Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pai am zis ca incepe sa devina.  Ce-ti veni sa o aduci pe Serena in discutie? Ea e mereu de-asupra treburilor, nu e evident? :o:

Oricum  daca mai pușcă un alt Wimbledon... mare ghinion pe Simona Halep.

Sa nu anticipam ci sa uram succes Simonei. E pe val si ar trebui sa castige.

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să puște iar baba Serena un nou Wimbledon, adică încă un Grand Slam? Wow, nu vreau, frăție! Gata, a câștigat destul, la muzeu cu ea! :laugh: În semifinale, Serena o va întâlni pe învingătoarea dintre Strycova și Konta (favorita englezoilor), meci echilibrat care tocmai se dispută aprig în momentul vorbirii.

Yep, Simona pare a fi revenit  în formă și taman ce a bătut-o pe Zhang în două seturi: 7-6, 6-1. Urmează pentru ea semifinala de joi cu Svitolina (care tocmai o bătu pe Muchova cu 7-5, 6-4) și să sperăm că în continuare Simona se va menține pe val și va face doi pași spre finală! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona și Serena au învins clar în semifinale, astfel încât sâmbătă vom avea la Wimbledon finala: Simona Halep - Serena Williams.

Nu fac pronosticuri, că nu-mi prea ies. Să vedem și mai vorbim...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona o bate în finală pe Serena și câștigă astfel cel de-al doilea Grand Slam din carieră. Sincer, speram să câștige și astfel să rupă gura unor specimene - denigratori de profesie - care o contestă indiferent de rezultatele pe care ea le obține.

Nu mă așteptam, totuși, să se impună de o așa manieră categorică (6-2, 6-2), în fața unei Serena care, chiar dacă nu mai e ce-a fost, la 38 de ani rămâne încă o forță a tenisului. 

Felicitări, Simona! Si sperăm să nu te oprești aici!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, Vriies a spus:

Simona o bate în finală pe Serena și câștigă astfel cel de-al doilea Grand Slam din carieră. 

Felicitări, Simona! 

Foarte frumos meciul! Felicitari! Ochii, zambetul si atitudinea ei ne-au aratat ce inseamna un om frumos, natural, autentic! Neam fain, cum se zice pe la noi!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă uit la finala de la Wimbledon, la băieți, dintre Djokovic și Federer. Un meci dramatic,  care nu se mai termină, cum place publicului  și care se joacă de cinci ore între doi dintre cei trei monștri sacri ai tenisului masculin. Cel de-al treilea „monstru” fiind Nadal, bineînțeles

Chiar în timp ce scriam, finala epică de cinci seturi a ajuns în decisiv la 12-12 și se dispută tie-break-ul de departajare.  Nu știu, dar văzând un astfel de meci, te gândești că just ar fi să se termine la egalitate. :smile:

Și meciuli s-a încheiat cu victoria lui Djokovic, care ajunge astfel la cel de-al 16-lea Grand Slam din carieră!

Djokovic - Federer 3-2 (7-6, 1-8, 7-6, 4-6, 13-12).

În acest moment, situația la Grand Slam-urile câștigate în toate timpurile  este următoarea:

1. Federer - 20 bucăți

2. Nadal - 18 bucăți

3. Djokovic - 16 bucăți

 

4....Restul. Aflați la distanță mare...

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fabulos final de saptamana in tenis. 

Nu pot sa nu remarc soarta marilor campioni ajunsi la un anumit nivel... ca sa nu zic la o anumita varsta. De a pune in valoare pe noii campioni.  Pe undeva e trist dar pe undeva e superb cum acesti oameni isi dedica in continuare viata tenisului. 

Personal nu mai cred intr-o revenire la varf nici a Serenei nici a lui Federer. Vremea lor a trecut. 

La baieti din urma nu vine nimic daca ne uitam la clasament. La fete.... e neclar. 

Felicitari Simona Halep!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de o parte, cam așa ar fi. Ca vremea Serenei și a lui Federer să fi trecut și să ne așteptăm ca ei să-și agațe cât de curând racheta în cui. Pe de altă parte, totuși, observăm că ei încă sunt competitivi, ajung în finale de Grand Slam-uri și nu se știe deloc. De exemplu, chiar în aceste finale...Dacă la fete situația a fost clară, Serena părând obosită și pierzând categoric, la băieți situația a fost de clară egalitate. Ba chiar Federer având pe propriul serviciu, spre final, două mingi de set și meci, pe care, dacă le valorifica, altfel am fi vorbit acum.

Eh, rămâne de văzut ce va fi la Flushing Meadows (US Open), ultimul Grand Slam al anului care va începe în ultima săptămână din august. Simona va mai ține steagul sus? Va avea „tupeul” să mai atace încă un Grand Slam? :smile: Sau va urma pentru ea o perioadă de „relache”? :laugh:

Și ca să-mi completez postarea anterioară, pentru ca să nu comit o nedreptate, aș spune că pe locul 4 la băieți, într-un clasament all time al câștigătorilor de Grand Slam-uri, se află fostul mare jucător de tenis Pete Sampras - cu 14 titluri. 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba se stie la baieti.  Djokovic e asa de pe val incat mi s-a parut tot timpul ca prelungeste meciul de dragul spectacolului, el de fapt putand in orice moment sa castige fara probleme.  Are o perioada grozava si nu exista adversat pentru el in acest moment. Poate pe zgura dar nici asa... vedem la anu. In rest mie nu-mi place, e coltzuros si moaca e nasoala, de sârb dus cu pluta. 

Federer e competitiv dar mai ales la capitolul balet. Superb si elegant ca totdeauna dar cand mai nimereste cate un avion... iti vine sa razi. Sigur, un imens campion care garanteaza spectacol mereu. Omul iubeste tenisul si este facut pentru asta.

La fete nu se stie chiar nimic caci nivelul e scazut, asa cum il stim, de cand Serena are fundul mare nu mai avem favorite clare. 

In fine, fost superb totul pe iarba anul acesta.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A început Australian Open, din Melbourne, primul Grand Slam din 2020.

La băieți, veșnicii Federer, Nadal, Djocovic.

La fete, Ashleigh Barty, veșnica Serena sau poate Simona, de ce nu? 

Voi ce ziceți? 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×