Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Atributele lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema existentei/inexistentei lui Dumnezeu nu tine doar de teologie, ci si de sistemul filosofic. Va propun un joc interesant, chiar si pentru cei care cred cu tarie.

 

Va propun sa uitam tot ce stim despre Dumnezeu... si sa-L reinventam.

 

- ce proprietati ar trebui sa intruneasca Dumnezeu pentru a fi Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va propun sa uitam tot ce stim despre Dumnezeu... si sa-L reinventam.

 

Reinventam nu-si are bine locul daca spui ca trebuie sa uitam de D-zeul deja creat...sa-L inventam

 

- ce proprietati ar trebui sa intruneasca Dumnezeu pentru a fi Dumnezeu?

Cum este omul asa este si D-zeul sau. E simplu, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era o comparatie, cum sunt eu asa e si D-zeul meu ci cum e mintea mea asa e si D-zeul meu....eu cel putin asa interpretez maxima -Cum e omul asa e si D-zeul sau-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tem ca n-ai nimerit-o. Daca Dumnezeu este identic cu omul inseamna ca nu putem vorbi de un Dumnezeu. Hai sa mai vedem.

Cam asa e,daca Dumnezeu e dupa mintea si starea fiecaruia atunci poate avea defecte...si cred ca in primul rand un atribut al Lui Dumnezeu ar trebui sa fie perfectiunea.

Dumnezeu ar trebui sa fie perfect , necorpt si drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e discutata cu mult bun simt si logica de catre Hegel, in a sa Filosofie a religiei - Prelegeri de filosofie a religiilor.

 

Hegel arata ca un Dumnezeu conceput in mintea fiecaruia poate avea rezultate diferite. Ba mai mult: se poate subtia pana la abstract. Poate deveni nu un Dumenzeu, ci o idee despre Dumnezeu. Totusi cred ca logica ne poate oferi numarate ustensile prin care il putem descoperi pe Dumnezeu. Cel putin la nivel mental.

 

Perfectiunea ar putea fi un atribut, insa nu inteleasa in sensul nostru. Notiunea noastra despre perfectiune e variabila in functie de timp, cultura, chiar stare de spirit.

 

Nu cred ca e un atribut care ne poate ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e discutata cu mult bun simt si logica de catre Hegel, in a sa Filosofie a religiei - Prelegeri de filosofie a religiilor.

 

Hegel arata ca un Dumnezeu conceput in mintea fiecaruia poate avea rezultate diferite. Ba mai mult: se poate subtia pana la abstract. Poate deveni nu un Dumenzeu, ci o idee despre Dumnezeu. Totusi cred ca logica ne poate oferi numarate ustensile prin care il putem descoperi pe Dumnezeu. Cel putin la nivel mental.

 

Perfectiunea ar putea fi un atribut, insa nu inteleasa in sensul nostru. Notiunea noastra despre perfectiune e variabila in functie de timp, cultura, chiar stare de spirit.

 

Nu cred ca e un atribut care ne poate ajuta.

Ce inseamna perfectiune...in cadrul mintii logicii noastre?Nu ar trebui sa fie ceva mai bun ca noi???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da si nu. Imi amintesc ca un pastor a fost intreabat odata de cineva: Cum credeti ca arata Dumenzeu? Pastorul a dat un raspuns sincer: Cu siguranta... ciudat!

 

Mi se pare un raspuns perfect normal. Cum poti caracteriza un fenomen care te striveste prin vastitatea lui si care iti depaseste in mod clar puterea de intelegere? Parerea mea e ca omul are doar 5 simturi, dar ca sa-L vada pe Dumnezeu ar avea nevoie de 5 miliarde de simturi.

 

A nu se interpreta ad literam, n-am intreprins nici un studiu in acest sens. E doar o metafora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da si nu. Imi amintesc ca un pastor a fost intreabat odata de cineva: Cum credeti ca arata Dumenzeu? Pastorul a dat un raspuns sincer: Cu siguranta... ciudat!

 

Mi se pare un raspuns perfect normal. Cum poti caracteriza un fenomen care te striveste prin vastitatea lui si care iti depaseste in mod clar puterea de intelegere? Parerea mea e ca omul are doar 5 simturi, dar ca sa-L vada pe Dumnezeu ar avea nevoie de 5 miliarde de simturi.

 

A nu se interpreta ad literam, n-am intreprins nici un studiu in acest sens. E doar o metafora.

Cam asa e...Dumnezeu ar trebui sa ne fie superior in tot ceea ce facem noi,sa fie drept,altfel ar avea defecte si nu mai este Dumnezeu...iar pentru ca noi sa Il intelegem ar trebui sa fie si accesibil !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar. Tot ceea ce ne inconjoara nu e accesibil in esenta. Persoana pe care o vad in fata mea e doar o imagine confectionata de simturile mele. O furnica vede cu totul altceva. Notiunea de normal e una strict sociala. Consideram normal tot ceea ce e acceptat pe scara larga.

 

Lumea vede colorat. Exista si oameni care se nasc cu imposibilitatea de a percepe culorile. Ei vad moncrom. E un defect? Daca lumea ar fi formata din cei care vad monocrom nu cumva cei care ar vedea colorat ar avea o problema?

 

Bref, stiu ca un fenomen exista. Stiu ca exista ceva. Mai mult nu pot cunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×