Sari la conținut
Forum Roportal
sereniti

De ce mor oamenii

Postări Recomandate

De fapt, natura e perfecta. Oamenii mor din doua motive principale :

 

1. Atacul radicalilor liberi asupra celulelor, care are ca efect liza celulei, deci imbatranirea. E un mecanism care se propaga in lant. Acesti radicali liberi se formeaza si in reactiile naturale ale organismului, cum ar fi arderea oxigenului. Aici e ceva interesant : nu poti trai fara aer, dar aerul te omoara. Bineinteles, organismul are enzime reducatoare cu care contracareaza efectul radicalilor. Adica se oxideaza ele, in loc sa se oxideze structuri proteice sau lipidice de la nivelul membranelor celulare. Putem ajuta organismul in acest fel administrand antioxidanti : vitamina A, vitamina E, vitamina K, beta-caroten, etc.

 

2. Scurtarea telomerelor de la nivelul cromozomilor. O celula nu dureaza o viata. Ea isi indeplineste functia un timp scurt, dupa care este ori eliminata, ori isi activeaza programul genetic de apoptoza(moarte celulara), ori se elimina, etc. Deci e nevoie de sinteza continua de celule, care nu se poate face decat pe baza informatiei din ADN. Deci acest ADN este copiat continuu, proces care necesita desfacerea helixului. Problema e ca la fiecare copiere, exista o portiune de ADN nefunctional, repetitiv, care nu se reface. Ele se numesc telomere. Bacteriile au totusi un mecanism prin care sintetizeaza telomerele distruse dupa fiecare sinteza de ADN, printr-o enzima telomeraza. Daca am controla acest mecanism, am putea asigura nemurirea fizica.

 

Bine, asta pe scurt. Totusi, daca am gasi o cale prin care replicarea ADN-ului sa se faca intotdeauna fara eroare, si fara scurtare de telomere, celulele astea ar trebui sa se poata divide la nesfarsit, organismul si-ar mentine mereu in stare functionala.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, natura e perfecta. Oamenii mor din doua motive principale :

 

..... Problema e ca la fiecare copiere, exista o portiune de ADN nefunctional, repetitiv, care nu se reface...... daca am gasi o cale prin care replicarea ADN-ului sa se faca intotdeauna fara eroare, si fara scurtare de telomere, .....

 

Deci o multime de probleme.

Ca atare te contrazici singur dupa cateva propozitii.

Natura NU E PERFECTA.

Daca ar fi, n-ar exista erori...si nici daca si cu parca.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E hazardul. Faptul ca exista hazard, nu ar trebui sa fie imperfecta natura. Natura poate fi descrisa matematic cu acuratete, ca nu posedam noi inteligenta pentru asta, e alta problema. Desigur, noi avem tendinta sa gandim in sfera noastra, si aici natura pare imperfecta, efemera, dar in realitate e nu face greseli. E doar imprevizibila, ca sa spun asa. Doar pentru ca ADN-ul ala da erori, nu inseamna ca se incalca vreun principiu fizic al naturii. In fine, e complicat sa ma exprim in problema asta.

 

Si ADN nefunctional nu inseamna ca nu are niciun rol, inseamna doar ca nu contine informatie codificata pentru sinteze proteice. Adica are un rol structural, si probabil si altele care inca nu se cunosc.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Natura NU E PERFECTA.

 

Natura este perfecta, iar moartea face parte din a sa perfectiune. Incearca sa-ti imaginezi o lume in care totul este nemuritor. In mod sigur functia de reproducere ar dispare, deoarece nu ar mai fi necesara si odata cu ea ar dispare si diversificarea formelor de viata. Totul ar deveni static si nonevolutiv, ce farmec ar mai avea atunci Natura? Eu cred ca niciunul!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ce spuneti! :good:

Perfectiunea e un fel de cerc inchis. Cred ca ar fi tare plictisitoare. In realitate e bine ca intotdeauna si mereu e loc de mai bine, mai mult, mai divers.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul e in functie de nivelul tau de intelegere. Cu cat privesti mai adanc, cu atat sunt mai ordonate lucrurile. Insa omul are tendinta de-a transpune totul in dual. E probabil modul in care percepe el. Daca ceva nu ar fi existat, in mod sigur fiinta umana l-ar fi inventat. Pentru ca omul cauta ordine in haos, iar in viziunea lui limitata, el cauta sa cunoasca nemarginitul. De-asta lucrurile sunt duale, ca el sa aiba si albul si negrul in nuanta lui firava de gri. E o tendinta de-a cuprinde cat mai mult din realitate, dar din pacate limiteaza. Pentru om exista bine si rau, puternic si slab, perfect si imperfect, pentru natura nu exista nimic decat natura care isi arata fata pe care tu esti pregatit sa i-o vezi.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×