Sari la conținut
Forum Roportal
rosiorilor

Amputare deget mana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma unui accident, agatandu-mi-se verigheta, mi s-a smuls odata cu pielea prima falanga nr 3 , ramanand celelalte doua, la degetul inelar. Am luat osul smuls odata cu pielea , si in timp de jumatate de ora am ajuns la spitalul de urgenta. Medicul de garda la aruncat, spunandu-mi ca nu are ce sa-mi faca, m-a pansat si m-a chemat a doua zi dimineata la chirurgie plastica.

A doua zi dimineata am fost operat amputandu-mi-se degetul, ramanand jumatate din falanga nr 1.

Dupa cca o luna, mi-au fost scoase cele 10 fore cu care am fost cusut in timpul operatiei. Dupa cca 10 zile, am fost la control si d-na doctor mi-a luat crusta formata in urma scoaterii firelor. In aceeasi zi, dar pe seara am constatat ca prin piele, in zona fostei cruste mi-a iesit varful osului in exterior.

A doua zi am fost la spital si am fost operat din nou, amputandu-mi iarasi cca 1cm din osul ramas.

In urma acestor doua interventii chirurgicale, am ramas cu unele sechele prin faptul ca in zona operatiei am o umflatura permanenta, nu pot inchide si deschide mana total, simt constant furnicaturi, usturimi si junghiuri foarte des, si amorteli in zona operatiei si a degetelor vecine cu cel amputat.

Daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi in acest sens. Astept raspuns. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×