Sari la conținut
Forum Roportal
victor1985

necazuri in dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am postat aici pe roportal pe un alt topic povestea mea de viata. dar vreau sa ma refer acum la o anumita parte din ea.

prin clasa a 3-a (o sa radeti) m-am mutat intr-un oras la vreo 10 km de actuala mea localitate. cum am intrat in clasa ochii mi-au ramas atintiti asupra unei fete si instant am simtit ca o plac foarte mult. anii au trecut eu foarte timid cu probleme pe acasa, n-am apucat deloc sa am o relatie cu ea. in clasa a 8-a am ales drumuri diferite: ea a ales informatica eu cu niste note destul de proaste la capacitate si bolnav de tbc am ales uman. de atunci am vazut-o rar decat fugar asa in drumul de la scoala. ai fi tentat sa crezi ca dupa atatia ani totul a trecut dar n-a fost asa. ma gandeam des de tot la ea foarte des. n-am actionat din cauza timiditatii, a felului ei de a fi foarte deschis , a problemelor de acasa de care imi era rusine , a conceptiei ca sunt un loser si oricum no sa ma aleaga si asa ar fi ma bine pentru ea si a geloziei caci o vazusem cu multi baieti. nu i-am fost indiferent si in repetate randuri , multi ani a incercat sa se "dea la mine" dar eu n-am facut nimic. in clasa a 12-a si-a luat un prieten , in acelasi timp eu am intrat in criza din mai multe motive: ma gandeam ca imi cam gresisem alegerea profilului (desi terminam uman eram foarte atras de calculatoare), ma gandeam ca o sa dam fiecare bac-ul si o sa o apucam pe alte parti si no sa ne mai vedem, ma gandeam ca toata viata mea a fost un esec, pe acasa numai scandaluri, maicamea s-a imbolnavit de ciroza hepatica si termenul limita a fost crunt inca 2 ani si daca nu transplant atunci..... , taicameo nu prea ajuta deloc etc etc. am trecut pe la psiholog din dorinta mea i-am spus ca am tendinta clara de a visa cu ochii deschisi si mi-a dat un rivotril pentru depresie atipica. nu m-am tinut de tratament dar cat am luat rivotril si ceai de tei m-am simtit bine. intr-o zi mi-am facut curaj si m-am dus la fata respectiva acasa. m-a primit dornica de vorba si bucuroasa dar la intrebarea daca chiar tine la prietenul ei a fost foarte rece si mi-a zis ca da. am plecat simtindu-ma in plus acolo. am asteptat-o a doua zi cand iesea din casa destul de dimineata si disperat ca nu vrea sa stea cu mine am insirat tot felul de chestii la care nu prea ma gandisem pana atunci dar care mi-au venit in minte: ca vreau sa stau cu ea toata viata, ca tin mult la ea , ca eu ma gandeam ca o sa ramanem mereu impreuna si o sa avem si niste copii....in fine tot felul de chestii aberante datorate probabil lipsei mele totale de experienta la fete si cu propriile sentimente (n-am reusit sa am nici o prietena din clipa cand am ajuns in acea clasa). m-a indemnat sa imi fac o prietena si mi s-a parut ca ma considera ciudat. am lasat-o in pace dar zilele urmatoare am facut rost de numarul ei de telefon si am inceput sa o sun des. s-a suparat si mi-a dat sms destul de dur zicandu-mi sa o las in pace. de atunci am lasat-o in pace si n-am mai vorbit cu ea. a venit bac-ul , m-a vazut la bac mi-a pus mana pe spate cand a trecut pe langa mine dar doar atat. a parut suparata cand maicamea o aratase oprita la cativa pasi de mine. a trecut si bac-ul fara sa vorbim. eu am picat la bac la 2 materii engleza si matematica la care dadusem la ultima proba de ciuda ca am fost cam prost in anii trecuti la materia asta si eram disperat ca sunt un prost , aveam impresia ca ceva ar trebui sa se aleaga de mine , dar esecurile m-au suparat si dezamagit. am schimbat materiile la care trebuia sa dau in a doua sesiune. a venit vara m-am dus la discoteca si acolo am vazut-o. a incercat sa ma atraga o noapte intreaga. eu nu am bagat-o in seama decat m-am dus odata la grupul ei si am cerut o tigara moment in care a plecat suparata. a doua zi aceeasi chestie. a incercat o seara intreaga sa ma atraga dar eu n-am mai facut nimic de data asta. de atunci n-am mai vorbit deloc pana in ziua de azi. am apucat la facultati diferite eu in bucuresti ea in craiova(amandoi suntem din olt). eu la biologie unde vroiam sa dau la protectia mediului (am si intrat fara examen) ea la controlul energiei electrice in craiova. nu ne-am vazut deloc. eu am stat 1 an la biologie timp in care eram din ce in ce mai depresat de situatia de acasa ( boala + scandaluri) asa ca am renuntat. colac peste pupaza un colonel de armata unchi de al meu a aflat de unele gesturi mai agresive pe care le-am facut si de atunci pana azi nu ma lasa in pace asa ca inca o problema in plus. am renuntat cum spuneam la biologie si am facut 4 ani de istorie la spiru haret la distanta cu gandul ca o sa pot fi si apropape de maicamea si o sa am serviciu la muzeu un loc frumos relaxant si o meserie frumoasa mai ales daca mai faci si ceva munca de teren. in 2009 maicamea a murit eu m-am mutat peste 2 ani cu taicameo la tara de unde scriu acum. de fata respectiva nu mai stiu nimic. mi-e frica sa o caut si din cauza timiditatii specifice mie , si din cauza unor injectii care ma fac si mai sperios decat de obicei (rispolept pentru schizofrenie , am fost intre timp la doctor iar, internat de cateva ori si in final cu diagnosticul schizofrenie si pus pe injectii o injectie la 15 zile) din cauza rusinii fata de ea si parintii ei , ma gandesc ca poate nu vrea sa auda de mine , ca poate are o relatie stabila. am vazut-o in 2009 si nu mi s-a mai parut asa de frumoasa ca in trecut. pe de alta parte este foarte cuminte si desteapta si am chiar mare incredere in ea cred ca langa ea m-as simti mult mai bine decat cu alte fete. ce sa fac sa iau initiativa si sa vorbesc cu ea(in cazul ca o mai fi in oras) sau sa consider cazul incheiat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//un colonel de armata unchi de al meu a aflat de unele gesturi mai agresive pe care le-am facut si de atunci pana azi nu ma lasa in pace asa ca inca o problema in plus.//

 

Te simti persecutat? Pana la urma care e treaba cu unchiul colonel, ca nu ai specificat ce l-a deranjat atat de mult incat sa-i faca zile fripte chiar nepotului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai treaba e cam asa. intr-o zi a venit pe la noi. si a observat ca nu vorbeam cu maicamea atunci avand niste suparari. cu specificul comunistoid colonelul a cerut probabil unor cunoscuti sa vada ce e cu mine daca fac probleme pe acasa. si a surprins o cearta cu taicameo care e fratele lui. de acolo numa necazuri. si-a pus subordonati sa ma urmareasca , sa se ia de mine si alte chestii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai dus tu la acesti subordonati pe strada sa-i intrebi daca unchiul tau i-a pus, si ei au confirmat? Sau ai vazut niste soldati pe strada si ai tras concluzia ca esti urmarit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ce citesc eu pe aici, problemele tale cele mai neinsemnate sunt din "dragoste". de fapt acestea par chiar pur imaginare.

parerea mea este ca fata asta poate fi o simpla obsesie fara acoperire. nu ne-o descrii in alti termeni, este pur si simplu un vis de care ai nevoie pentru a supravietui celorlate probleme, de sanatate si de familie, care sunt reale si serioase. ar trebui sa tratezi ce te doare cu adevarat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt de acord. de atatea ori ea "s-a dat la mine" dar aveam destule probleme si na.... acu nu stiu ce sa zic poate ca fara sa vreau am facut si o obsesie pentru ea si am deranjat-o dar de placut cu siguranta ne placem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa se fi dat la tine sau e posibil sa ti se fi parut tie ca se da.

Perceptia unui om indragostit poate fi inselatoare.

 

Oricum, ea cea de atunci nu mai este. E alta persoana, s-a schimbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cum sa zic ar insemna sa fiu chior de tot. adica o fata iti zambeste cand te vede si se baga tot timpul in seama cu tine si "ti se pare tie"? cum vine asta. in fine de schimbat nu stiu cat anume s-a schimbat...poate da poate nu....important ar fi sa stiu daca sa ma risc cand o vad sa ma bag inseama cu ea. mi-e sa no deranjez mai mult ca si asa am deranjat-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai astepta! Daca tu stii si simti cu tarie ca si ea te place, cel mai rau e sa astepti. O sa te trezesti ca invitat la nunta ei, asa ca nu mai pierde vremea...

Si oricum nu ai ce pierde. read.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×