Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Sunt femeile mai agresive decat barbatii? (dezbatere stiintifica)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Studiu stiintific:

psp.sagepub.com/content/20/1/34.abstract

 

Cand deindividuezi o persoana, plasand-o intr-un context in care nu mai are identitate individuala (anonimat), atitudinile agresive se amplifica (asta explica si inflamarea pe net a userilor in discutii, useri care in viata reala ar fi calmati de discutatul fata in fata).

 

 

Experimentul din linkul de mai sus a implicat barbati si femei care jucau jocuri video de razboi intr-un cadru monitorizat. Mai precis, ei trebuiau sa "anihileze" alti jucatori aruncand "bombe" peste ei. Asadar, jucatori din acelasi experiment, nu figuranti din jocul video.

 

Prima concluzie: in circumstante normale, barbatii aruncau mai multe bombe decat femeile.

 

A doua concluzie: in circumstante de deindividuare, femeile erau mult mai agresive decat barbatii, mai precis de 5 ori mai agresive.

 

Punand femeile in circumstante de anonimat (exact internetul, dar si alte contexte) femeile nu mai trebuie sa se conformeze asteptarilor sociale si isi pot da drumul la adevara lor fire: devin masini de ucis.

 

De 5 ori mai agresive decat barbatii.

 

Sa inceapa discutiile.

 

 

 

 


5355607_f260.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se isterizeaza mai mult, de aici si vorba...nu contrazice niciodata o femeie se va contrazice ea singura pina la urma))

Editat de black30
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acele femei erau din Vest, nu cred ca erau nf ca ale noastre./

 

Ranite in dragoste, da, e posibil sa fi fost. Lumea e un teatru de razboi si ce stiu oamenii cel mai bine e sa se raneasca unii pe altii... ei cred ca dramatismul este esential.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te contrazic, caci mai degraba femeile din Vest fac mai putin sex decat esticele, de cand multe tari din Est au liber acces prin aproape toata Europa.

Vesticii prefera estice, pentru ca sunt un pic mai frumoase, mai docile si usor de intretinut. Lipsa de sex nu duc romancele, cred ca nici macar la noi in tara, unde optica relatiilor ar fi cam in felul urmator: cate 5 femei pe cap de interlop si cate o femeie mai de Doamne-ajuta pentru 5-10 romani, din care, vreo 2-3 vin si posteaza pe forum despre cat de rele sunt femeile din Romania.

Editat de Nestosaru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punand femeile in circumstante de anonimat (exact internetul, dar si alte contexte) femeile nu mai trebuie sa se conformeze asteptarilor sociale si isi pot da drumul la adevara lor fire: devin masini de ucis.

 

Mai sunt si din alea care nu se conformeaza asteptarilor sociale chiar si in realitate, fata in fata. Vrei sa ne intalnim ? La o bere that iz, ca sa experimentezi uciderea pe propria piele ? Bring it on bitch... laugh.png

 

PS: Eu ma isterizez numai cand sunt ranita in finante.

 

Vesticii prefera estice, pentru ca sunt un pic mai frumoase, mai docile si usor de intretinut.

 

Nu era un topic pe forum unde ziceau femeile aici cat de "usor" de intretinut sunt romancele care tot la categoria estice intra ? Tin minte ca eu, Blues si alte cateva care traim in diaspora am cazut la pat cu invidie despre ce ne-au citit ochii si anume ca in Romania costa bani grei sa intretii o prietena. Manichiura, solar, cadouri, haine, iesiri, etc...platite de boyfriend. swoon.gif Retardat sa fii ca vestic, sa preferi una din est pe cand pe plan local sunt femei gramada, care se intretin singure ca n-au incotro. Daca ai pretentie aici sa-ti plateasca barbatul aia si aia, rade si cu curul si-ti da papucii in secunda doi. Intretinuta (in occident) = hooker, sugar baby si alte adjective din astea.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu era un topic pe forum unde ziceau femeile aici cat de "usor" de intretinut sunt romancele care tot la categoria estice intra ? Tin minte ca eu, Blues si alte cateva care traim in diaspora am cazut la pat cu invidie despre ce ne-au citit ochii si anume ca in Romania costa bani grei sa intretii o prietena. Manichiura, solar, cadouri, haine, iesiri, etc...platite de boyfriend. swoon.gif

Tocmai ce-am spus mai sus despre situatii precum 5 femei pe cap de interlop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Giiiz.

Ce topic interesant.

 

Vesnica opozitie dintre barbat si femeie.

Daca femeia nu e om, e masina de ucis :))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ni se intersecteaza circuitele.

Cat de pronto se poate :))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×