Sari la conținut
Forum Roportal
meganitro24

Compatibilitatea ideala....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

uite sorin5 cu tot respectul inteleg ce mi-ai spus dar un admin roportal mia mentionat intrun topic anterior sa publicmai multe intrbari intrun topic pentru ca nu am voie sa deschid topice unul dupa altul si tiam pus intrebarearea referitor cu poza aia fiindca nu stiam ce este terog sa ma crezi si miam spus parerea fiindca nu puteam sa ghicesc in veci si de aceea team intrebat


adevarat ca se discuta pe topicul potrivit dar tu ai inceput cu astrologia chinezeasca cu sist acela de energii iar eu nu am facut decat sa continui sa iti raspund la mesaje

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,este vina mea ! Cer scuze.

Acum să încerc să repar greşeala.

În filosofia chineză se consideră că omul este inclus înt-un tot(Tao) care î'l influenţează şi pe care omul,la rîndul lui,î'l influenţează.Astfel se explică amestecul de liber arbitru şi determinism din viaţa unui om.Acest sistem consideră ca elemente de bază a vieţii pe pămînt-cele 5 elemente.Există 5 anotimpuri,sortimente de hrană,sentimente,organe de simţ,...şi multe ,multe altele.

Am postat poza pentru ca să înţelegi că defapt iubirea(cea pentru care solicitai compabilitatea) este doar 1 sentiment(aparţine de inimă) şi că este legat de un alt sentiment care î'l generează şi că la răndul său-generază un alt sentiment.

Aici este marea diferenţă dintre astrologia chineză şi cea europeană .Europenii consideră lumea(viaţa) ca pe ceva care stagnează,în vreme ce chinezii definesc schimbarea(evoluţia) Un astrolog chinez îţi v'a spune totul despre posibilităţile ca iubirea ta să eşueze(dată,cauze,posibile noi iubiri)în vreme ce un astolog european...o să ghicească în bobi.

Persoana compatibilă pentru iubire,pentru datele pe care le'ai poastat, este:femeie născută în 2002 februarie 16 ora 17.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@sorin5 iti multumesc pentru raspuns,si ca mi-ai marturisit cunostintele despre astrologia chinezeasca si as vrea totusi sa te intreb,ti-a fost greu sa determini data si ora ? si cum ai facut-o.Din datele specificate de tine este vorba de o varsatoare cu asc in leu 2 semne opuse,scorpion-varsator = compatibilitate buna cu certuri destul de dese....

scorpion-leu = compatibilitate in general scazuta cu certuri rare dupa cate stiu....dar nu cred ca va fii posibil ceva fiindca sansele de casatorie vorbind inspre viitor sunt de 25% deoarece Luna este în Berbec (semn semi-steril)

Venus este în Gemeni (semn steril)

Casa VII este în Taur (semn semi-fertil)

Lordul Casei VII este Venus
... și Venus este în Gemeni (semn steril)

Venus face aspect cu Mercur
Semnifică o soție sau un soț ingenios, discret, și potrivit pentru sarcinile casnice.

Da este adevarat ca am luat dupa site-ul lui mihnea firan dar totul este calculat dupa harta mea natala

Sincer inima mea incepe sa nu mai existe si sa fie din ce in ce mai neutra pentru ceva....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculul a fost făcut pe o compatibilitate chineză pentru an,lună,zi şi oră de naştere.Problema este că în chineză compatibilitatea este la 4 zodii,faţă de 6 la occidentali. Problema occidentală este că nu ,,vede'' diferenţa între ani şi sexe.

Am un tip născut în anul tigrului şi luna calului.Deci nu poate să accepte decît o altă personalitate puternică,dar care să î'l irite atît cît este necesar pentru satisfacerea femininului.Trebuie să iei în calcul şi faptul că aceste compatibilităţi se modifică la 10 ani..uneori ,drastic.

Mă aşteptam să întrebi:De ce o femeie...!?


Hai să te încurc mai rău: http://www.scribd.com/doc/7354541/3/ZODIACUL-CHINEZESC

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mă aşteptam să întrebi:De ce o femeie...!?

 

 

 

Imi pare rau dar nu sunt pe invers :)) ,"cred ca ai gresit persoana" daca ma crezi cumva pe invers :)

 

Hai să te încurc mai rău: http://www.scribd.com/doc/7354541/3/ZODIACUL-CHINEZES

 

 

 

 

 

hmm,mai mult mi-ai remimprospatat memoria cu date reale despre planete despre tot :D la astrologia chinezeasca mi se pare mai complicata :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apropo sorin5 as vrea sa te intreb aprox 3-4 lucruri care nu ma lamuresc deloc sau mai multe

1)In primul rand ce este o planeta peregrina si cand este peregrina sau cand ii putem acorda aceasta proprietate si ce influenta are daca este peregrina mai rea decat absolutul sau ?

2)Cand o are o planeta combustie si cum imi pot da seama ca este combusta?dupa ce ma pot orienta ca este combusta si ce influenta are

O planeta trecand prin tunelul pe sub razele soarelui sau via combusta ce influenta are si cum imi pot da seama ca trece prin tunel? eu de obicei stiu ca,cand este la cele 15gr in scorpion o planeta atunci trece prin via combusta si are combustie,stiu ca doar luna daca este combusta arsa de soare prezice moartea....categoric.Si daca marte are combustie sau este lordul ascendentului din cate stiu,tot ce va incerca sa faca acea persoana va esua

3)Nu inteleg alta chestie......o planeta aflata in cazimi in inima soarelui ce influenta ar avea aici fiindca nus chiar asa sigur daar cred ca cazimi este ceva bun din cate stiu o planeta aflata intrun semiarc aflat aproape de soare este in cazimi

Ce este asa de bine la cazimi?este cumva un asa zis "mare benefic" iar via combusta sa fie asa zisa "marele malefic"

4)Nu pot intelege alta chestie...

Stelele fixe daca sunt pe langa planete de unde imi pot da seama ce aspecte fac cu acele planete adica aspecte mai mici de conjunctie,sextil partil,trigon partil....dar sa nu fie steaua fixa algol pe undeva fiindca orbul ei de 6 grade plus maleficitatea ei pe langa planete malefice saturn sau marte ar'fii devastatoare dar din cate stiu conjunctia cu regulus are cam cele mai multe demnitati accidentale si regulus mi se pare ca este cea mai puternica stea fixa :)

mersi ca imi poti raspunde la intrebari fiindca sunt chiar de neinteles acestea 4 pentru mine....aa da si inca ceva...ce semnificatie ar avea o planeta aflata in via lactea.Iar cand luna este void of course(VOC) are mers in gol ce inseamna,are mers aparent retrograd?daa stiu ca luna si soarele sau alta planeta dar in special luna nu poate fii retrograda sau aparent retrograda decat cand merge cu o viteza de mai putin <13 grade intro zii...dar deobicei luna este cea mai rapida in miscare caam cu 13-14-15 grade si ceva intro zii dar poate merge si mai repede fiindca mnah este o planeta relativ usoara rapida in miscare.dar urat cu marte retrograd fiindca la viteza lui de -2 grade -1 grad creeaza multe opozitii si multe aspecte de careu....

e o placere sa vb cu tine si sa imi impartasesc cunostintele si sa ma ajuti,chiar o mare placere:)

apropo daca imi permiti sa te intreb tu ce zodie si ce asc ai. ? eu am mai zis......rac asc scorpion :p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare că netul meu are ceva probleme nu pot să citez...

-Nu e vorba despre ce cred eu vis a vis de orientarea ta sexuală,ci despre faptul că astrologia europeană nu lucrează cu sexul uman În Tao lucrurile sunt clare:Tao este format din 2 părţi aflate în continuă rotaţie:yang şi yin.În cazul nostru yinul este parte feminină,yangul-cea masculină.Logic-nu poate exista compatibilitate între două pesoane de acelaşi sex,chiar dacă unul din ele este predominant bărbat sau femeie.-

-Practic numai astrologie chineză,pentru că este mai clară şi are aplicaţie în viaţa reală. Poate explica multe şi este foooarte veche:

Un mic exemplu:Venus-Metal ,Mercur-Apă ,Jupiter-Lemn,Marte-Foc,Saturn-Metal,Uranus-lemn,Neptun-apă,Pluto-foc,Soarele-pămînt,Luna-metal....

Îţi doresc ,,Sărbători fericite'' !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersii sorin5 :) dar am putea totusi sa trecem la acele 4 intrebari fiindca sunt tot nelamurit cu ele si,inteleg daca tu imi raspunzi :)

Sarbatori fericite si tie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sii sorin5 scuze ca te intreb atat de multe dar sunt foarte interesat de astrologie :) si vreau sa invat cat mai moolt :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că ,,a şti'' este întotdeauna cea mai bună soluţie.Eu ,,am simţit'' că lumea are o ordine după care se conduce

În pus ,generaţia voastră are alte linii după care se conduce.

Încearcă să înţelegi esenţa filmului ăsta..

http://www.youtube.com/watch?v=LMWfnVId5Bk

Editat de sorin5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×