Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Ce inseamna pentru voi un om singur?

Postări Recomandate

Spiritual raspuns.

 

Eu cred totusi ca melancolia e raspunsul.

Un om melancolic de sine statator, din nastere, gaseste mai degraba implinirea, linistea si, as putea spune - fericirea- in singuratate.

 

Pe cand un om care e opusul melancolicului, gaseste in singuratate chin si nefericire.

 

Or fi cei amintiti cu totii melancolici?

A citit undeva ca solitudinea ( adica, singuratatea dorita) este o binecuvantare a eului, pe cand singuratatea ( nedorita) este un blestem.

 

Am crezut ca pentru acelasi om era afirmatia. Acum cred ca m-am inselat si cred ca nu oricine este facut pentru solitudine.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om melancolic de sine statator, din nastere, gaseste mai degraba implinirea, linistea si, as putea spune - fericirea- in singuratate.

 

 

 

:yes:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una e reflectia si meditatia intr-un timp de solitudine, alta e sa stai retras in banca si asta sa iti fie stilul de viata. Colericii si sangvinicii nu pot sta singuri.

Editat de Maeve
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritual raspuns.

 

Eu cred totusi ca melancolia e raspunsul.

Un om melancolic de sine statator, din nastere, gaseste mai degraba implinirea, linistea si, as putea spune - fericirea- in singuratate.

 

 

Găsește împlinirea și fericirea în singurătate, pe dreak!  :biggrin:

Omul e o ființă socială care-și găsește împlinirea și fericirea numai alături de ceilalți.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este parerea ta.

 

A socializa nu este totuna cu a fi dependent de..pt a fi fericit

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Găsește împlinirea și fericirea în singurătate, pe dreak!  

Omul e o ființă socială care-și găsește împlinirea și fericirea numai alături de ceilalți.

 

Te inseli, nu e valabil pentru toata lumea. 

 

Spre exemplu, eu sunt o fiinta sociala insa prea multa socializare ma face nefericita si am nevoie de pauze lungi si dese. Nu am nevoie de nimeni ca sa fiu fericita si implinita, am descoperit asta traind printre oameni, cel mai bine ma simt cand sunt doar eu cu mine. Si da, sunt melancolica si tocmai de aia am nevoie de pauzele alea lungi si dese.

 

Nu multi oameni din preajma mea au inteles ca am nevoie sa fiu singura, ca am nevoie sa plec si sa ma ascund in pestera mea, astia s-au carat rapid, crezandu-ma aroganta. Cei care conteaza cu adevarat, au inteles si mi-au oferit toata libertatea de a fi singura ori de cate ori doresc. Ceea ce se intampla din ce in ce mai des in ultimul timp, nu de foarte mult timp m-am intors dintr-o calatorie cu mine, pentru mine, spre mine. Pentru ca acolo sunt eu, fericita si implinita. :) 

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba pentru toată lumea e valabil, părerea mea.

 

Omul este o ființă socială chiar și atunci când când se izoleazaă. Chiar dacă o face din motive care țin chiar de societate, din cauza insatisfacției, tristeții, melancoliei, nevoii de a se regăsi pe sine și a ieși măcar periodic din bombardamentul mental la care suntem supuși prin faptul că trăim în aglumerări umane, tot o ființă socială rămâne. Chiar în singurătate fiind, nu se poate distrage de la gândurile de natură socială. Da, trăind în bombardamentul mental din furnicarul de zi cu zi, nevoia de a evada periodic, de a ne relaxa, e legitimă. Dar asta e altceva.

Cât despre fericire și împlinire în singurătate, nici vorbă.

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord.  Dar de ce este un om singur?  E ceva innascut ?  Sau..dobandit?

Din 2 motive: poate au murit apropiatii sau a fost exilat ca Napoleon Bonaparte pe o insula din Atlantic!!! dar astea sint cazuri mai rare.

 

Adevaratul motiv este innascut, care se dezvolta in parcursul vietii intr-o boala mentala, daca nu este deloc tratat.  Are remediu daca de mic se ocupa de a nu fi lasat singur si se ocupa timpul cu ceva productiv sa nu fie timp da a petrece in singuratate.   Sint romanace cu copiii diagnozati aici cu aceasta conditie si toate sint nervoase de ce trebuie special sa se ocupe de copil la 18 ani sa aibe activitati si sa-l care dupa ea peste tot. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×