Sari la conținut
Forum Roportal
christac

Manipularea de primavara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate că nu ştiaţi că în urmă cu 15 minute a venit primăvara. Mai exact la ora 16.57 GMT. Asta e vestea cea bună. Pe cele rele nu vi le spun, fiindcă le ştiţi şi voi la fel de bine ca şi mine. Altceva mă uimeşte pe mine: cum pot fi manevraţi oamenii în asemenea hal şi încă în dauna propriilor lor interese? Punem pe seama ignoranţei comportarea celor din trecutul îndepărtat; dar astăzi, şcolarizarea obligatorie, două războaie mondiale devastatoare, informarea la zi prin intermediul televiziunii, Internetului şi altele nu i-a făcut cu nimic mai deştepţi. Mă gândesc la cei din Crimeea. Indiferent cât de mult este deformată realitate prin propaganda politică, foarte mulţi ruşi îşi doreau şi chiar au votat pentru alipirea peninsulei la Rusia. Nu discut legitimitatea sau ilegalitatea acţiunii; mă gândesc la mentalitatea oamenilor, fiindcă ea este cea modelată. Ca ruşi în Ucraina erau o etnie favorizată şi protejată de „fratele mai mare”. Toate pretenţiile, toate mofturile le erau imediat îndeplinite. Ca ruşi din Rusia vor avea aceeaşi soartă ca toţi ceilalţi, ceea ce nu este deloc încurajator. Mujicul rus n-a dus-o niciodată prea bine şi nici nu i se va întâmpla într-un viitor previzibil. Acum însă se bate fără să gândească pentru tot ce poate fi mai rău pentru el, fiindcă aşa i s-a spus. De către cine? De către politrucul pe care nu l-a iubit şi nu l-a stimat niciodată. Cum se face că tocmai acest politruc reuşeşte să-i inoculeze o idee contrară intereselor sale? Ba îl convinge chiar să lupte pentru ea. Recunosc, subtilitatea funcţionării acestor mecanisme sociale mă depăşeşte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rusii tin cu rusii, care parte nu intelegi?

Daca tu erai rus in Crimeea, ai fi vrut sa ramai la ucraineni?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se face că tocmai acest politruc reuşeşte să-i inoculeze o idee contrară intereselor sale? Ba îl convinge chiar să lupte pentru ea. Recunosc, subtilitatea funcţionării acestor mecanisme sociale mă depăşeşte.

Ce anume nu intelegi ?

Orice schimbare reprezinta o sansa benefica pentru cei care stau pe bara.

E ca si cum ai spune ca, UDMR-ul, plange in hohote ca a iesit PNL-ul de la guvernare.

Stii vorba aia, la vremuri noi, oameni noi!

Asta e principiul de baza in toate societatiile. De aceea oamenii "cred" ca schimbarea le va aduce ceva mai mult bine decat aveau inainte. Uneori se insala, dar asta este un risc asumat!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceea oamenii "cred" ca schimbarea le va aduce ceva mai mult bine decat aveau inainte. Uneori se insala, dar asta este un risc asumat!

Cum ar fi românii, care sunt mai înapoiaţi în era informaţiei online decât erau pe vremea difuzorului?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mujicul rus n-a dus-o niciodată prea bine şi nici nu i se va întâmpla într-un viitor previzibil.

 

nu stiu,

deocamdata n-o duc mai prost.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca ruşi în Ucraina erau o etnie favorizată şi protejată de „fratele mai mare”. Toate pretenţiile, toate mofturile le erau imediat îndeplinite.

Ca ruşi din Rusia vor avea aceeaşi soartă ca toţi ceilalţi, ceea ce nu este deloc încurajator.

...

Recunosc, subtilitatea funcţionării acestor mecanisme sociale mă depăşeşte.

E bine ca recunosti ca nu intelegi subtilitatea, dar logica ta este stramba.

Ca rusi in Ucraina nu o puteau duce mai bine decat ucrainenii.

Ca rusi in Rusia o vor duce ca rusii

Cum rusii din Rusia au perspectva sa o duca mai bine decat ucrainenii din Ucraina, atunci rusii din Crimea au ales perspectiva care li se pare mai avantajoasa.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×