Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Mă uit la meciul Simonei, care vine după cam o lună de pauză. Deocamdată, îngrijorător e numărul de greșeli neforțate. Sper să-și revină cât mai repede...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire, ca și la US Open, Simona ia băiaie în primul meci jucat la Wuhan. Nașpa în China!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona ia bătaie în primul tur și la Beijing. Mai exact spus abandonează în setul 2, după ce-l pierduse pe primul cu 1-6. 

Ceva nasol se întâmplă...de vreo două luni Simona nu mai reușește să câștige și nu mai joacă nika :sad:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, hai să încercăm un bilanț al jucătoarelor noastre în 2018...

Simona Halep. Un început de an excelent, cam până la jumătatea lui, după care, mai cu accidentări, mai cu alea, a terminat anul cu greu. Totuși, este anul  în care și-a bifat primul Grand Slam, în care a terminat pe locul 1 în clasamentul WTA și anul în care a ajuns pe locul 10, all time, în topul jucătoarelor cu cea mai îndelungată prezență pe locul 1 WTA. Una peste alta, statistic vorbind, ar fi cel mai bun an al Simonei din întreaga ei carieră.

Mihaela Buzărnescu. Fenomenul Mihaela a ajuns anul ăsta,  la un moment, dat pe locul 20 WTA. A venit o accidentare, poate și din cauza efortului continuu și intens, cu pauza de rigoare și ca urmare cu un mic recul. Un an foarte bun al Mihaelei.

Ana Bogdan. Pe ansamblu un an bun al Anei, cu o clasare la un moment dat pe locul 59 și 60 WTA, adică, cea mai bună permormanță a ei de până acum.

Irina Begu. Un an nu tocmai bun pentru Irina. Termină anul cam pe locul 66 WTA, în scădere de formă față de anul trecut.

Monica Niculescu. Termină anul cam pe 80 WTA. A tras din greu, însă n-a avut un an bun, dimpotrivă, a coborât în clasament.

Sorana Cîrstea. Un an greu pentru Sorana, în care nu i-a ieșit mare lucru. Temină anul în scădere față de cel trecut, cam pe locul 85 WTA.

 

Cam ăstea ar fi cele mai importante jucătoare de tenis ale noastre din momentul vorbirii și aventura lor din 2018.

Așteptam să se afirme și alte jucătoare din „plutonul doi”, să zicem așa. Care n-au reușit anul ăsta, însă să sperăm că o vor face la anul.

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Începe Australian Open. Luni și marți avem meciurile din primul tur. 

Pentru ale noastre, cam nașpa situațiunea.

Simona n-are meciuri în picioare, s-a văzut în meciul cu Ashleigh Barty, slabă speranță să meargă măcar câteva tururi. 

Buzărnița încearcă și ea să-și găsească acea cadență pe care o avea până la accidentare, din nefericire, deocamdată, fără succes. 

Irina mai prinde câte un meci bunicel, dar mai mult de două nu poate.

Cât despre restul, la ce-o da Domnul...

 

Da ce spun io aici? Că se pare că nu prea mai interesează fenomenul! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cehia - România, în acest weekend pentru Fed Cup.

Inițial am zis că iar am avut un ghinion teribil întâlnind Cehia, care a câștigat 6 din ultimele 8 ediții ale competiției. Dar se joacă, să vedem...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Băi, le-am bătut pe cehoaice la ele acasă! Nu-mi vine să cred, era să-mi stea ceasu'!

Ne-am dus astfel în semifinalele Fed Cup! 

Bravo, fetele!

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce dreak, mă! :laugh: Chiar nu-i nimeni pe acest forum care să se mai bucure de o așa victorie sportivă? :smile::sad:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In timp ce la baieti experienta bate mereu in fata tineretii, la fete e fix pe dos. Di n spate vin fete foarte tinere care dau performanta in fața babelor. Asa cum incepe sa devina si Simona Halep, sa recunoastem.

 

Vizionare placuta pe iarba!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/2/2019 at 8:39 AM, Rodica` said:

In timp ce la baieti experienta bate mereu in fata tineretii, la fete e fix pe dos. Di n spate vin fete foarte tinere care dau performanta in fața babelor. Asa cum incepe sa devina si Simona Halep, sa recunoastem.

 

Vizionare placuta pe iarba!

Simona Halep babă la nici 28 de ani împliniți? Lol! Poi ce să mai zicem de Serena, care e de 37? :laugh:

În fine, am înțeles ideea că din spate vin tinere cu avânt. Și sunt de acord cu asta, pentru că e firesc să fie așa. Doar că, iată, la Wimbledonul din acest an situația pare a fi cam pe dos de cum o anticipași, pentru că, cel puțin până acum când ne îndreptăm spre sferturi, se pare că „babele” făcură legea. Singura jucătoare din cele tinere care ținu pasul se pare că e Muchova - care cu câteva minute mai devreme reuși o performanță remarcabilă, aceea de a se califica în sferturi eliminând-o pe compatrioata sa Karolina Pliskova.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×