-am cumparat deja, sunt enorm de multe!

Da, si la mine vor urma Marcurs Aurelius, Tucidide, poate si Claudius Ptolemeu. 

Cam asa si la mine, de asta comand numai ce ma atrage si imi face cu ochiul :o:

Le termin si eu pe cele enumerate mai sus si apoi mai comand. Mi l-am notat pe Sacks.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, King1 a spus:

Da, si la mine vor urma Marcurs Aurelius, Tucidide, poate si Claudius Ptolemeu. 

Cam asa si la mine, de asta comand numai ce ma atrage si imi face cu ochiul :o:

Le termin si eu pe cele enumerate mai sus si apoi mai comand. Mi l-am notat pe Sacks.

Pe mine m-a fascinat de Sacks atunci cand l-am descoperit, citeam ca si cand as fi fost hipnotizata, de-aia am mai căutat carti scrise de el. Azi am citit Recunoștința,  o carticica care reuneste 4 eseuri scrise de el inainte sa moara, e fascinant sa vezi cata energie si sete de cunoaștere mai avea in el, desi stia ca sfarsitul i se apropie. Si am mai citit o carte a unei romanciere britanice de origine turca, Cum sa ramai lucid intr-o epoca a dezbinarii. Atatea chestii interesante am gasit in ea, incat cred ca am subliniat pasaje pe mai mult de jumatate din carte, nu mi s-a mai intamplat. Ti-o recomand cu caldura. Si Anxietatea la fel, nu mi-ar ajunge zeci de pagini ca sa ii aduc elogii, autorul e jurnalist de profesie, dar orice psihiatru sau psiholog ar fi putut sa o foloseasca ca teza de doctorat. Gresesc, nu oricine ar fi putut, ci doar unul bine pregatit si foarte pasionat de munca sa. Gata, nu mai spun ce carti citesc, incepe sa sune a lauda. :)

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu, chiar poti sa le zici, eu notez tot ce imi suna bine, util, fascinant si cum ajung la ele, le citesc :happy:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa o sa fac. Inainte sa te hotarasti sa il citesti pe Sacks, as mai adauga ca el este acela care a desteptat in mine curiozitatea pentru tainele creierului uman, de-aia imi e drag asa de tare. Dar in cartea  Omul care isi confunda sotia cu o palarie nu prezinta doar cazuri ale unor pacienti pe care i-a tratat, el demonstreaza ca are si talent literar, lucru destul de rar intalnit la un om de stiinta, in spatele fiecarui caz se ascunde o poveste, iar felul in care prezinta el acea povestea e tulburator, se simte pasiunea pentru munca sa si dragostea pentru oameni.20210314_173001.thumb.jpg.009b71faf9d07f2b31f6b80808e394e2.jpg

Si acum sa te delectez cu un pasaj din cartea Elifei Shafak.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Fiero said:

Asa o sa fac. Inainte sa te hotarasti sa il citesti pe Sacks, as mai adauga ca el este acela care a desteptat in mine curiozitatea pentru tainele creierului uman, de-aia imi e drag asa de tare. Dar in cartea  Omul care isi confunda sotia cu o palarie nu prezinta doar cazuri ale unor pacienti pe care i-a tratat, el demonstreaza ca are si talent literar, lucru destul de rar intalnit la un om de stiinta, in spatele fiecarui caz se ascunde o poveste, iar felul in care prezinta el acea povestea e tulburator, se simte pasiunea pentru munca sa si dragostea pentru oameni.imageproxy.php?img=&key=9d4351ce7ea3773c

Si acum sa te delectez cu un pasaj din cartea Elifei Shafak.

Multumesc mult! Imi place tare mult Elif Shafak, foarte bine a punctat! :heart:

 

Maeve, super piese :heart:

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×