Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Liberalii se repozitioneaza!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faceam in urma cu 5 ani Scenarii si aranjamente politice dambovitene cu referire la PNL si la debarcarea lui Tariceanu.

Citez din subiect.

 

 

Ce s-a intamplat la ultimul eveniment politic, la congresul PNL ?

Schimbarea lui Tariceanu de la conducerea PNL, dupa o guvernare foarte buna, si dupa ce a salvat PNL-ul de la disparitie, dupa ce a “incasat” timp de patu ani, epitete neplacute si acuze nejustificate de la cel putin doua treimi din mass-media si de la un presedinte iresponsabil, constituie o surpriza pentru orice om care se conduce dupa logica bunului-simt.

Desi mass-media a pregatit terenul sugerand ca posibil castigator pe Crin Antonescu, asa cum suntem pregatiti psiohologic cu sondaje de opinie inainte de alegeri ca sa acceptam rezultatele, nici un argument concret nu ar fi justificat rocada.

A fost o lupta interna pentru putere fara influente din exterior, sau una aranjata de "interlopi" care au organizat un puci.

Tariceanu a fost inlocuit de o figura stearsa, chiar antipatica, demagog, prezentat ca o speranta, desi nu a iesit in evidenta in cei 19 ani de cand face politica, un candiat care parca ar fi clona in PNL a lui R Vasile din PNTCD. Si R Vasile participa la talk-show-uri, avea un discurs bun si era carismatic, dar ca premier nu a avut rezultate.
Grupul de la Brasov are corespondenta in grupul Melescanu-Fenechiu-Morega si Norica, ultima provenind din grupul de la Brasov amintit.

...

Cine profita de schimbare?
A) Poate profita PD-L-ul daca noua conducere accepta sa colaboreze si sa se subordoneze lui T Basescu.
B) Poate profita PSD-ul si PD-L-ul
C) Poate profita PSD-ul si PN-L-ul daca au facut o intelegere.


Toate variante sunt posibile, dar daca PNL-isii nu ar avea nimic de castigat nu ar fi acceptat sa participe la scenariu, deci a doaua varianta se exclude, desi ea inca e posibila, pentru ca PN-Lul nu are garantii.

Sa analizam ultimul scenariu care pare destul de probabil.

Ceea ce a afirmat D Patriciu, ca indiferent cine va fi contracandidat il va invinge pe Basescu este evident, pentru ca Basescu o s afie invins de criza si de propria incompetenta.

Batalia intre PSD si PNL se da pe candidatul care sa-l inlocuiasca pe Basescu.

Cu Crin candidat sters, de mana a doua, se face culoar pentru un PSD-ist cel mai probabil Geoana, care e incapabil sa-l intreaca pe Tariceanu, si atunci s-a recurs la eliminarea candidaturii adversarului.
Nici un sondaj nu l-a dat pe Crin Antionescu printre favoriti. Campania media nu poate sa faca minuni daca "materialul" nu te ajuta.

Din schimabrea lui Tariceanu profita PSD-ul, sau un alt candidat independent, sustinut de PSD si de Vantu.

Posibil ca intre Patriciu, PSD si Vantu sa fi aparut o intelegere, prin care Vantu sa ajute la debarcarea lui Basescu, iar Patriciu sa renunte la postul de presedinte al Romaniei, lucru posibil daca-l scot din cursa pe Tariceanu si propun un candidat care nu ajunge in turul doi.

1. Cu un Presedinte al Romaniei de la PNL era apoape sigura o coalitie la guvernare PSD-PNL UDMR, dupa prezidentiale, varianta cea mai buna pentru PNL .
2. Cu un presedinte PSD poate continua actuala coalitie cu Geoana Presedinte si Basescu premier si PNL-ul sa ajunga in postura PNTCD, sau
3. poate fi coalitia de la punctul 1 in care PSD-ul are ambele functii de Presedinte si de Premier.


Varianta a treia este cea mai buna pentru PSD, pentru ca are posibilitatea sa aleaga partenerii la guvernare.

..

Sistemul "interlopilor" nu risca un presedinte care sa nu fie securist, pentru ca a riscat odata cu E Constantinescu, si acum vor sa ne puna in situatia sa alegem raul cel mai mic, intre doi FSN-isti, Basescu si Geoana, cum am mai ales intre Iliescu si Vadim sau intre Basescu si Nastase.

 

@Burel - subiectul arhivat este de actualitate! Luptele si spectacolul continua.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luptele si spectacolul continua.

 

doar spectacolul continua,

de lupte nu poate fi vorba.

 

Antonescu si Tariceanu se lupta cu ei însisi, cel mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spectacolul s-a mutat si pe strazi...nu poti merge prin centru pe jos sa nu te impiedici de tricourile lor, de cei care le poarta...ofc

cand te uiti la o piesa de caragiale macar poti rade....cand ma uit la cei din parlamentul nostru...nu stiu ce sa fac,sa rad...sa plang...damn,ei ne conduc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faceam in urma cu 5 ani "Scenarii si aranjamente politice dambovitene" cu referire la PNL si la debarcarea lui Tariceanu.

 

 

 

De data asta Tariceanu s-a debarcat sngur si nu a facut o miscare prea buna pentru el - dar vom vedea in timp.

PNL este un partid cu multe scindari -tot mai sar aschii din el.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu credeam ca vor pleca mai multi. Dar este devreme sa vorbim

Daca cei cu functii in teritoriu au aprobare sa ramana in alianta, asa cum au declarat ambii presedinti de partide, atunci nu va fi o hemoragie din PNL.

Vor fi inlocuiti cativa secretari de stat, care posibil vor primi alte posturi.

Asta ar demonstra ca exista un pact de coabitare confidential intre Ponta si Antonescu, asa cum exista intre Ponta si Basescu.

Probabil ca Antonescu crede ca din postura de opozant al guvernului va lua electorat nemultumit, si va intra in finala cu un candidat USD.

Daca Antonescu are sanse sa ajunga in finala, USD-ul poate sa scoata un "iepuras".

Daca nu, atunci PSD-ul o sa scoata un candidat de calibru.

 

Ii cred in stare de orice ca sa prosteasca lumea!

 

De data asta Tariceanu s-a debarcat sngur si nu a facut o miscare prea buna pentru el - dar vom vedea in timp.

PNL este un partid cu multe scindari -tot mai sar aschii din el.

 

Eu cred ca exista loc pentru un partid nou cu un mesaj reformist.

Nu cred ca cineva care se asociaza cu PSD-ul ar putea sa-si permita sa propuna reforme radicale.

Cele doua: reformele radicale si alianta cu PSD, se exclud.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma uimeste e ca nu exista nici liberali, nici extremisti de dreapta, nici pe Vadim nu l-am mai vazut, care sa vina cu un discurs ferm si dur impotriva maghiarilor si lucrurilor pe care le fac acestia. Sa se trezeasca cineva: romanii, majoritari, sunt discriminati de minoritati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma uimeste e ca nu exista nici liberali, nici extremisti de dreapta, nici pe Vadim nu l-am mai vazut, care sa vina cu un discurs ferm si dur impotriva maghiarilor si lucrurilor pe care le fac acestia. Sa se trezeasca cineva: romanii, majoritari, sunt discriminati de minoritati!

 

Exista un PNL si este in ordine. Acest partid este un partid cu oameni demni, patrioti, verticali, loiali Patriei si Poporului si asta spune totul despre repozitionarea lor.

Asa cum am mai spus si in alt topic, Tariceanu si-a dat cu stangu-n dreptu'(vorba aiasmile.png ) si, deci, mai bine tacea si statea in banca lui.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma uimeste e ca nu exista nici liberali, nici extremisti de dreapta, nici pe Vadim nu l-am mai vazut, care sa vina cu un discurs ferm si dur impotriva maghiarilor si lucrurilor pe care le fac acestia. Sa se trezeasca cineva: romanii, majoritari, sunt discriminati de minoritati!

 

în ce fel sunt discriminati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai... se stie ce se intampla in Ardeal. Si nu stiu de ce se tolereaza.

 

 

 

Exista un PNL si este in ordine. Acest partid este un partid cu oameni demni, patrioti, verticali, loiali Patriei si Poporului si asta spune totul despre repozitionarea lor.

Asa cum am mai spus si in alt topic, Tariceanu si-a dat cu stangu-n dreptu'(vorba aiasmile.png ) si, deci, mai bine tacea si statea in banca lui.

 

Mai ramane sa il schimbe pe Crin de la conducere. Nu merita sa fie conducatorul unui asemenea partid, desi pot spune ca a castigat cateva bile albe in ultimele zile, inclusiv prin ruperea de PSD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×