Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Sunt femeile mai agresive decat barbatii? (dezbatere stiintifica)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Studii stintifice:

 

 

Femeile sunt mai degraba agresori decat victime:

 

phys.org/news72113800.html

 

Alt studiu care arata acelasi lucru:

 

www.csulb.edu/~mfiebert/assault.htm

 

Un studiu de Straus & Ramirez: "Cand doar un partener a fost violent, s-a descoperit ca procentajul de femei care au fost agresorul era de doua ori mai mare decat cel al barbatilor agresori.Asadar, in termeni de violenta severa, femeile sunt de doua ori mai predispuse sa fie agresori decat barbatii" (e un studiu ce se raporteaza la violenta in cadrul relatiilor).

 

Tineti cont si de faptul ca barbatii tind sa nu raporteze Politiei cazurile in care sunt agresati de catre femei, din cauza rusinii si a batjocurii din partea comunitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asadar, in termeni de violenta severa, femeile sunt de doua ori mai predispuse sa fie agresori decat barbatii" (e un studiu ce se raporteaza la violenta in cadrul relatiilor).

 

 

 

N-am pus linkurile alea in bara. Ce inteleg cercetatorii aia prin "violenta severa"? Pot doar sa presupun.

Pai daca se iau la bataie, e la mintea cocosului ca, in general, femeia trebuie sa loveasca mult mai puternic (cel mai probabil cu un obiect contondent, de unde riscul foarte mare de a il lasa lat pentru totdeauna si de unde si frica de puscarie sau de Dumnezeu sau de constiinta etc.).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se tine cont si de femeile care nu raporteaza abuzurile ? As vrea sa vad un studiu si despre procentajul alora.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa observ ca atunci cand e vorba de abuzul femeilor in occident, a femeilor occidentale, multi se fac ca ploua ba chiar neaga acest lucru. Ipocritilor care maturati rahatul sub pres ca matza.

 

Avem si noi "machomenii" nostri, Naeema.

Se tine cont si de femeile care nu raporteaza abuzulrile ? As vrea sa vad un studiu si despre procentajul alora.

 

Am eu o cunostinta. Si-o ia aproximativ de 2 ori pe saptamana, uneori si de 3-4 ori. Cunosc destule amanunte, ca nu intelegeam de ce naiba nu divorteaza, de ce nu cheama politia, in loc sa il cheme pe nasul de cununie la locul faptei. Nici acum nu inteleg, dar am renuntat sa mai incerc. Nu a chemat niciodata politia in vreo 5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

--Nu a chemat niciodata politia in vreo 5 ani.--

 

Probabil se teme ca Politia ii va face cazier. Cu Politia romana niciodata nu poti sa stii cum se va termina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Danica_Patrick

 

Sunt unii extrem de agresivi, dar nu vezi chestia asta decat in situatii care cer raspuns agresiv. Astia nu sunt tampiti deloc

 

Acum pune-mi link cu o femeie cu penis beach.gif

 

Vrei sa spui ca barbatii sunt marsavi ?

 

Avem si noi "machomenii" nostri, Naeema.

 

Am eu o cunostinta. Si-o ia aproximativ de 2 ori pe saptamana, uneori si de 3-4 ori. Cunosc destule amanunte, ca nu intelegeam de ce naiba nu divorteaza, de ce nu cheama politia, in loc sa il cheme pe nasul de cununie la locul faptei. Nici acum nu inteleg, dar am renuntat sa mai incerc. Nu a chemat niciodata politia in vreo 5 ani.

 

Din cata psihologie ai citit.... ai uitat ca unele asa sunt, le place scandalul ? Exista si barbati carora le place sa fie calcati in picioare, doar ca nu se face tam-tam pe tema asta.

Studii stintifice:

 

 

Femeile sunt mai degraba agresori decat victime:

 

phys.org/news72113800.html

 

Alt studiu care arata acelasi lucru:

 

www.csulb.edu/~mfiebert/assault.htm

 

Un studiu de Straus & Ramirez: "Cand doar un partener a fost violent, s-a descoperit ca procentajul de femei care au fost agresorul era de doua ori mai mare decat cel al barbatilor agresori.Asadar, in termeni de violenta severa, femeile sunt de doua ori mai predispuse sa fie agresori decat barbatii" (e un studiu ce se raporteaza la violenta in cadrul relatiilor).

 

Tineti cont si de faptul ca barbatii tind sa nu raporteze Politiei cazurile in care sunt agresati de catre femei, din cauza rusinii si a batjocurii din partea comunitatii.

 

Tata nu a lovit-o niciodata pe mama, din cate stiu eu. Mama s-a mai intamplat (de vreo 3-4 ori in 30 de ani) sa ii dea un pumn.

Unchiul lu' tata a tot luat bataie de la nevasta-sa, ajutata fiind ea de copii, ca singura nu putea sa il bata. El nu o batea pe ea.

Vecinul de peste drum al bunicilor la fel ca unchiul lu' tata.

Astea sunt exemple asa, fara sa stau sa ma gandesc.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1000 ? Miliarde, miliarde iti zic de femei batute. De obicei in cap. De soarta.

 

Bagam eu penisul in mass-media care va educa sa jeliti si sa urlati cand ia bataie o femeie si sa vi se rupa cand ia bataie un barbat ?

 

Asta ca sa nu uitam - la unele le place, altfel nu ar mai sta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Din cata psihologie ai citit.... ai uitat ca unele asa sunt, le place scandalul ? Exista si barbati carora le place sa fie calcati in picioare, doar ca nu se face tam-tam pe tema asta.

 

Nu e nevoie sa citesti psihologie, ca sa intelegi lucrurile la suprafata. Dumneaei nu e masochista. Are niste interese materiale si niste sentimente de rezolvat si de-aia sta cu ochii vineti. Eu nu inteleg situatia asa, mai in profunzime.

 

 

 

Vrei sa spui ca barbatii sunt marsavi ?

 

 

Vreau sa spun ca astia sunt barbati.

 

Femeie cu penis nu iti spun unde poti gasi, ca sa nu te superi pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×