Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Situatia cu Rusia...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pareri, pro, contra, pronosticuri ?

Se vorbeste de sanctiuni economice asupra Rusiei. Credeti ca tarile Europene vor fi de acord ? Ce raspuns se asteapta din partea Rusiei daca aceste sanctiuni vor fi puse in aplicare si cum va fi afectata Europa ?

 

Exista sanse reale ca situatia sa se deterioreze grav in viitorul apropiat sau Putin doar isi flexeaza putin muschii cum s-ar spune, printr-o demonstratie de forta militara menita sa transmita un mesaj clar tuturor in vest ?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa cnn ul tanti naeema

putin a incercat si el marea cu dejtu. Atât...sunt ei fotza economica si militara insa nu se descurca singuri daca isi iau ignore. Si nici noi fara ei nu ne descurcam.

Oricum , clovnul de putin voia sa faca circ si i.a reușit...mm

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CNN nu e singurul post de stiri din lume. La ala se uita Olga ca ea traieste in USA nu eu.

 

Anyway, eu cred ca e mai mult decat incercarea marii cu degetul. Putin e constient ca vestul poate doar sa dea din buze la adresa lui si a actiunilor sale. Eu cred ca are multa legatura cu faptul ca vrea sa minimalizeze sau sa evapore sansele Ukrainei de a intra in NATO, ceea ce ar afecta mult prezenta navala rusa de langa Crimea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Se vorbeste de sanctiuni economice asupra Rusiei. Credeti ca tarile Europene vor fi de acord ? Ce raspuns se asteapta din partea Rusiei daca aceste sanctiuni vor fi puse in aplicare si cum va fi afectata Europa ?

 

 

O tara ca Rusia care nu are o industrie proprie competitiva. ci supravietuieste din vanzarea de combustibili si materii prime, nu poate da niciun raspuns important.

Daca UE si SUA si alte democratii nu mai cumpara nimic de la rusi, aceasta tara se va autodistruge exact ca Siria...ma rof ... asta este parerea mea!

Eu cred ca are multa legatura cu faptul ca vrea sa minimalizeze sau sa evapore sansele Ukrainei de a intra in NATO.

Poate si-a propus asta ce zici tu ...dar a reusit sa faca exact inversul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vestul nu doar ca poate da din buze,poate da din maini si bloca niste conturi bancare ce-o sa scoata din sqrite niste oligari rusi. Basca datul afara din g8,refuz de vize,parteneriate economice,etc. Lose lowe situation pt toti. Putin uita putin forta militara a usa,ceea ce e f periculos.el viseaza la o noua urss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un scenariu in care Rusia ar fi sanctionata economic, nu crezi ca trece la actiuni care ar afecta in special Europa de Est ?

China este cel mai mare partener de negot al rusilor. Mai mult de 80% din materiile prime merg spre China si nici in 1000 de ani nu se va alatura China vreunui acord international de sanctiuni. Se pisa Putin cu bolta pe sanctiunile economice americane la o adica. Cat despre europeni, nu cred ca se vor imbulzi multe tari sa sanctioneze Rusia. Nemtii deja cam dau din colt in colt in privinta vreunei decizii concrete. Importa aproape 25% de materii prime de la rusi.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin uita putin forta militara a usa,ceea ce e f periculos...

 

Yeah, forta militara a unei tari implicata deja in conflicte pana peste cap, tara care inca mai are probleme economice tocmai din cauza acestor conflicte care i-a sangerat bugetul. Tu chiar crezi ca sunt in pozitie sa se angajeze financiar in inca un conflict armat international ? I-ar falimenta pe bune din toate punctele de vedere pentru ca Rusia nu e o mica tara caca-maca precum au fost altele unde si-au bagat nasul. doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin n-are ambitii imperialiste, poate doar in somn. are nato si sua la usa din fata si din spate. nato tot si-a pus baze, rachete prin spatiul din jurul rusiei. de americani nu mai zic....prin europa, orientu mijlociu, pacific, scandinavia, africa etc.

 

In goana dupa resurse si cota de piata e cam "dog eat dog". si poate astia de care vorbim noi stiu niste lucruri pe care noi si restu lumii nu le vom stii niciodata, in spatele cortinei si departe de camerele video se intampla lucrurile in mod real. ce auzim noi pe tv si internet sunt "cover stories". deci dracu stie care e the bigger picture.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde.i harald? sad.png

 

What's that asshole got to do with anything ?

ce auzim noi pe tv si internet sunt "cover stories". deci dracu stie care e the bigger picture.

 

Primul cover story e de tot rasul. Chiar se astepta Putin sa-i creada cineva justificarile lui cum ca cetatenii rusi din Ukraina sunt in pericol de persecutare ? laugh.png

Omul asta serveste bull shit pe tava, direct, pe sleau, stiind ca nimeni nu va crede asa ceva, fara urma de dovezi. Ce arata asta ? Ca nu-i pasa.

Eu in toata tarasenia asta ma gandesc la ucrainieni care sunt prinsi la mijloc si nu da nimeni doi rahati pe ce vor ei.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×