Sari la conținut
Forum Roportal
Any68

CT sau RMN

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate sa imi spuna cineva daca un CT este periculos pentru ca este de nu stiu cate ori mai iradiant ca o radiografie?

De ce nici un doctor nu raspunde la aceasta intrebare? Daca este adevarat, de ce se mai recoamnda, mai ales celor cu boli grave aceasta investigatie?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este ca CT este de fapt o lunga serie de fotografii facute cu raze Roentghen ,se poate zice foarte periculoasa in special la cei bolnavi de cancer.

 

RMN, cred ca este intentia la MRI, nu este deloc periculos deoarece nu face uz deloc de raze nocive ci de unde magnetice. In nplus, este mai exact decat CT insa are o mare meteahna,aparatul de care se face uz este foarte scump si fiecare apasare pe buton costa multi-multi bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru lamurire! Nu inteleg de ce medicilor le este asa de greu sa iti raspunda la o astfel de intrebare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru lamurire! Nu inteleg de ce medicilor le este asa de greu sa iti raspunda la o astfel de intrebare.

Deoarece asta nu este o intrebare "medicala" ci mai mult financiara. Fii sigura ca doctorii ar fiifost foarte multumiti daca usa la MRI ar fii fost incontinu deschisa deoarece aceasta este o unealta foarte exacta pentru ei ca sa decida tratamentul potrivit la bolnav. Din pacate bugetele si scumpetea aparatului,cateva milioane de dolari provoaca faptul ca se fac mai multe CT decat MRI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×