Sari la conținut
Forum Roportal
bebeee

Fobie sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Diana,

In Bucuresti ai foarte multe posibilitati. Cele mai multe.

Sigur ca nu esti nebuna si nu la psihiatru te-am indrumat. Sunt si psihiatrii care fac psihoterapie, dar si psihologi.

Psihoterapie este buna pentru problema ta. Nici vorba sa iei medicamente. Este vorba de terapie prin cuvant, sau relaxare sau sugestie.

La ce te referi cand spui "industria psihologiei"? Ai ceva experiente? Ai auzit sau vazut lucruri aiurea? Spune-mi ca sa stiu ce sa-ti recomand. Ca in toate domeniile, exista profesionisti de toate soiurile si toate nivelurile.

Psihoterapia se face si individual, si in grup. Grupul trebuie sa aiba totusi un moderator de meserie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana,

In Bucuresti ai foarte multe posibilitati. Cele mai multe.

Sigur ca nu esti nebuna si nu la psihiatru te-am indrumat. Sunt si psihiatrii care fac psihoterapie, dar si psihologi.

Psihoterapie este buna pentru problema ta. Nici vorba sa iei medicamente. Este vorba de terapie prin cuvant, sau relaxare sau sugestie.

La ce te referi cand spui "industria psihologiei"? Ai ceva experiente? Ai auzit sau vazut lucruri aiurea? Spune-mi ca sa stiu ce sa-ti recomand. Ca in toate domeniile, exista profesionisti de toate soiurile si toate nivelurile.

Psihoterapia se face si individual, si in grup. Grupul trebuie sa aiba totusi un moderator de meserie.

 

am inteles ce zici..suna cat de cat bine..imi amintesc ca am fost odata la psiholog..am vorbit ca proasta

2 ore de pomana si tot ce auzeam era "da..sigur da..mai spune..." si cam atat..mi-a creat impresia ca nu dadea 2 bani pe ce vorbeam eu acolo de zor..suna bine terapie in grup..faza e ca tre sa dau bani nu?

as prefera sa cunosc persoane ca mine..si sa incercam noi ceva...sa facem ceva..un program orice care sa ne ajute...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as prefera sa cunosc persoane ca mine..si sa incercam noi ceva...sa facem ceva..un program orice care sa ne ajute...

 

Esti sigura ca vrei sa faci ceva? Ca vrei sa te schimbi? Pentru ca daca ai reusit sa strangi curajul pentru schimbare sunte destule modalitati...

 

Autoreclama nerusinata :yahoo: : Arunca o privire pe articolele de aici:

http://sigmacore.net/category/dezvoltare-personala/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ca vrei sa faci ceva? Ca vrei sa te schimbi? Pentru ca daca ai reusit sa strangi curajul pentru schimbare sunte destule modalitati...

 

da..sunt sigura ca vreau sa fac ceva sa ma schimb..dar singura nu pot..de asta caut persoane ca mine

cu care sa impartasim diverse experiente..poate chiar sa iesim cu totii in oras...si sa ne depasim temerile in diferite situatii...sub diferite teste..fara psihologi si etc..noi singuri..doar noiii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie decat de tine insuti...

Ok... poti discuta cu noi aici pe forum... si poti sa gasesti prieteni/prietene cu care sa iesi in oras... DAR schimbarea tot tu trebuie sa o faci. trebuie sa fie o schimbare din interior spre exterior... nu o schimbare de dragul lumii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai nevoie decat de tine insuti...

Ok... poti discuta cu noi aici pe forum... si poti sa gasesti prieteni/prietene cu care sa iesi in oras... DAR schimbarea tot tu trebuie sa o faci. trebuie sa fie o schimbare din interior spre exterior... nu o schimbare de dragul lumii...

 

da..ai dreptate...nu stiu ce sa mai zic ..sincer...de unde sa incep?sa rezolv porcaria asta

care ma impiedika pana si sa vorbesc intrr-un grup de persoane straine?am nevoie de noi prieteni..

sunt bucuroasa makar ca nu-s singura care sufera de asa ceva..si multumesc de raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da..ai dreptate...nu stiu ce sa mai zic ..sincer...de unde sa incep?sa rezolv porcaria asta

care ma impiedika pana si sa vorbesc intrr-un grup de persoane straine?am nevoie de noi prieteni..

sunt bucuroasa makar ca nu-s singura care sufera de asa ceva..si multumesc de raspunsuri

 

Citeste ce am tradus pe site-ul ala de mai devreme... poti incepe cu articolele despre frica si despre responsabilitate...

Apoi... daca ai timp... mergi la o librarie de langa tine si cauta cartea:

"Eficienta in 7 trepte" de Stephen Covey... o citesti din scoarta in scoarta, cu mintea deschisa... dupa ce ai terminat-o de citit, o iei de la capat si incepi cu obiceiul numarul 1... si incerci sa-l implementezi in viata ta. Aloca cam 30 de zile la fiecare obicei... si cam intr-un an... lucrurile ar trebui sa fie cu totul altfel. :yahoo:

 

Nu cauta leacuri rapide... nu exista... leacurile rapide nu dureaza si de cele mai multe ori costa si foarte multi bani...

Editat de catelusulschiop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut o experienta neplacuta. Nici nu este de mirare, din pacate... Dar lucrurile s-au schimbat mult.

Da, trebuie sa platesti, mai mult sau mai putin. Depinde de terapie, de terapeut.

Diana, uitate pe aici ca sa aflii mai mult:

http://www.psihoterapie.ro/

http://www.srdp.ro/

http://www.generatia.ro/

http://users.pcnet.ro/sper/body_index.html

Succes!

 

Diana:

"de asta caut persoane ca mine

cu care sa impartasim diverse experiente..poate chiar sa iesim cu totii in oras...si sa ne depasim temerile in diferite situatii...sub diferite teste..fara psihologi si etc..noi singuri..doar noiii"

 

Diana, crede-ma ca nu este suficient. Nu faci decat sa mai pierzi timpul. Si asta pentru ca ai avut ghinion cu un psiholog si pentru ca ai retinerile normale in a-ti deschide sufletul in fata unui strain.

 

catelusulschiop:

"trebuie sa fie o schimbare din interior spre exterior..."

 

Exact!

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste ce am tradus pe site-ul ala de mai devreme... poti incepe cu articolele despre frica si despre responsabilitate...

Apoi... daca ai timp... mergi la o librarie de langa tine si cauta cartea:

"Eficienta in 7 trepte" de Stephen Covey... o citesti din scoarta in scoarta, cu mintea deschisa... dupa ce ai terminat-o de citit, o iei de la capat si incepi cu obiceiul numarul 1... si incerci sa-l implementezi in viata ta. Aloca cam 30 de zile la fiecare obicei... si cam intr-un an... lucrurile ar trebui sa fie cu totul altfel. :flowers:

 

Nu cauta leacuri rapide... nu exista... leacurile rapide nu dureaza si de cele mai multe ori costa si foarte multi bani...

 

 

bine...o sa cumpar cartea...si multumesc de sfaturi..intr-adevar nu sunt sigura de leacurile rapide

dar sper ca ceea ce mi-ai zis tu..sa ma ajute intr-un fel sau altul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In atentia tuturor celor care isi aduc contributia pe acest forum, va rog sa faceti tot ce va sta in puteri pentru a depasi fobia sociala pentru ca e un balast si va pierdeti enorm din potential persistand in aceasta stare, lasand la o parte ca nu va gasiti locul in societate. Stiu ca e greu, dar nu si imposibil de depasit. Iesiti din voi insiva sau macar incercati, si nu o data ci de multe ori, pentru ca aveti numai de castigat. M-am luptat cu timiditatea si lipsa de incredere in mine ca si unii din voi ani de zile, dar efortul a meritat! Asta nu inseamna ca nu mai am reveniri ocazionale la vechea neincredere in mine, dar gasesc ca e normal sa mai ai si dubii, sa nu fii foarte increzator in tine, pentru ca dauneaza la fel de mult ca si lipsa de incredere in sine. Adresa mea de email este enigmadinvis@yahoo.com pentru toti cei care vor sa fie ajutati sa depaseasca fobia sociala. Poate nu ne vom intalni niciodata in viata reala, dar macar putem incerca sa punem impreuna o caramida la edificiul increderii in sine care e absolut necesara in lumea de azi.

 

 

intr-adevar ai dreptate..timiditatea ne impiedica sa realizam multe din lukrurile care am dori sa le facem

..tu cum ai reusit sa te lupti cu timiditatea?la mine spre ex..e ceva cam ciudat..nu o am mereu..dar o am

mai cu seama cand vad persoane impunatoare cu personalitate puternika..atunci ma inmoi si incep sa ma

gandesc ca poate ma fac de ras etc..nu e asa ca e penibil?tre sa fac ceva..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×