Sari la conținut
Forum Roportal
muzicabuna

Probleme in famile din cauza bunicii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.Am o problema in famile din cauza bunicii si am nevoie de niste sfaturi de la niste oameni care privesc din afara.Stiu ca aici sunt oameni dispusi sa ajute cel putin cu un sfat.Am 18 ani ,locuiesc cu bunicii ,ei fiind cei care m-au crescut mai mult .De vreo cateva luni bunica-mea se vede cu un barbat pe care cica l iubeste,il cunoaste de cand erau mai tineri etc.Bunicu' stie si e distrus mai ales ca ea cica vrea sa se mute cu el.Pleaca fara rusine sa se vada cu el ,ba chiar n-a venit acasa in unele nopti.Isi cumpara o groaza de haine ,se aranjeaza mereu ,se machiaza etc....si inainte facea asta dar acum chiar exagereaza!Se poarta de parca nu-i pasa de noi ....Nu pot sa cred ca vrea sa plece ...nu stiu cum o sa stau fara ea ...Cred ca barbatul ala e mai important pt ea decat mine pt ca inainte petreceam timp impreuna ,vorbeam cu ea orice,acum nu mai facem nimic din ce faceam inainte si in plus odata ,cand bunica-miu era plecat in alt oras ei nu i-a pasat ca eu sunt acasa si l-a chemat pe ala si i-am vazut intr-un moment mai intim, ma simt naspa numai cand imi amintesc.Eu momentan nu mai vorbesc cu ea si asta ma doare.Ea m-a crescut si o iubesc.As dori sa stiu cum trebuie sa procedez...s-o inteleg ca il iubeste pe barbatul ala si ca vrea sa se mute cu el si sa o sustin sau sa nu mai vorbesc cu ea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu ea ,am fost cam rea atunci recunosc si ea mi-a zis sa nu o pun sa aleaga ca n-o sa mi placa,deci ce sa-nteleg ,ca l-ar alege pe ala lol.Asta sa-ntamplat dupa ce am vazut ca il pune pe ala pe primu' loc si ca aproape tot timpul si-l petrece cu el.Ma oftica la maxim ca mereu cand ii ziceam sa facem ceva impreuna si ii zicea si ala sa se vada sau etc zicea ca nu poate ca alta data.si am zis ca mai bn sa nu mai vb cu ea.Am uitat sa mai zic ca in afara de faptul ca ma afecteaza pe mine,imi fac griji pt bunica-miu.El e super si o iubeste stiu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai probabil bunicul tau nu o mai face sa se simta femeie si na, ei ii joaca hormonii.

E o femeie slaba, pune mai presus de toate satisfacerea sexuala si implinirea ca femeie, nu ca mama sau bunica.

 

Asta e. Nu ai ce face, e strict alegerea ei. Ai 18 ani, invata din asta si incearca ca tu si bunicul tau sa aveti grija unul de altul. Esti deja mare, e timpul sa accepti ca uneori copilaria se termina mai repede. Nu mai insista sa isi lase amantul, caci oricum daca ala o lasa ea va incerca sa dea vina pe oricine prinde in cale pentru nenorocirea vietii ei.

 

Imi si imaginez ce stil de femeie e bunica ta. Asta e. Parintii si bunicii nu ii poti alege. Atata poate si oricum banuiesc ca a facut multe pentru tine. Cat a putut.

E viata ei pana la urma si in cativa ani oricum vei avea si tu viata ta si nu vrei sa spuna ca din cauza ta ea a ramas singura si nefericita si neimplinita apoi. Nu ai nevoie de astfel de reprosuri, crede-ma.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicii tai si-au crescut copilul/copiii, dar si pe tine - desi nu era obligatia lor -fiindca si-au dorit sa-ti fie bine, sa te dezvolti cum se cuvine, sa nu suferi din lipsa iubirii si sa n-ai nevoi pe care sa n-aiba cine le acoperi. E greu sa sustii financiar generatii diferite, dar e si mai dificil sa le sprijini permanent prin ingrijire si afectiune. Pentru cei care au dorinta si/sau curajul sa-si asume asemenea actiune, uzura fizica si psihica e oarecum dublata, chiar daca-o fac cu drag. Deci...bine-ar fi sa-i iubesti si sa-i respecti pe amandoi in egala masura...

Daca bunica ta a ales aceasta cale (stiu ca ti se pare ca a luat-o razna), respecta-i dreptul de-a trai cum isi doreste timpul ce i-a mai ramas din viata. Cand va stergea la fund pe voi, veghea fiindca erati bolnavi, trebaluia pentru familie cu siguranta-si ignora dorintele de femeie, instinctele sexuale...Daca soarta i-a oferit prilejul de-a fi iubita - cum isi doreste ea - de un barbat, nu-i sta in cale, n-ai dreptul asta.

E bine sa-ti sustii bunicul: intreaba-l de ce se teme sau ce i-ar lipsi in cazul in care ar fi parasit . In privinta unui blid de mancare sau a curateniei ai putea sa-l ajuti, iar daca vrea un suflet de femeie alaturi, il poti indemna/ajuta sa-si gaseasca pe cineva.

Si nu uita ca esti prea tanara sa-i judeci pe bunici!!! :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o femeie slaba, pune mai presus de toate satisfacerea sexuala si implinirea ca femeie, nu ca mama sau bunica.

 

Serios? Implinirea ca om, daca-mi permiti, fericirea si viata personala, daca-mi permiti.

Oamenii trebuie sa traiasca pentru altii, pentru ce? Cu ce ii este ea datoare nepotului, pe care l-a crescut si e major si isi poate purta singur de grija? Esti sigura ca nepotu-su, dupa ce o sa dea de femei, o sa se mai uite la ea?

 

 

Bunica-ta s-a indragostit, shit happens. Da, ala e mai important decat tine, asa, si? Nu mai esti mic, deal with it. Demonstrezi egoism si ca nu esti decat un copil razgaiat. Asa e in lumea oamenilor mari. Se insala si se indragostesc de alte persoane.

Nu te mai uita la filme, ca viata reala nu e acolo.

Nu spui mai nimic de bunica-tu, ci te plangi ca ea nu-ti mai da atentia dinainte. Tu n-ai prieteni? Iesi de sub fusta ei si las-o sa-si traiasca viata. Nu esti copilul ei, nu trebuie sa te mai creasca, gata.

 

Realizeaza ca daca ei se cunosc de atata timp, ea nu o sa-l lase cu una cu doua pe ala.

Nu esti sotul ei, esti nepotul ei si nu ai dreptul sa ii ceri sa renunte la viata ei pentru tine.

Nici tu nu ai alege-o pe ea, daca in viata ta ar fi o femeie pe care ai iubi-o.

Probabil pentru ea asta e ultima dragoste, e la sfarsitul vietii. Las-o in pace, nu e treaba ta.

 

P.S. sorry, e fata, n-am remarcat.

Ramane valabil.

Editat de Amarena
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ce relatie e intre bunicii tai, nu baga mana in foc.. nu stii ce e intre ei. Nu stii ce mai simte el pentru ea, ca presupun ca nu-ti face tie destainuiri.

Nu stii motivele care-au determinat-o pe bunica ta sa se duca dupa altul.

Nu judeca, deci.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicii tai si-au crescut copilul/copiii, dar si pe tine - desi nu era obligatia lor -fiindca si-au dorit sa-ti fie bine, sa te dezvolti cum se cuvine, sa nu suferi din lipsa iubirii si sa n-ai nevoi pe care sa n-aiba cine le acoperi. E greu sa sustii financiar generatii diferite, dar e si mai dificil sa le sprijini permanent prin ingrijire si afectiune. Pentru cei care au dorinta si/sau curajul sa-si asume asemenea actiune, uzura fizica si psihica e oarecum dublata, chiar daca-o fac cu drag. Deci...bine-ar fi sa-i iubesti si sa-i respecti pe amandoi in egala masura...

Daca bunica ta a ales aceasta cale (stiu ca ti se pare ca a luat-o razna), respecta-i dreptul de-a trai cum isi doreste timpul ce i-a mai ramas din viata. Cand va stergea la fund pe voi, veghea fiindca erati bolnavi, trebaluia pentru familie cu siguranta-si ignora dorintele de femeie, instinctele sexuale...Daca soarta i-a oferit prilejul de-a fi iubita - cum isi doreste ea - de un barbat, nu-i sta in cale, n-ai dreptul asta.

E bine sa-ti sustii bunicul: intreaba-l de ce se teme sau ce i-ar lipsi in cazul in care ar fi parasit . In privinta unui blid de mancare sau a curateniei ai putea sa-l ajuti, iar daca vrea un suflet de femeie alaturi, il poti indemna/ajuta sa-si gaseasca pe cineva.

Si nu uita ca esti prea tanara sa-i judeci pe bunici!!! smile.png

 

Dap,stiu ca nu mi-au lipsit lucrurile materiale si afectiunea,cheestia e ca daca nu se intelegea cu bunica-miu sau el nu o respecta etc o intelegeam ,n-am prejudecati,tocmai eram apropiata de ea nu numai ca de o bunica ,ci ieseam cu ea la cumparaturi,in parc etc toti prietenii mei zic ca am o bunica super lol.alta chestie ,ea nu s-a ignorat ca femeie ,mereu avea grija de ea ,iesea cu prietene etc,nu a fost genu' de sclava a familiei lol,mai o ajuta o femeie la treburi etc....problema e ca distruge o casnicie de 30 si cv de ani ,o casnicie ok...adica nu mai are respect chiar deloc,cum dracu' sa nu doarma noptile acasa la varsta asta...ce-o sa faca bunica-miu sa ramana fara ea dupa atatia ani ....ma simt rau ca pt ea noi nu mai insemnam nimic

 

Serios? Implinirea ca om, daca-mi permiti, fericirea si viata personala, daca-mi permiti.

Oamenii trebuie sa traiasca pentru altii, pentru ce? Cu ce ii este ea datoare nepotului, pe care l-a crescut si e major si isi poate purta singur de grija? Esti sigura ca nepotu-su, dupa ce o sa dea de femei, o sa se mai uite la ea?

 

 

Bunica-ta s-a indragostit, shit happens. Da, ala e mai important decat tine, asa, si? Nu mai esti mic, deal with it. Demonstrezi egoism si ca nu esti decat un copil razgaiat. Asa e in lumea oamenilor mari. Se insala si se indragostesc de alte persoane.

Nu te mai uita la filme, ca viata reala nu e acolo.

Nu spui mai nimic de bunica-tu, ci te plangi ca ea nu-ti mai da atentia dinainte. Tu n-ai prieteni? Iesi de sub fusta ei si las-o sa-si traiasca viata. Nu esti copilul ei, nu trebuie sa te mai creasca, gata.

 

Realizeaza ca daca ei se cunosc de atata timp, ea nu o sa-l lase cu una cu doua pe ala.

Nu esti sotul ei, esti nepotul ei si nu ai dreptul sa ii ceri sa renunte la viata ei pentru tine.

Nici tu nu ai alege-o pe ea, daca in viata ta ar fi o femeie pe care ai iubi-o.

Probabil pentru ea asta e ultima dragoste, e la sfarsitul vietii. Las-o in pace, nu e treaba ta.

 

P.S. sorry, e fata, n-am remarcat.

Ramane valabil.

Nu's sub fusta ei,dar n-am cum sa fiu indiferenta totusi,orice varsta ai avea tot te doare indiferenta parintilor/bunicilor sau faptul ca il pune pe unu' care a revenit in viata ei peste noapte pe primul loc...am prieteni,prieten,dar ei n-au cum sa o-nlocuiasca,frustrarea ramane...n-am prejudecati dar n-am chef sa-mi vad bunica cum se "giugiuleste " cu unu' cu mine-n casa cand bunica-miu e plecat .si bunica-miu mi-a zis c-o iubeste dar asta vedeam si eu inca dinainte sa apara problema asta asa ca ...

Dap,stiu ca nu mi-au lipsit lucrurile materiale si afectiunea,cheestia e ca daca nu se intelegea cu bunica-miu sau el nu o respecta etc o intelegeam ,n-am prejudecati,tocmai eram apropiata de ea nu numai ca de o bunica ,ci ieseam cu ea la cumparaturi,in parc etc toti prietenii mei zic ca am o bunica super lol.alta chestie ,ea nu s-a ignorat ca femeie ,mereu avea grija de ea ,iesea cu prietene etc,nu a fost genu' de sclava a familiei lol,mai o ajuta o femeie la treburi etc....problema e ca distruge o casnicie de 30 si cv de ani ,o casnicie ok...adica nu mai are respect chiar deloc,cum dracu' sa nu doarma noptile acasa la varsta asta...ce-o sa faca bunica-miu sa ramana fara ea dupa atatia ani ....ma simt rau ca pt ea noi nu mai insemnam nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×