Sari la conținut
Forum Roportal
losmedelinos

nu ma pot hotari

Postări Recomandate

Nu reusesc sa ma hotarasc intre cele 2 configuratii; va rog sa ma sfatuiti...

 

SISTEM CORAL P4: procesor ATHLON64 3000+ 1800MHz Sk939, placa de baza EPOX nForce4 Sk 939, memorie 512 MB PC3200 400MHZ, ASUS ATI RADEON X300SE PCI EXPRESS 128 MB, HDD MAXTOR 160 GB 7200RPM, DVD-/+RW LG 16x DL, MIDDLETOWER CASE 400W, tastatura, mouse, Garantie 24 luni

 

SISTEM EXPRESS ATHLON64: procesor Intel Pentium 4 la 3Ghz, placa de baza MSI 775 PCI Express, memorie 512Mb DDR, HDD 80Gb, video GeForce 6600 256Mb TV-Out PCI Express, DVD-Writer DL, Garantie 24 luni

 

Ca pret sunt foarte apropiate, mai exact AMD-17.800.000 iar P4-17.000.000

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vezi ca ai incurcat putin "borcanele", ca sa zic asa. Incearca sa editezi cele doua titluri generice de la inceputul configuratiei, sau chiar sa le stergi.

Si acum sa revenim on-topic. Depinde la ce vei folosi sistemul, dar mie mi se pare ca sistemele nu ar fi facute din componente care se bazeaza pe ceva anume, sunt un 2 in 1 (ca de fapt toate cele care sunt deja asamblate in magazinele mari), dar este doar o parere.

Daca vei folosi sitemul la jocuri ia AMD-ul, dar cu placa video de pe intel (6600).

Intel-ul este mai bun, performant la editare, codare, etc., dar nu cred ca vei folosi placa video 6600. Mai bine ar merge aici X300-ul.

La Intel nu prea m-au interesat placile de baza (deci si procesoarele) si nu prea stiu ce sa recomand, insa daca vei lua AMD-ul iti recomand sa te uiti si pe la alte placi de baza (nu stiu prea multe despre EPOX).

Daca vrei o configuratie pentru jocuri cred ca asta e ceea ce cauti (bineinteles in banii de care dispui):

Eu as recomanda sa mai pui ceva banuti si sa iti iei urmatoarea configuratie. Daca nu dispui de banii necesari, poti lua un HDD mai mic, sau chiar 512 MB Ram, urmand sa mai adaugi in viitor. Chiar carcasa mai poate astepta pana la urmatorul salariu. Daca nu, faci o combinatie intre cele doua configuratii si vezi ce iese.

Daca nu vrei o platforma pentru jocuri, recomand Intel, si sper ca, colegii de pe forum te vor ajuta in a face alegerea cea mai buna. :rot:

:blink:

Editat de Gabbyyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am ceva de adaugat si nu mai pot edita mesajul. In configuratiile prezentate de tine Intel-ul are si HDD-ul mai mic, ceea ce e un dezavantaj (mai mare decat daca acest hard ar fi pe AMD), deoarece la prelucrare video, codare, etc ai nevoie de ceva mai mult spatiu.

Daca configuratia ta e pe Socket LGA775, atunci ar fi recomandate si niste memorii DDR2, pentru ca le suporta, si se descurca mai bine cu ele.

 

Niste informatii utile, care te pot ajuta in alegerea ta gasesti pe aici (sper sa nu am probleme cu reclama, dar pe mine m-a ajutat foarte mult, pentru ca se raspunde mai rapid si mai la subiect...).

Editat de Gabbyyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu reusesc sa ma hotarasc intre cele 2 configuratii; va rog sa ma sfatuiti...

 

SISTEM CORAL P4: procesor ATHLON64 3000+ 1800MHz Sk939, placa de baza EPOX nForce4 Sk 939, memorie 512 MB PC3200 400MHZ, ASUS ATI RADEON X300SE PCI EXPRESS 128 MB, HDD MAXTOR 160 GB 7200RPM, DVD-/+RW LG 16x DL, MIDDLETOWER CASE 400W, tastatura, mouse, Garantie 24 luni

 

SISTEM EXPRESS ATHLON64: procesor Intel Pentium 4 la 3Ghz, placa de baza MSI 775 PCI Express, memorie 512Mb DDR, HDD 80Gb, video GeForce 6600 256Mb TV-Out PCI Express, DVD-Writer DL, Garantie 24 luni

 

Ca pret sunt foarte apropiate, mai exact AMD-17.800.000 iar P4-17.000.000

Va multumesc!

 

Ce-ar fi să-ti asamblezi singur un P4 la 2,8 GHz, cu FSB de 800 MHz si 1 MB de cache level 2 ? Pe socket 478, nu 775 ! Pe o placă-bază Asus, cu chipset Intel 865 PE, cu o sursă tot Asus de 300 W reali, nu una no-name care pretinde că e de 400 W, dar nu scoate mai mult de 230-250 W nici să o omori . Despre memorie, ar fi suficient 512 MB DDR Dual channel, deci sunt necesare 2 module de 256, nu unul singur de 512. Plăcile bază actuale suportă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul inca nu a spus pentru ce vrea calculatorul. Daca e sa o luam asa, gaseste un Athlon64 sau un Sempron pe Socket 754 la un pret bunicel, cu 1700 RON isi scoate un computer ok.

RAM poate sa ia acum 512 MB pentru ca in viitor sa mai ia 512 MB. La placa video nu trebuie facut nici un compromis, mai ales daca sistemul e pentru jocuri. O configuratie pe Socket 754 ar fi:

 

AMD Athlon64 3000+ Socket 754 Box - 410 RON

Asus K8N4-E Socket 754 PCIe- 242,02 RON

Geil Value 1GB 400MHz Dual Channel 2x512MB (Radiatoare Albastre) - 284,35 RON

Leadtek WinFast PX6600 TD 128MB/128-bit PCIe - 344,68 RON

Seagate 160GB SATA 7200.7 RPM/8 MB/NCQ - 283,53 RON

Asus DRW-1608P2S Black - 144,49 RON

Sursa Asus A-36F-2F-PFC 360W (2 ventilatoare incluse) - 136,66 RON

 

Total ~ 1.836 RON + Carcasa (Vezi ce gasesti cand iei sistemul, pentru ca in banii de care dispui nu prea se poate vorbi de o carcasa de firma. Cred ca o sursa NoName de 400W ar trebui sa duca sistemul tau, daca nu ai bani de sursa de firma.)

 

Sistemul asta va tine decent orice joc cel putin 2 ani.

Editat de Gabbyyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul inca nu a spus pentru ce vrea calculatorul. Daca e sa o luam asa, gaseste un Athlon64 sau un Sempron pe Socket 754 la un pret bunicel, cu 1700 RON isi scoate un computer ok.

 

Total ~ 1.836 RON + Carcasa (Vezi ce gasesti cand iei sistemul, pentru ca in banii de care dispui nu prea se poate vorbi de o carcasa de firma. Cred ca o sursa NoName de 400W ar trebui sa duca sistemul tau, daca nu ai bani de sursa de firma.)

 

Sistemul asta va tine decent orice joc cel putin 2 ani.

Un Athlon n-o să fie niciodată un Pentium, iar un Sempron, cu-at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×