Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum va autodefiniti comportamentul de fumator/ vaper in raport cu verbele "a putea" si "a vrea"?  

6 membri au votat

  1. 1. Ce fel de fumator sunteti?

    • Vreau sa fumez si nu pot sa nu fumez!
    • Pot sa fumez si nu vreau sa nu fumez!
    • Nu se aplica in cazul meu!
  2. 2. Ce fel de vaper sunteti?

    • Vreau sa vapez si nu pot sa nu vapez!
    • Pot sa vapez si nu vreau sa nu vapez!
    • Nu se aplica in cazul meu!
  3. 3. Daca nu vi se potriveste niciunul dintre raspunsurile de mai sus, puteti alege unul sau ambele dintre raspunsurile de mai jos: :

    • Nu sunt fumator!
      0
    • Nu sunt vaper!
    • Nu se aplica in cazul meu!


Postări Recomandate

In materie de pastile eGo-C eu nu mai cumpar decat Joyetech originale (LR-uri, mai rar SR-uri). Le cumpar de la un magazin local. Platesc ceva mai mult, in schimb nu mai dau bani la transport. Noroc ca tin mult.

Vazusem undeva pastile originale in promotie la un pret sub 10 RON ceea ce este "anormal" de mic pentru pastilele originale. (O sa pun link cand imi aduc aminte unde sau o sa explorez un pic mai tarziu magazinele online pe unde intrasem.)

 

Cred ca ori am facut eu o confuzie, ori a fost modificat pretul.

La www.te20.ro cred ca vazusem, dar costa 12 RON.

De, asemenea, se mai gaseste la www.fumeazaverde.ro cu 10,99 RON.

Aparent cea mai tare oferta este cea de pe vapers.ro unde costa 3,99 RON (pret lichidare stoc, probabil cunosti oferta): varianta LR si varianta SR (dar cilindrice; desi eu nu fac diferenta intre cele conice si cele cilindrice; erau si conice la pretul acesta dar nu mai sunt pe stoc).

Cineva insa se plangea ca pastilele Joyetech de pe Vapers nu ar fi chiar originale, ci contrafacute (altfel as fi comandat si eu, in ciuda faptului ca imi propusesem sa nu mai cumpar nimic de la ei din cauza experientelor neplacute pe care le-am avut cu ei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat si incercat si eu tigara asta anul trecut. fumam in medie 10-15 tigari pe zi, dar dupa ce am cumparat tigara asta m-am trezit ca stau tot timpul cu ea in mana si pufaiam. prima s-a stricat in 3 zile, nu se mai incarca. din a 2-a a inceput sa curga lichidul din ea cand pufaiam. basca aici nu sunt inca atat de populare si cand o pufaiam prin diferite localuri, ma rugau sa incetez. ca atare am aruncat si luleaua el. si luleaua clasica. am mai tras dintr-o lulea la un chef acum ceva saptamani, m-a luat ameteala si nu mi-a mai placut gustul deloc. sper sa ma tina lasatul asta de fumat, la ce scoruri sunt la tigari p-aici (11 euro pachetul) fumatul e un lux. mai bine lipsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea tigarilor electronice, indiferent de pret, sunt de proasta calitate. Cele ieftine sunt toate de proasta calitate. Nu este vorba doar de faptul ca se strica repede, ci sunt si ineficiente (de la total lipsite de eficienta pana la eficienta neglijabila). Un exemplu in acest sens este tigara eHealth pe care multi dintre noi am cumparat-o ca sa ne "lamurim" cum e cu tigara electronica si dupa cateva zile ne-a "convins" ca tigara electronica este o "mare prostie"...

Eu nu stiu ce modele de tigara electronica ai avut, insa din ceea ce spui deduc ca au fost "pocnitori".

Cine doreste sa incerce pentru prima oara tigara electronica are nevoie de o tigara de calitate care sa produca multi vapori si sa ofere un TH (throat hit) puternic, imbinata cu un lichid care sa aiba o concentratie mare de nicotina (gusturile in materie de lichide difera de la individ la individ: ceea ce pentru unii este nectar divin pentru altii este o zeama execrabila). In plus, ar trebui sa fie o tigara pentru care sa nu ai nevoie de o practica indelungata pentru a invata cum sa tragi din ea ca sa nu curga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea tigarilor electronice, indiferent de pret, sunt de proasta calitate. Cele ieftine sunt toate de proasta calitate. Nu este vorba doar de faptul ca se strica repede, ci sunt si ineficiente (de la total lipsite de eficienta pana la eficienta neglijabila). Un exemplu in acest sens este tigara eHealth pe care multi dintre noi am cumparat-o ca sa ne "lamurim" cum e cu tigara electronica si dupa cateva zile ne-a "convins" ca tigara electronica este o "mare prostie"...

Eu nu stiu ce modele de tigara electronica ai avut, insa din ceea ce spui deduc ca au fost "pocnitori".

Cine doreste sa incerce pentru prima oara tigara electronica are nevoie de o tigara de calitate care sa produca multi vapori si sa ofere un TH (throat hit) puternic, imbinata cu un lichid care sa aiba o concentratie mare de nicotina (gusturile in materie de lichide difera de la individ la individ: ceea ce pentru unii este nectar divin pentru altii este o zeama execrabila). In plus, ar trebui sa fie o tigara pentru care sa nu ai nevoie de o practica indelungata pentru a invata cum sa tragi din ea ca sa nu curga.

 

Si probabil singura care merita este un Provari, doar ca este nitel peste puterea de a cumpara a multora dintre noi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si probabil singura care merita este un Provari, doar ca este nitel peste puterea de a cumpara a multora dintre noi....

 

Am fost si eu tentat de Provari dar am intalnit cazul unui utilizator de Provari care a abandonat Provari in favoarea eVic. eVic era cam de 4 ori mai ieftina cand am achizitionat-o eu.

Chiar daca nu are calitatea Provari, in schimb, are mai multe functii, iar eu nu am de ce sa ma plang deocamdata cu exceptia faptului ca butonul inelar dupa cateva luni de utilizare da semne ca este posibil sa cedeze si a bateriei care nu mai tine ca la inceput. Din fericire se gasesc piese de schimb, inclusiv mai multe variante de baterii originale sau compatibile. Daca voi fi nevoit sa inlocuiesc cateva componente ale ei, tot as iesi mult mai ieftin decat cu Provari. Ma tenteaza de ceva vreme sa mai cumpar un eVic de rezerva insa as putea sa ma rezum si la o baterie Twist care se impaca perfect cu vaporizatorul meu Vision Eternity.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit! :)

Thanks. Bine te-am gasit :)

Nu stiu cui apartin... Mie imi place mai mult interfata de pe Roportal.

In materie de pastile eGo-C eu nu mai cumpar decat Joyetech originale (LR-uri, mai rar SR-uri). Le cumpar de la un magazin local. Platesc ceva mai mult, in schimb nu mai dau bani la transport. Noroc ca tin mult.

Vazusem undeva pastile originale in promotie la un pret sub 10 RON ceea ce este "anormal" de mic pentru pastilele originale. (O sa pun link cand imi aduc aminte unde sau o sa explorez un pic mai tarziu magazinele online pe unde intrasem.)

Dupa ce-am cugetat putin, am testat pastilele eGo-C Vapez pe corpul eGo-C Vapez. In aceasta combinatie NU curg.

Secretul e tirajul mai mare prin corpul eGo-C Vapez. Prin eGo-C Joyetech se trage mai greu si se supraalimenteaza pastila Vapez cu lichid.

 

Din pacate, nu-mi place gustul corpului Vapez. E ceva in neregula cu metalul or smth, ca au un gust metalic/amarui cumva si ma deranjeaza/irita.

Jumatate de cartus in corp Joyetech cu pastila Vapez insa functioneaza excelent ! Apoi curge..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bine de retinut aceasta compatibilitate desi, daca spui ca are gust metalic si iritant corpul Vapez, atunci nu prea are rost sa fie achizitionat ca alternativa la cel original.

Un alt aspect neplacut al corpului Vapez este ca produce un suierat specific.

Stiam despre corpul eGo-C conic Vapez (care ofera o aerisire mai mare fie prin constructie, fie din cauza ca nu se infileteaza bine) ca nu este compatibil cu pastilele eGo-C conice originale (Joyetech), in sensul ca apare fenomenul de curgere. Se trage mai usor din corpul Vapez si din cauza asta se alimenteaza corpul cu mai mult lichid care datorita dilatarii produse de caldura se scurge pe langa garnitura. Asa trasesem eu concluzia. Chestia asta mi s-a intamplat si la eCab sau eRoll (cand nu mai erau noi) cu pastilele originale, in schimb, nu mi s-a intamplat cu corpul eGo-C original + pastila atomizor originala (Joyetech).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat eu, corpul Vapez curge la imbinarea dintre baza si cilindru. Si varianta Joyetech curge acolo dar mult MULT mai putin.

Totusi, am rezolvat aceasta problema cu un oring de la o pastila de Kanger T2. D-aia de tine mustatile. Pusa intre con/cilindru si baza anuleaza scurgerile de la condens.

 

Suieratul mie mi s-a parut interesant :) E mai jmeker asa, atrage atentia :D In plus, te ajuta la calibrarea suctiunii. Iti mai da si informatii despre starea circuitului de aer (cat e de curat/uscat).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat eu, corpul Vapez curge la imbinarea dintre baza si cilindru. Si varianta Joyetech curge acolo dar mult MULT mai putin.

Totusi, am rezolvat aceasta problema cu un oring de la o pastila de Kanger T2. D-aia de tine mustatile. Pusa intre con/cilindru si baza anuleaza scurgerile de la condens.

 

Suieratul mie mi s-a parut interesant :) E mai jmeker asa, atrage atentia :D In plus, te ajuta la calibrarea suctiunii. Iti mai da si informatii despre starea circuitului de aer (cat e de curat/uscat).

 

Ce bine ca n-am aruncat o-ring-urile de la rezistentele Kanger! De obicei sunt pastrator. Uite inca o dovada ca ce nu arunci isi poate gasi utilitatea :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×