Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Cum va autodefiniti comportamentul de fumator/ vaper in raport cu verbele "a putea" si "a vrea"?  

6 membri au votat

  1. 1. Ce fel de fumator sunteti?

    • Vreau sa fumez si nu pot sa nu fumez!
    • Pot sa fumez si nu vreau sa nu fumez!
    • Nu se aplica in cazul meu!
  2. 2. Ce fel de vaper sunteti?

    • Vreau sa vapez si nu pot sa nu vapez!
    • Pot sa vapez si nu vreau sa nu vapez!
    • Nu se aplica in cazul meu!
  3. 3. Daca nu vi se potriveste niciunul dintre raspunsurile de mai sus, puteti alege unul sau ambele dintre raspunsurile de mai jos: :

    • Nu sunt fumator!
      0
    • Nu sunt vaper!
    • Nu se aplica in cazul meu!


Postări Recomandate

Multi dintre noi ne aflam in una din urmatoarele situatii:

- fie dorim sa renuntam la fumat si toate incercarile noastre au esuat;

- fie dorim sa reducem in mod semnificativ cantitatea de tigari fumate zilnic pentru a obtine o sanatate mai buna dar, nu stim cum;

- fie am renuntat la fumat dar ne luptam in acest moment cu tendinta de a recidiva;

- fie dorim sa extindem experienta "fumatului" dincolo de ceea ce ne ofera mijloacele traditionale si sa devenim vaperi, adica sa "fumam" mai sanatos;

- fie suntem deja vaperi si dorim sa "aprofundam" acest domeniu.

Se spune ca "suma viciilor ramane constanta", cu alte cuvinte, ca "nu poti renunta la un viciu fara sa pui nimic in loc".

Am deschis acest subiect pentru toti cei care doresc sa combine sau sa inlocuiasca vechiul viciu al fumatului cu un "viciu de substitutie" modern, vapatul, care si-a dovedit deja atat eficienta cat si eficacitatea. Avantajele acestui "viciu" vor ramane in vigoare pana in momentul in care alaturi de placutele cu "Fumatul interzis!" vor fi atasate si placute cu "Vapatul interzis!". Deocamdata, nu exista motive serioase, argumentate stiintific, pentru interzicerea vapatului in public...

 

De ce insa inca un subiect pe aceasta tema?

 

In primul rand, pentru ca este mai greu de gasit un forum unde sa putem prezenta adrese de magazine din orasele noastre sau ale magazinelor online sau link-uri catre anumite oferte tentante din perspectiva preturilor practicate de anumite magazine care comercializeaza produse de calitate din aceasta categorie, fara riscul de a ne trezi cu conturile suspendate pentru "reclama". Aceasta este ceea ce am patit eu pe un anumit forum care apartine, de fapt, unui magazin de tigari electronice si al caror "moderatori" sau "admini" nu suporta concurenta, nu suporta sa li se faca reclama negativa si nu accepta ideea de a se indrepta, oricat de reala si de corecta ar fi argumentatia pe care o prezinti in termeni civilizati. Pe aceasta cale provoc si reprezentantii magazinelor de tigari electronice, care cu acordul conducerii forumului sa expuna aici oferte sau contraoferte interesante, in masura in care nu abuzeaza de spatiul forumului.

 

In al doilea rand, majoritatea dintre noi fiind in criza de timp, acest topic ne poate tine la curent in legatura cu magazinele si ofertele noi din aceasta zona, fara a fi nevoiti sa cautam in mai multe locuri. De asemenea, tot aici ne putem informa rapid unde sunt cele mai bune oferte pentru un anumit produs, care este calitatea unui produs specific, cum poate fi utilizat in mod corect un anumit produs, de ce mai avem nevoie pe langa acest produs etc. Desigur, putem relata altor utilizatori experienta noastra in legatura cu un anumit produs sau magazin de unde l-am achizitionat, in masura in care informatiile noastre se pot constitui intr-un ghid pentru ceilalti.

M-am mai gandit ca la acest subiect sa facem si top-uri ale magazinelor (de tigari electronice) preferate de fiecare (din perspectiva stocurilor, varietatii ofertelor, a multitudinii produselor, a preturilor practicate, a taxelor de livrare, sistemelor de fidelizare pentru clienti etc.), precum si un top al produselor reprezentative pentru aceasta categorie (baterii, vaporizatoare, consumabile, lichide pentru tigari electronice, mod-uri s.a.m.d.).

 

In al treilea rand, dupa cum stim cu totii foarte bine, este dificil sa facem anumite alegeri. Tigarile electronice si produsele asociate lor au preturi extrem de variate. Majoritatea produselor sunt importate din China sau sunt fabricate local si au o calitate extrem de proasta, prezentand uneori chiar riscuri pentru sanatate (baterii care se strica repede sau explodeaza, lichide care contin substante toxice sau care se altereaza rapid capatand arome suspecte etc. sau, in cel mai fericit caz, se dovedesc a fi complet inutile ca dispozitive pentru a renunta la fumat). Nu se ofera deloc garantie pentru produsele acestei categorii sau se ofera o garantie extrem de limitata. De asemenea, exista multe magazine online din Romania care comercializeaza astfel de produse si, din pacate, am observat ca multe dintre ele nici macar nu apartin unor societati inregistrate, prezinta descrieri eronate sau incomplete pentru produse, uneori afisand doar simple fotografii ale produselor impreuna cu un pret oarecare sau, ceea ce este chiar revoltator, ataseaza descrieri pline de erori gramaticale pentru produsele comercializate, de unde putem concluziona carei categorii de persoane le apartin aceste magazine. Toti acesti factori fac alegerile extrem de dificile si suntem mai curand tentati sa ne lasam pagubasi in lipsa posibilitatii de a ne informa corespunzator.

 

In al patrulea rand, acest subiect sta bine pe langa alte topice despre medicamente (tigara electronica facand parte din terapiile de substitutie a tigarii clasice, ca si plasturii sau gumele Nicorette - toate fiind mijloace de terapie bazate in principal pe nicotina si ale caror produse se comercializeaza inclusiv prin intermediul farmaciilor, ca si tigarile NT sau cele bazate pe obligeana) desi, s-ar fi potrivit poate mai bine intr-o arie generala despre sanatate...

 

Mentionez ca, in prezent, singurul meu venit este salariul de profesor si nu am niciun fel de legatura cu magazinele de tigari electronice.

Cand am creat acest subiect m-am gandit ca mi-ar fi placut sa gasesc acest subiect pe unul dintre cele mai mari forumuri din Romania in momentul in care am luat decizia de a trece la "tigara electronica".

De altfel incepusem un astfel de subiect pe Forum Softpedia, insa subiectul a fost mutat intr-o arie necorespunzatoare unde este foarte greu de gasit.

De asemenea, mentionez ca nu sunt un vaper experimentat si, urmaresc ca prin acest topic sa imi pot completa cunostintele. Nu sunt nici total nestiutor si, de aceea, sunt dispus sa raspund la orice intrebari legate de subiect in masura in care detin cunostintele necesare dar, lansez, in primul rand, o invitatie catre vaperii cu mai multa experienta sa sustina prin informatii utile atat pe novici cat si pe cei care au depasit faza de initiere!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Chestionarul e gresit. Sau mie mi-a dat eroare. Am raspuns la intrebarea 2, dar nu-mi ia raspunsul in considerare decat daca raspund si la celelalte doua intrebari.

In alta ordine de idei, e foarte bine ca ai deschis acest topic. Mai scriu cand gasesc putin timp liber, acum am putina treaba :)

Editat de faneb
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca exista totusi cineva interesat de acest topic. Chiar imi pierdusem sperantele ca ar putea interesa pe cineva.

In legatura cu acest chestionar sunt nedumerit. Acum am observat ca este obligatorie alegerea unui raspuns pentru fiecare intrebare.

Rog un moderator sa il modifice prin adaugarea variantei de raspuns: "Nu se aplica in cazul meu." la fiecare dintre cele trei "intrebari"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca exista totusi cineva interesat de acest topic. Chiar imi pierdusem sperantele ca ar putea interesa pe cineva.

In legatura cu acest chestionar sunt nedumerit. Acum am observat ca este obligatorie alegerea unui raspuns pentru fiecare intrebare.

Rog un moderator sa il modifice prin adaugarea variantei de raspuns: "Nu se aplica in cazul meu." la fiecare dintre cele trei "intrebari"!

 

Ma bucur ca a mai deschis cineva un forum de acest gen. Felicitari, pentru ca la fel ca tine am patit si eu, am comentat negativ la adresa unui asa zis site de tigari electronice si la 2 zile mi-a luat maul, mi-au taiat accesul pe forum. Sa speram ca aici lucrurile vor sta altfel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe acest forum!

Poate ne spui cate ceva despre experienta ta ca fumator sau vaper.

 

Chestionarul e gresit. Sau mie mi-a dat eroare. Am raspuns la intrebarea 2, dar nu-mi ia raspunsul in considerare decat daca raspund si la celelalte doua intrebari.

In alta ordine de idei, e foarte bine ca ai deschis acest topic. Mai scriu cand gasesc putin timp liber, acum am putina treaba :)

 

Am trimis un mesaj catre un moderator. Sa speram ca va observa mesajul si va edita chestionarul de la topic! :)

Pana atunci poate ne spui ce raspuns ai dorit sa alegi si de ce? ;)

Abia astept sa ne povestesti cand vei avea timp...

Era sa uit (datorita entuziasmului generat de primul raspuns pe care l-am primit la subiectul initiat de mine): Bine ai venit!

 

@all

 

As dori ca acest topic sa fie unul general pentru discutii libere despre fumat si despre tigara electronica, dar si un loc de intalnire al vaperilor unde fiecare sa se simta liber de a posta orice doreste (in limitele regulamentului de pe forum). Deci, in ceea ce ma priveste, aveti libertatea de a fi si offtopic (daca nu se exagereaza) :good:

Editat de Blues
Edit font si culoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana atunci poate ne spui ce raspuns ai dorit sa alegi si de ce? ;)

Abia astept sa ne povestesti cand vei avea timp...

Era sa uit (datorita entuziasmului generat de primul raspuns pe care l-am primit la subiectul initiat de mine): Bine ai venit!

 

Vreau sa vapez si nu pot sa nu vapez!

Asta am raspuns la intrebarea nr. 2. Multumesc de urari, dar esti prea protocolar. Ne stim de pe softpedia, ai pus link in forumul de acolo si am venit aici sa te sustin. Prisonbreak out! :D

Editat de faneb
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vapez si nu pot sa nu vapez!

Asta am raspuns la intrebarea nr. 2. Multumesc de urari, dar esti prea protocolar. Ne stim de pe softpedia, ai pus link in forumul de acolo si am venit aici sa te sustin. Prisonbreak out! :D

 

Ma asteptam ca daca te inscrii pe acest forum sa utilizezi acelasi nume :)

Ma bucur ca ne putem regasi si aici. Poate reusesc sa-i conving si pe ceilalti sa vina aici... :)

Ramane de vazut daca moderatorii acestui forum sunt la fel de flexibili precum cei de pe Forum Softpedia care modereaza aria corespunzatoare topicului despre tigara electronica (preferabil si mai flexibili). Eu sunt optimist in acest sens :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam ca daca te inscrii pe acest forum sa utilizezi acelasi nume :)

 

 

Daca as putea, mi-as schimba si dincolo nick-ul. L-am ales in viteza cand m-am inscris, dar acum nu imi mai place. Asta e motivul pt care m-am inscris aici cu alt nick. Care nick e de fapt prenumele meu si initiala numelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ramane de vazut daca moderatorii acestui forum sunt la fel de flexibili precum cei de pe Forum Softpedia

Ceva imi spune ca aceste forumuri apartin de aceeasi persoana/grup. Daca erau concurente or smth (cum ar fi cu detinatori diferiti) se blocau reciproc unul pe altul in buna traditie comerciala :)

 

Si acum la subiect. Niste pastile bune de eGo-C stiti pe undeva ? Pastilele noi cu brand Vapez nu-mi plac (curg pe corp eGo-C Joyetech si au TH mai mic; gustul e mai bun totusi) iar cele vechi sunt ca ceapa (tot acolo).

Deci, ceva pastile eGo-C bune pe undeva ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as putea, mi-as schimba si dincolo nick-ul. L-am ales in viteza cand m-am inscris, dar acum nu imi mai place. Asta e motivul pt care m-am inscris aici cu alt nick. Care nick e de fapt prenumele meu si initiala numelui.

 

Pe acest forum iti poti schimba numele periodic dar mai exista si alte avantaje. Din anumite puncte de vedere, imi place mai mult decat Softpedia. Chiar imi pare rau ca nu l-am descoperit mai demult.

 

In alta ordine de idei, m-am gandit ca oricui scrie la acest topic, in cazul in care este vaper sa ii propun sa se prezinte prin elementele principale care "identifica" un vaper: ce baterie si vaporizator utilizeaza (eventual ce lichide). Aceste informatii ar putea reprezenta si un "model" pentru cei care vor sa devina vaperi.

De asemenea, orice idei ai avea pentru stimularea comunicarii pe acest topic, te rog sa le propui, avand in vedere ca ai experienta mai indelungata decat mine ca vaper ;)

 

In cazul meu (pentru tine deja nu mai este o enigma) "arsenalul" a ramas urmatorul:

 

Baterii / mod-uri:

1. Joyetech eVic

2. Joyetech eGo-C Twist

 

Vaporizatoare:

1. Vision Eternity

2. Joyetech eGo-C

3. Clearomizor Kanger (nu mai stiu ce model este)

4. Cartomizoare Kanger 510

 

Kit-uri:

1. Joyetech eCab

2. Joyetech eRoll

 

Lichide preferate: LiQua

Lichide pe care le evit: tot LiQua :D

(Voi reveni alta data cu detalii suplimentare despre lichide...)

 

Ceva imi spune ca aceste forumuri apartin de aceeasi persoana/grup. Daca erau concurente or smth (cum ar fi cu detinatori diferiti) se blocau reciproc unul pe altul in buna traditie comerciala :)

 

Si acum la subiect. Niste pastile bune de eGo-C stiti pe undeva ? Pastilele noi cu brand Vapez nu-mi plac (curg pe corp eGo-C Joyetech si au TH mai mic; gustul e mai bun totusi) iar cele vechi sunt ca ceapa (tot acolo).

Deci, ceva pastile eGo-C bune pe undeva ?

 

Bine ai venit! :)

Nu stiu cui apartin... Mie imi place mai mult interfata de pe Roportal.

In materie de pastile eGo-C eu nu mai cumpar decat Joyetech originale (LR-uri, mai rar SR-uri). Le cumpar de la un magazin local. Platesc ceva mai mult, in schimb nu mai dau bani la transport. Noroc ca tin mult.

Vazusem undeva pastile originale in promotie la un pret sub 10 RON ceea ce este "anormal" de mic pentru pastilele originale. (O sa pun link cand imi aduc aminte unde sau o sa explorez un pic mai tarziu magazinele online pe unde intrasem.)

 

Mesaj primit, chestionar editat.

 

Multumesc.

Deci acum puteti vota :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×