Sari la conținut
Forum Roportal
stea de mare

Saptamina Patimilor- ce este pacat sa faci ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista si alte interdictii care trebuiesc respectate in Saptamina Patimilor , pe linga deja cunoscutele 10 porunci?

Astept raspunsurile voastre cu nerabdare.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna !

Saptamana Patimilor la crestinii ortodocsi , dupa care urmeaza si Saptamana Patimilor la crestinii ortodocsi de rit vechi

Conform Sfintei Traditii mai avem interdictia de la anumite produse animale si-n Vinerea Mare interdictia de a nu ingurgita nimic.

Interdictie e mult spus, nu te obliga nimeni

Cred ca lista cu interdictii e mai mica decat lista cu obligatii:spovedania, impartasirea, pregatirea noastra si a casei in care locuim, sa fim mai buni, sa mergem la biserica ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca Postul continua si consta din abtinerea de la hrana pe baza de produse animale , si in plus in Vinerea Mare nu bem si nu mincam nimic?.

Mai am o intrebare: sunt interzise relatiile sexuale cu sotia / sotul , pe aceasta perioada, sau nu? :blink:

Ai voie sa te impartasesti doar daca ai tinut tot Postul? :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suntem mai buni si mergem la biserica numai la paste, asa, de control si pe urma gata!

 

adevarat ce ai spus dar eu nu stiu daca de control este vorba

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este pacat sa iti interzici lucruri si sa te limitezi mai mult decat esti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca Postul continua si consta din abtinerea de la hrana pe baza de produse animale , si in plus in Vinerea Mare nu bem si nu mincam nimic?.

Mai am o intrebare: sunt interzise relatiile sexuale cu sotia / sotul , pe aceasta perioada, sau nu? :blink:

Si cam de ce ar fi interzise?Nu inteleg!

Ai voie sa te impartasesti doar daca ai tinut tot Postul? :rot:

Impartasirea o faci prin credinta in Dumnezeu nu prin perfectiunea ta.Te face abtinerea de la hrana mai bun sau mai curat spiritual?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cam de ce ar fi interzise?Nu inteleg!

 

Impartasirea o faci prin credinta in Dumnezeu nu prin perfectiunea ta.Te face abtinerea de la hrana mai bun sau mai curat spiritual?

 

 

Cuvintele unui preot: nu refuza niciodata barbatul chiar si in post fiind

astea i-au fost spuse unei femei de 45 ani care a tinut post si la relatiile sexuale cu sotul ei

deci intrebati mai bine! :blink:

 

am cam dat-o in bara cu citarea textului dar cred ca ati inteles la ce intrebare am dat raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este pacat sa iti interzici lucruri si sa te limitezi mai mult decat esti.
Mare dreptate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×