Sari la conținut
Forum Roportal
Master95

Probleme intr-o relatie la distanta sau cum sa eviti genul asta de relatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara! Va scriu in legatura cu o problema in speranta ca pe aici mai sunt oameni trecuti prin asa ceva sau care ma pot ajuta cu un sfat, desi ideea de a-ti face ideile publice nu mi se pare prea ok.

Anu' trecut , prin februarie am cunoscut o fata din Cluj , eu-s din Bucuresti.Am inceput sa vorbim pe chatul unui site de poeti si prozatori unde scriam amndoi.La inceput vorbeam foarte mult, uneori si cate 15-18 ore pe zi , si am continuat asa timp de vreo 2 luni doar pe chat.Apoi i-am cerut facebook-ul si imi spune ca e intr-o relatie cu un baiat de 6 ani de zile cu care urmeaza sa se casatoreasca chiar in vara anului respectiv.Deja familiile se cunoasteau intre ele , urmau sa se mute si impreuna la tipa acasa , maica-sa le ceda apartamentu' , urmand ca ea sa se retraga undeva la tara.

Si vorbit pana prin iunie , cand am fost prima data la ea.Tin sa specific ca eu am 19 ani , si ea 28 , dar varsta n-a fost niciodata o problema , ne intelegeam perfect. Ne-am indragostit de prima data , ne-am tras-o , bineinteles fata fiind in aceasi relatie. Am continuat sa ne vedem , pana in septembrie cand i-am propus sa renunte la tipul respectiv pentru ca eu nu pot continua asa , nu mi se pare normal sa fiu ascuns sau sa ma feresc de cineva ca-s intr-o relatie. i-am spus , si fata s-a conformat. A renuntat la o relatie de 6 ani de zile cu planuri de viitor , de casatorie...Pe atunci m-a luat prin surprinderea hotararea ei , eram un tanar , traisem relatii numa' cu fete de varsta mea , fara complicatii si stresuri...Prima nedumerire , cum a putut trece peste o relatie de 6 ani de zile, pentru un tip pe care-l cunoscuse practic pe net?! Si n-o spun , ca si cum nu mi-ar fi placut placere ca si-a rezolvat repede relatie , dar tind sa cred ca asa s-ar putea intampla si in relatia cu mine , sa ma schimbe oricand pentru unul recent cunoscut. Si..din motivul asta i-am cerut parola de la facebook si de la site-ul unde publica pentru a tine mereu situatia sub control si a evita un eventual comportament nedorit.Mi le-a dat pe ambele si am observat ca nu vorbeste cu nimeni , ori pentru ca stia ca ii aveam parola si poate prefera daca voia sa iasa, sau poate chiar nu era interesata de nimeni altcineva si eu o multumeam complet , ceea ce cred ca e imposibil intr-o relatie la distanta.*nu o recomand nimanui , indiferent cat de multe v-ar unii , va aparea inevitabil plictisul , geloziile , neincrederea , cineva spunea ca-ntr-o relatie la distanta sunt toti patru fericiti* biggrin2.gif. Lasand gluma la o parte , nu sunt adeptul unei relatii la distanta, cel putin nu una pe termen lung in incertitudini si care nu promite un viitor mai bun.

Am trait cateva luni foarte frumoase , desi ne vedem destul de rar , o data la o saptamana , pentru cum eram eu obisnuit..faceam toate chestiile faine , ni se parea ca avem relatia perfecta. In Octombrie ma aflam la ea , cand ma anunta pe neasteptate ca ea trebuie sa mearga la o nunta , la care ii propun sa mergem impreuna ,pentru ca , deh , mi se parea normal ca fiind iubitul ei sa mergem impreuna la evenimente, si imi spune ca trebuie sa stau in apartament la ea , pana ea vine acasa cu maica-sa. Chestie de o zi. La inceput am acceptat chiar daca mi s-a parut putin dubios ca eu sa stau singur si ea sa plece la nunta. Seara , maica-sa se intoarce acasa singura , si imi spune ca fi-sa vine mai tarziu , ca nustu' cum e obiceiul la ei , dupa nunta se merge in club. Bun , astept eu frumos in living , fara telefoane , fara sa par stresat si apare si fata pe la vreo 5 dimineata. Se aseaza langa mine , si imi spune ca de fapt nu a fost in club , a invitat-o unul de la nunta , pe care-l cunoscuse de vreo cateva luni la hotel. Am ramas masca , dar n-am facut prea mare circ , habar n-am de ce.Sa mi se fii intamplat chestia asta acum , o lasam direct , dar pe atunci habar n-am ce gandeam , eram prea indragostit de ea..si i-am spus e ok , daca nu s-a intamplat nimic , dar sa nu se mai repete. Tipa a continuat sa vorbeasca cu el , se tot vrajeau pe facebook , ii spunea si de mine , eu stiam ca vb si cu el , din nou ma mira atitudinea mea permisiva vizavi de ei doi , ii spuneam doar " termina cu el , ai o relatie cu mine. Acum , recent am intrat pe contul ei si am intrat in vorba cu el , si da , mi-a fost rusine cu ce-am facut, dar eram hotarat sa aflu daca ma minte sau spune adevarul , ea mi-a spus ca au vb doar. si intru in vorba cu el , ma dau drept ea , imi spune tipul totul cu amanunt ,ca de fapt s-au si sarutat , a si mangaiat-o..ma simteam ca ultimul om , imi venea sa-i omor pe amndoi , sa aflu chiar de la persoana respectiva ce-a facut cu prietena mea.

Am trecut si peste astea si au aparut alte probleme. Maica-sa a inceput sa nu ma mai placa aproape deloc , sa se uite urat pe mine de fiecare data cand ma duc , ba chiar sa-mi spuna sa nu ma mai duc. Si din nou regret ca n-o ascultam , cum ar trebui si continuam sa ma duc pentru fata constient ca maica-sa nu ma vede ok si nu-i face nicio placere prezenta mea. Si m-am certat cu ea de la chestia asta , maica-sa a inceput sa nu ne mai lase sa ne vedem , s-o controleze , desi are 28 de ani , cu cine vorbesti , iara vb cu tipul ala , inca n-ati terminat-o...i-am spus fetei sa ne mutam impreuna la vara , sa-mi gasesc si eu de lucru in Cluj si s-o lase pe maica-sa. A zis ca nu poate.

Imi vine foarte aiurea ca barbat sa ma gandesc ca, cu altul iesea in fiecare seara , cu mine nu iese niciodata , cu altul se vedea in fiecare zi , cu mine odata la 2 saptamani si atunci se uita si maica-sa urat si incepe sa comenteze aiurea si mai nou sa n-o lase sa vorbeasca nici la telefon. Teoretic , n-o lasa , ca practic , ar fii prea stupid sa ii ia telefonul din mana la 28 de ani. Pur si simplu , gandul ca , cu altul toate chestiile erau faine , parintii se cunoasteau , se vedeau in fiecare zi, si cu mine se vede odata la nu stiu cat timp..devine insuportabil...N-as suporta ca sunt in viata cuiva si nu sunt cel mai bun barbat pana in prezent. Daca ar fii asa , ar inseamna ca persoana respectiva involueaza nu!? din moment ce a fost cu altul mai bun? Voiam sa ne mutam si impreuna , maica-sa sa nu auda...

Ideea e ca fata ma iubeste enorm pe ea , si eu la fel dar nu mai pot suporta situatia. Ce as putea sa faC? Deja m-am distantat penteu ca n-am ami suportat atatea complicatii..as vrea o relatie normala cu ea , nu una in care sa ma gandesc cum sa scap de maica-sa sau ce sa-i zic sa fie bine , in loc sa ma gandesc la viitorul nostru. Am avut foarte multa rabdare cu ea , dar vad ca nu vrea sa faca nimic spre viitorul relatiei? Imi tot spune ca depinde de maica-sa , desi lucreaza si are salariu. Imi vine foarte greu s-o las , dar simt ca nu mai pot face fata situatiei...Ce as putea sa fac? Credeti ca ar trebui sa-i spun capat mai devreme sau sa nu ma implic in genu' asta de relatie?

Astept pareri , sfaturi, comentarii...orice de la oameni care imi inteleg situatia sau poate chiar au mai trait stresuri de genul. Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale ,scriu in graba si e tarziu.

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Ideea e ca fata ma iubeste enorm pe ea//

 

Fata se iubeste prin tine? Sau te iubeste pentru interesul ei?

Sau te iubeste enorm doar cand esti peste ea?

Sau te iubeste pentru ca te simte enorm peste ea?

 

Daca te voia ca barbat pe termen lung, ti-ar fi propus sa te muti cu ea.

Dar ea nu vrea decat sa se distreze inainte de casatorie, ca sa nu regrete ca nu a cunoscut destui barbati.

Si fostul cu care a fost in relatie de 6 ani o fi fost inselat in astia 6 ani.

Si pe fost l-a inselat cu tine.

Si pe tine te-a inselat cu altul.

Si pe acel altul il va insela cu altul.

Si casatorita se va mai scapa cand da de un bunoc, si va veni acasa cu ochi stralucitori si pupile dilatate de la dopamina.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i fetei ca accepti sa faca sex cu cine vrea, si ca vrei doar sa mai vii pe la ea din cand in cand pentru o partida, cu flori, vin, bomboane, cadouri.

Pe cat pariu ca nu se va mai uita urat la tine, ci duios, si te va primi cu covor rosu? Evident, anuntat cu 3 zile inainte si bagat in agenda intre cel de la nunta si urmatorul de la hotel.

Si mama ei te va iubi nespus.

Asta inseamna o relatie la distanta inteleasa bine.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti mai face probleme. Nu a avut nici o relatie de 6 ani. Astea sunt texte care se folodesc in virtual. Probabil ca si tipa si mama-sa au sperat ca esti un baiat de bani gata si le vei face niste cadouri costisitoare, sau se asteptau sa le pui termopane la tot apartamentul, sau cine stie ce.

Ceva de genu'. Au vazut ca nu este chiar asa cum sperau ele si au cotit-o. Ele au incercat, au investit, au riscat. Acum considera ca este vremea sa incerce altceva. Vor incerca sa scape de tine fara prea multe regrete. Si o sa te faca sa renunti singur.

Acum nu stiu daca tu, nu cumva consideri ca ai investit si ceva material, nu numai sentimental.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×