Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Concurenta cu trecutul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu înveţi să nu te mai compari pana nu eşti sigură pe tine.

am ajuns la varsta asta si nu am invatat cum se face asta, imi e greu sa cred ca mai invat acum. dar poate totusi e adevarata treaba cu 'it's never 2 late'? ramane de vazut

 

P.S. - Eu am vorbit serios in postarea asta, daca iar ma iei la misto ca fac misto nu o sa iti mai raspund pe forum de acum incolo decat eventual pe aria de bla bla

 

ti-am recitit postul de cateva ori bune si am constatat ca trebuie sa-l recitesc pana-l invat. as reusi sa invat sa ma iubesc.

 

Pentru ca tu nu ai copii. De ce nu faci daca iti doresti?

 

 

 

foarte de curand am aflat ca imi doresc, aveam planuri sa-mi duc existenta fara urmasi

 

 

//De ce mereu cred ca ii sunt mult mai inferioara?//

Pentru ca esti romanca si ai un complex de inferioritate din cauza asta

 

fosta e la fel de romanca cum sunt si eu, deci pica varianta asta

 

 

Eu am o parere despre mine: ca sunt suprem. Fa-ti si tu una la fel despre tine.

 

 

 

o aveam si am pierdut-o cand am slabit. ciudat, nu?

Poate e un semn ca iti ticaie ceasul biologic si ca iti transmite corpul ca a sosit ceasul sa faci niste Amperute micute. Sau Amperasi dragalasi.

 

se poate, insa nu am gandit niciodata ca o sa am/vreau copii. am facut un pact ca nu o sa am si nu o sa vreau, basca nu imi plac copiii. poate o sa-mi placa al meu, cine stie?

.

 

Anyway, mie personal mi se pare total aiurea chestia cu mentinutul relatiilor amicale cu fosti parteneri, chiar daca au fost soti sau sotii. Exceptia ar fi atunci cand sunt copii la mijloc. Dar asta este doar opinia mea, e subiectiva si old school. Nu concep asa ceva. I don't give a shit cat de civilizata spun unii ca este aceasta practica. O fi pentru unii, dar vezi ca tie ti-a adus chestii negative in suflet. Deci unde e beneficiul ? Aveti vreo obligatie sa fiti prieteni, sa ramaneti amici, sa iesiti la o cafea ? WTF ? Sa mor io daca nu si-o face omul cu mana lui de multe ori...

 

nici mie nu imi plac cand e vb de R. sunt o tipa geloasa si asta nu o pot schimba. 'dar nici sa ii interzic 'nu ai voie sa iesi la cafea' nu am sa fac. de mana cu mine ar putea sa ma insele daca ar vrea, nu la cafea. si aia anuntata..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai cauta sa ai tangente cu acele persoane. Sau persoana - nu stiu, n-am stat sa citesc tot, sincer sa fiu.

Nu e decret de lege sa fii sociabil si de vreme ce te afecteaza astfel de rendez-vous-uri si/sau vesti de la ei, poti opta sa-ti faci tie viata mai frumoasa si sa uiti intre timp de ei. Corect, nici sa fii mai rezervat in relatiile inter-umane de orice fel, nu e interzis prin lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ea s-a purtat ca un agresor fata de tine cand nu avea motive sa te respinga (tu ai intrat in relatie cu fostul ei sot dupa ce ea a rupt relatia), inseamna ca e un om care nu judeca corect (neetic), ori inca are sentimente fata de el si te vede ca pe o rivala (ceea ce e iarasi incorect fata de tine). Oricum ar fi, ea trebuie eliminata din viata voastra. Acum nu vreau sa exagerez, dar astfel de oameni sunt periculosi.

 

imi e teama de ea pt ca stiu ca a indraznit sa il intrebe daca ar vrea sa reia relatia cu ea, desi el era intr-o relatie. una pe terminate, dar nu incheiata. d'acolo temerea mea...d'acolo frica mea.

 

ieri am iesit la un vin cu R si i-am spus ce simt si de ce imi e teama de ea. se uita la mine si nu ii venea sa creada ce aude. mi-a spus din start ca intrebarea aia cu 'hai sa mai incercam' a fost inainte sa fie cu mine si in situatia cand ea stia ca e pe usa de iesire din relatie. si tot a refuzat-o. 's-atunci ce vrei mai mult, Ampero?' ... Pai uite d'aia imi e frica, stiu ca a mai avut tupeul asta, basca nu a schimbat un cuvand cu mine de 3 ani, din ziua 2 de cand a aflat ca sunt cu R. nu am pierdut nimic, imi era doar amica si atat insa inteleg ca a deranjat-o tare.

 

' pai sa indrazneasca sa mai puna asemnea intrebare numai in gluma si rup orice contact'. si asa m-a linisiti mr R. pana data viitoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe ea a luat-o de nevasta. Pe tine nu. Cred ca asta te doare de fapt.

Si nu ai de ce sa te simti vinovata de asta sau sa te simti absurda ca simti nevoia sa iti dea totul.

Eu ti-am mai spus asta odata...

 

Asa e firesc atunci cand e vorba de iubire si familie. Sa ii daruiesti si sa iti daruiasca totul.

Cu atat mai mult cu cat altei femei odata i-a daruit totul.

 

Si culmea, acea femeie l-a facut nefericit. Si mai mult, i-a luat speranta ca o casnicie poate fi pe viata.

De aceea te temi de ea, pentru ca impactul ei asupra lui a fost atat de puternic. Si poate inca sa mai fie.

 

Cat despre copil, da. Te doare ca nu ai un copil (ceasul biologic) si poate in conditiile astea nici macar nu stii cat de mult iti mai doresti sau nu.

Esti confuza pentru ca nu intelegi de ce nu te-a cerut odata de nevasta cand stie deja si simte cat ti-o doresti.

 

Discuta cu el si spune-i asta pe sleau, daca asa simti. Nu ii ceri nimic, dar nici nu il cruti ca pasenta lui iti creeaza nefericire si nu iti da un confort psihic pe care pana la urma il meriti, stand alaturi de el si impartind totul cu el. Si de care mai ales, ai nevoie ca sa fii o femeie fericita. Femeia lui.

 

Si btw, daca nu ai incredere sau pur si simplu nu iti cade bine ca ei sa se vada, spune-i asta. Spune-i totul. Nu ii mai ascunde nimic. Niciodata.

Nu poate ghici ce e in mintea ta si dupa cate vad, nici nu se oboseste sa se complice. Nu inseamna ca nu te iubeste, ci asa este el. Merge dupa tehnica KISS (keep it simple stupid). Tu nu poti trai cu tehnica asta, asta e. Asta esti tu. Dar daca e langa tine si pe tine te vrea, sa aiba grija de tine, de sufletul si de nevoile tale.

Asa cum ai si tu de ale lui.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai cauta sa ai tangente cu acele persoane. Sau persoana - nu stiu, n-am stat sa citesc tot, sincer sa fiu.

Nu e decret de lege sa fii sociabil si de vreme ce te afecteaza astfel de rendez-vous-uri si/sau vesti de la ei, poti opta sa-ti faci tie viata mai frumoasa si sa uiti intre timp de ei. Corect, nici sa fii mai rezervat in relatiile inter-umane de orice fel, nu e interzis prin lege.

 

eu nu sunt prezenta la cafeaua aia, nici nu imi doresc si nici nu mi-am dorit vreodata.

Pe ea a luat-o de nevasta. Pe tine nu. Cred ca asta te doare de fapt.

 

 

eu am refuzat de 2 ori cererea lui de casatorie.

 

nu stiu daca o sa mai indrazneasca si a 3-a oara sa vina cu inelul, dar sa fiu a dreaq daca mai refuz :rot:

 

 

 

Si btw, daca nu ai incredere sau pur si simplu nu iti cade bine ca ei sa se vada, spune-i asta.

am incredere, dar nu imi pica bine. dar nici nu ii pot interzice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

eu am refuzat de 2 ori cererea lui de casatorie.

 

asta cred ca a fost pentru ca i-ai cerut-o tu inainte si a fost greu sa-l ierti?

am incredere, dar nu imi pica bine. dar nici nu ii pot interzice.

Nu, dar ai putea sa il intrebi cu ce il ajuta ca se vad ei dinc and in cand?

Ce mai isi doreste de la ea ca si om si pana la urma ce mai au de impartit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o aveam si am pierdut-o cand am slabit. ciudat, nu?

 

Ca o foloseai ca scut anti - "sunt grasa si scarbesc lumea cu suncile mele".

 

Eu o folosesc ca motivatie - "sunt singurul care poate face ceva legat de mine"

 

Incearca si tu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si culmea, acea femeie l-a facut nefericit. Si mai mult, i-a luat speranta ca o casnicie poate fi pe viata.

De aceea te temi de ea, pentru ca impactul ei asupra lui a fost atat de puternic. Si poate inca sa mai fie.

 

da, l-a facut nefericit. si pe el si pe parintii lui care i-au aflat suferinta.

 

noi ne-am ascuns 1 an de zile de ai lui, nu au stiut ca suntem impreuna, nu eram gata sa ma arat. nici el nu era si am decis sa asteptam. mie imi tremura fundu gandind 'ce or sa spuna ca e cu inca o romanca, mai ales dupa povestea cu prima la care nici nu au fost la nunta macar...? daca atat de 'mult' au placut-o, de ce or sa ma placa pe mine...?'. iar R era cu teama, Logic..cum sa le zica. dar slava cerului a fost match made in heaven. nu trebuie sa imi spuna R cum si ce simt ai lui fata de mine, si-un orb poate vedea, ma plac f mult.

 

 

si da, cand l-am cunoscut pe R spunea ca nu mai crede in casnicie. la fel am spus si eu. tin minte ca asta a fost pactul nostru atunci la primele intalniri 'nu acte, nu casnicii'. niciunul nu mai credea in institutia asta. uite ca s-au schimbat treburile si ma bucur ca am fost eu aia care l-a facut sa recapete incredere.

Nu, dar ai putea sa il intrebi cu ce il ajuta ca se vad ei dinc and in cand?

Ce mai isi doreste de la ea ca si om si pana la urma ce mai au de impartit.

 

nu au ramas best friends, dar nici nu sunt pe pas de razboi. se pot saluta, inca isi pot vorbi. Asa e R, e genul asta de om, eu dupa cate a facut nu numai ca nu o salutam, dar ..in fine. eu sunt eu, R e R. suntem diferiti si trebuie sa respect treaba asta. Pe el nu il deranjeaza ca fostul meu sot imi da sms si mereu scrise in limba romana.

 

unde-i gasesc, doamne?! 2 relatii serioase am si eu eu in viata si aman2 au mai fost insurati cu romance.

asta cred ca a fost pentru ca i-ai cerut-o tu inainte si a fost greu sa-l ierti?

 

nu i-am cerut nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce mai au ei de discutat la cafea. Isi rememoreaza partidele de sex?

Du-te si tu la cafeaua aia, daca tot nu au nimic de ascuns. Uita-te urat la ea, si din cand in cand scapa si tu cate o remarca printre dinti: "daca o sa te bagi in relatia mea matur tot orasul cu tine" "nu ma calca pe coada, ca-ti tai parul si ti-l bag in fund"./

 

De ce se duce el la cafeaua aia, daca tot a suferit de pe urma ei? E asa de buna cafeaua cu o douchebaga?

 

Poate si el face asta ca un joc, ca sa vada daca te crizezi si tii la el. Poate lui ii place ca te vede posesiva, si orgoliul sau se simte flatat.

 

Pe de alta parte, daca tu insati ai avut pierderi si dificultati in viata, poate ai niste traume de abandon si separare mai vechi, care se reactiveaza cu aceasta manipulatoare. Si alea trebuie rezolvate separat/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teama ta fata de ea vine de la tine, nu de la el.


Eu nu inteleg ce mai au ei de discutat la cafea. Isi rememoreaza partidele de sex?

De ce crezi tu ca doi oameni care au avut o relatie nu pot discuta la cafea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×