Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Concurenta cu trecutul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am divortat de 3 ani, el a divortat de 8 ani. Amandoi am pastrat o relatie amiabila cu fostii, ne permitem sa iesim la cafea de 2 ori pe an. Nu ne sunam, nu ne deranjam cu mesaje, dar nici nu trecem pe cealalta parte a strazii daca dam ochii unii cu altii. Intre timp el a mai fost intr-o relatie serioasa de lunga durata si cafeaua se aplica si aici, dar mai rar. Eu am iesit la cafele mai des decat el, pe mine ma suna si cauta mai des, dar nu ies. El imi spune ca atunci cand e invitat la cafea, e doar o cafea si 'cum iti merge?'. La mine a fost altfel, de cateva ori bune m-am trezit ca ideea invitatiei la cafea era sa ma faca sa revin la fosta relatie, casnicie. Ca atare traiesc cu impresia ca daca fostii mei vor sa fie cu mine iar si ma deranjeaza cu intrebarile astea, de ce nu l-ar deranja si pe el. Eu am spus sa se inceteze si s-a incetat...pana ma urmatoarea cafea cand se uita cererea mea. El mi-a spus ca nu e cazul lui, ca nesimtiti nu sunt toti si sa nu le mai permit cafele daca nu se poarta civilizat. Ok, am inteles-o si ii dau dreptate. Abia acum apare buba mea...De ce Dumnezeului nu pot sa incetez competitia asta cu trecutul lui, cu fost sotie? Am fost amice, a incetat sa ma caute din momentul cand a auzit ca sunt cu R, desi erau divortati de ani buni si era in alta relatie si ea. De ce mereu cred ca ii sunt mult mai inferioara? Eu i-am spus 'subtil' ceva lui R si mi-a raspuns 'daca era atat de buna pt mine nu plecam din casnicie'. Ma vede ca ma chinui singura si ca mereu sunt f rea cu mine, ma pun jos si cred ce e mai rau despre mine. Nu e una mai grasa, mai urata, mai fraiera, mai toanta ca mine...cu atat mai putin 'ea'. De ce oare imi este frica de ea?

Si mai am o buba...am aflat curand ca asteapta copil, sa ma ierte sfantul, m-a luat plansul si nu de fericire. Nici rau sa nu se creada ca ii doresc, sanatate si ei si celui mic si sotului le doresc, dar de ce am simtit un cutit in spate cand am aflat?

 

Imi place sa cred despre mine ca sunt descurcareata si sa pot face ce-mi pun in cap, ca nu imi sta nimic in cale daca vreau sa obtin ceva. Acum sunt lovita de concurenta asta, de sarcina aia si nu vad cum sa ma ridic putin. Nu vreau sa imi afecteze relatia. Cum invat sa nu ma mai compar si sa ma..iubesc/respect ceva mai mult? Mi-e teama ca daca eu nu fac asta, cum o a continue el sa o faca.

 

...ce pomelnic :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E elegant, civilizat sa te intalnesti la o cafea cu fostii/ fostele. E sanatos sa nu-ti doresti asta si gandurile sa iti fie pline numai de prezent...din respect pentru tine, pentru actualele relatii etc. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti cea mai buna, cea mai frumoasa, cu greutatea cea mai ideala si cu cel mai armonios corp. Iar fosta lui a fost norocoasa ca ti-a fost prietena , daca nu mai vrea inseamna ca a dat cu piciorul la noroc, deci n-o prea duce mintea.

Tu esti o luptatoare, ai supravietuit multor evenimente. Fiind luptatoare, e normal sa cauti si sa vezi concurenta in orice. Daca nu era trecutul, era viitorul, sau, doamne fereste, prezentul. Sau erau colegele de servici, sau vecinele, sau vanzatoarea de la chiosc. E ok, atata timp cat iti dai seama ca e doar o trasatura a ta de caracter, trasatura pe care o poti controla oricand si care nu are cum sa te deprime daca stii sa iei numai ce este bun din ea. La o calitate a "adversarei" nu trebuie sa raspunzi cu aceeasi calitate neaparat, ci prin orice alta calitate pe care ea nu o are. Si ai sa vezi, ca in final vei descoperi ca esti unica, pentru ca fiecare fiinta e unica. Si, fiind unica si fara concurenta deci, esti si cea mai buna.

 

P.S. - Eu am vorbit serios in postarea asta, daca iar ma iei la misto ca fac misto nu o sa iti mai raspund pe forum de acum incolo decat eventual pe aria de bla bla

Editat de Aseneth
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Si mai am o buba...am aflat curand ca asteapta copil, sa ma ierte sfantul, m-a luat plansul si nu de fericire. Nici rau sa nu se creada ca ii doresc, sanatate si ei si celui mic si sotului le doresc, dar de ce am simtit un cutit in spate cand am aflat?//

 

Pentru ca tu nu ai copii. De ce nu faci daca iti doresti?

 

//De ce mereu cred ca ii sunt mult mai inferioara?//

Pentru ca esti romanca si ai un complex de inferioritate din cauza asta

 

Sau

 

Pentru ca ai complexe de inferioritate ascunse pe care inca nu le-ai descoperit si rezolvat.

 

//Acum sunt lovita de concurenta asta//

E imaginara, nu exista, e doar in mintea ta. E posibil ca fosta lui sa nici nu banuiasca deloc ce simti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El pe tine te iubeste, asa imperfecta cum esti, poate tocmai de aia.


Esti cea mai buna, cea mai frumoasa, cu greutatea cea mai ideala si cu cel mai armonios corp. Iar fosta lui a fost norocoasa ca ti-a fost prietena , daca nu mai vrea inseamna ca a dat cu piciorul la noroc, deci n-o prea duce mintea.

Tu esti o luptatoare, ai supravietuit multor evenimente. Fiind luptatoare, e normal sa cauti si sa vezi concurenta in orice. Daca nu era trecutul, era viitorul, sau, doamne fereste, prezentul. Sau erau colegele de servici, sau vecinele, sau vanzatoarea de la chiosc. E ok, atata timp cat iti dai seama ca e doar o trasatura a ta de caracter, trasatura pe care o poti controla oricand si care nu are cum sa te deprime daca stii sa iei numai ce este bun din ea. La o calitate a "adversarei" nu trebuie sa raspunzi cu aceeasi calitate neaparat, ci prin orice alta calitate pe care ea nu o are. Si ai sa vezi, ca in final vei descoperi ca esti unica, pentru ca fiecare fiinta e unica. Si, fiind unica si fara concurenta deci, esti si cea mai buna.

 

P.S. - Eu am vorbit serios in postarea asta, daca iar ma iei la misto ca fac misto nu o sa iti mai raspund pe forum de acum incolo decat eventual pe aria de bla bla

Minunat spus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tie, ca si multor alte romance in strainatate, iti lipseste telenovela. Asa ca vad ca-ti faci singura...

 

Iti dai seama ca nu sunteti copii de 20 de ani si ca nu exista nicio competitie intre tine si fosta lui, nu ? Iti dai seama si ca dac-ai placea de aia, nu mai divorta.

 

Eu am o parere despre mine: ca sunt suprem. Fa-ti si tu una la fel despre tine.

 

Si no more telenovelas for you serenade.gif

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-e "frica" de ea in particular. Eu cred ca ea e doar ceva in care iti intruchipezi tu temerile interioare personale si lipsa de confidenta. Daca nu era ea, era alta. Subconstient poate te gandesti ca R te compara in sinea lui cu femeile din fostele relatii. Daca insa esti sigura ca nu face asta, inseamna ca tu esti cea care te compari indiferent de constientizezi sau nu treaba asta.

Si in ceea ce priveste chestia cu sarcina aleia, nu ai de ce sa-ti faci sange negru. Ai spus candva ca veti avea copil cand sunteti ready. Nu e cazul ca R ar vrea si tu n-ai putea. Atunci da, ar fi normal sa te afecteze asemenea stire. Dar tu nu cred ca ai probleme de fertilitate.

 

Anyway, mie personal mi se pare total aiurea chestia cu mentinutul relatiilor amicale cu fosti parteneri, chiar daca au fost soti sau sotii. Exceptia ar fi atunci cand sunt copii la mijloc. Dar asta este doar opinia mea, e subiectiva si old school. Nu concep asa ceva. I don't give a shit cat de civilizata spun unii ca este aceasta practica. O fi pentru unii, dar vezi ca tie ti-a adus chestii negative in suflet. Deci unde e beneficiul ? Aveti vreo obligatie sa fiti prieteni, sa ramaneti amici, sa iesiti la o cafea ? WTF ? Sa mor io daca nu si-o face omul cu mana lui de multe ori...

Eu de cand sunt cu al meu, o data nu am adus in discutie fostele lui. Pur si simplu nu ma intereseaza de ele, de viata lor, cum sunt, cine sunt, samd. El e cu mine si asta conteaza. Pe restul muierilor din trecutul lui nu dau doua cepe degerate. Daca era vreuna ca mine, era cu ea la ora actuala. Asa ca...queen.gif

 

Ia sa gandesti si tu asa. You are THE ONE ! Restul e irelevant.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate e un semn ca iti ticaie ceasul biologic si ca iti transmite corpul ca a sosit ceasul sa faci niste Amperute micute. Sau Amperasi dragalasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce oare imi este frica de ea?

 

Numai ideea ca cineva te respinge si are sentimente negative fata de tine declanseaza sentimente negative si in tine. Sau poti sa simti empatic ca ea este o persoana in esenta rea (sau o persona buna cu multe frustrari). Sentimentul de inferioritate vine cand energia ta pozitiva nu o contracareaza pe ai ei negativa (iar tu esti vulnerabila si prin faptul ca partenerul tau are sentimente de prietenie fata de ea; tu esti deschisa fata de el, intre ei e un schimb de emotii pozitive (el nu vede problema), iar tu primesti mesaje negative).

 

Ea s-a purtat ca un agresor fata de tine cand nu avea motive sa te respinga (tu ai intrat in relatie cu fostul ei sot dupa ce ea a rupt relatia), inseamna ca e un om care nu judeca corect (neetic), ori inca are sentimente fata de el si te vede ca pe o rivala (ceea ce e iarasi incorect fata de tine). Oricum ar fi, ea trebuie eliminata din viata voastra. Acum nu vreau sa exagerez, dar astfel de oameni sunt periculosi.

Editat de MeerKat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×