Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

conexiune wi-fi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am instalat un router (am RDS si ei nu furnizeaza si router la incheierea contractului, se stie) Netgear, netul functioneaza pe laptop, dar pe alt dispozitiv din casa, daca ma conectez (pe doua smartphone-uri Samsung so far, nu am incercat inca pe al doilea laptop), se conecteaza, semnal excelent zice, dar nu functioneaza, in fapt. Iconita de wifi in loc sa se coloreze in albastru cum ar trebui la semnal puternic, ramane gri.

 

Care ar putea fi problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Versiunea de firmware a routerului, caz în care îl întorci la setarile din fabrică, iei ultima versiune de firmware de la ei şi îl reconfigurezi.

2 Setari la telefoane pentru optiunile de date, care ar trebui debifate.

3 Firewall care îţi blochează accesul de pe alte device-uri.

4 Este posedat de Cthulhu, prinţul intunericului, dar asta e mai puţin probabil.

Editat de Priapism
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

debifez tot, ca am doar retard usor, atata lucru ma duce si pe mine capul sa fac.

o sa verific firewall-ul..

cu firmware-ul mi-ai dat in cap, dar sa videm....ce putem face.

 

multumesc mult, sweetie!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pehehe, măi sunshine, de obicei telefoanele sunt setate pe ip dinamic, îşi iau ip şi mac singure, dar dacă routerul tău foloseşte un ip static, tre să intri tu frumos la Wi-Fi settings, la advanced, să bifezi use static ip şi să introduci ip, mac şi gateway manual.

Dacă nu folosesti ip static şi el e bifat în meniu, îl debifezi.

post-283843-0-50504300-1397160916_thumb.jpg

Editat de Priapism
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştie, nu cred că mă plăcea foarte mult din mom ce jucariile cu care mă jucam în baie, nu erau ratuste sau chestii plutitoare ca ale altor copii. Erau un foen şi un prăjitor de pâine... ambele băgate în priză.

A mers?

Editat de Priapism
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pehehe, măi sunshine, de obicei telefoanele sunt setate pe ip dinamic, îşi iau ip şi mac singure, dar dacă routerul tău foloseşte un ip static, tre să intri tu frumos la Wi-Fi settings, la advanced, să bifezi use static ip şi să introduci ip, mac şi gateway manual.

Dacă nu folosesti ip static şi el e bifat în meniu, îl debifezi.

De ce induci fata in eroare? IP-ul static sau dinamic setat pe router se refera la conexiunea de internet a routerului, nu la cea de LAN.

DGN2000 e routerul

de fapt modem router

Cu informatia asta ai rezolvat problema, modelul asta nu se poate folosi la RDS, ci doar la cei care dau internet pe linie telefonica (Romtelecom).

Ca sa vezi daca e utilizabil la RDS, trebuie sa aiba un port (mufa) de acelasi tip cu cele unde scrie LAN, dar la care sa scrie WAN. Mufa este cu 8 contacte metalice.

In acel port se introduce cablul de la RDS, iar configurarea se face conform manualului, nu e suficient sa pui cablul si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai uitat la print? De ce vorbesti aiurea?

Putea să aibă bifat pe tel ce i-am arătat.

Routerul ăla se poate folosi la RDS dar doar ca access point cu dhcp dezactivat si conexiunea facuta prin port lan, therefore, poate conecta doar un device din cauza termenilor contractuali pe care RDS îi are.

A şi zis că îi funcţionează doar pe un laptop şi tu îi spui că nu poate fi folosit.

Auzi, intră la setari în tel şi alege 2.4 ghz, vezi dacă merge, apoi alege 5 if that fails.

La Wi-Fi frequency band.

Una peste alta, routerul ăla nu e pentru RDS, dar îl poţi folosi şi pe RDS cu un device până îţi iei altul.

Editat de Priapism

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut configurarea conform manualului si e corect ca e (si) pt linie telefonica, insa am bagat cablul de net in el si a mers - pe laptop.

La un moment dat mi s-a parut ca s-a aprins si ledul pt ethernet, dar pe urma n-am mai avut fericirea, mi s-o fi parut.

 

Setarile de internet e drept ca nu mi le dadea ok, tocmai pt faptul ca nu era prezenta conexiunea ethernet dupa carte, dar .. pe laptop merge si dupa cum ziceam, imi confirma ca se conecteaza la reteaua wifi pe telefoane.

Insa nu merge sandramaua, ca cum ar veni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×