Sari la conținut
Forum Roportal
Cezar-soferul

Clasica neintelegere dintre adolescent si parinte, la un alt nivel vazut de mine.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Da am unul mic, de ce intrebi ?

 

Apropo, zi sa mori tu ca n-ai avut vanatai de la nuia.

 

Sa mor eu drag.gif

 

Multi inainte!

Ok, sper sa mai vorbim peste cativa ani buni. Cine stie cum vom gandi atunci, poate exact invers.

Editat de King1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, sper sa mai vorbim peste cativa ani buni. Cine stie cum vom gandi atunci, poate exact invers.

 

Poate in cazul altora chestia ar fi valabila dar nu in al meu. Am motivele mele din care pot spune de acum ca nu o sa-mi bat copilul niciodata. Am elaborat pe alt topic de ce si nu mai e cazul sa repet.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, cand e sa ai parte de un copil care face nazbatii... Poti sa il iei cat vrei cu vorba buna. Va face in continuare, poate si mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, cand e sa ai parte de un copil care face nazbatii... Poti sa il iei cat vrei cu vorba buna. Va face in continuare, poate si mai multe.

 

Asta o spui in baza vastei tale experiente la 19 ani sau ce ?

Ai impresia ca toti sau majoritatea copiilor care nu au fost batuti vreodata au facut nazbatii din cauza ca nu au fost batuti ? Sau ca cei care au fost batuti au devenit sfinti, copii model, bibelouri, tocmai din cauza ca au fost disciplinati cu bataia ? I've got newz fo' you...toti copii fac nazbatii, fie ele mari sau mici, indiferent de metodele de disciplinare. Nu cred sa fi exista vreun copil pe lumea asta sa nu faca chiar si cea mai mica pozna vreodata. Poate doar Isus. laugh.png

Totul depinde de parinte. Daca tu crezi ca e ok sa bati un copil care a stricat ceva din greseala, pentru ca asa consideri tu ca va fi mai atent data viitoare, permite-mi sa-ti spun ca ai o gandire bolnava. E trist dar din pacate asta este realitatea cu unii oameni.

Nu toti copii de alcoolici devin alcoolici ei insisi precum nu toti adultii care au fost batuti in copilarie de catre parinti, ajung sa-si creasca proprii copii la fel. Din pacate multi da.

 

Si sa-ti mai zic o chestie, pe mine m-a batut mama de la nazbatii de mi-a sunat apa in cap. Vrei sa stii ce a rezolvat ea cu chestia asta ? Absolut nimic. Atata a dus-o cerebelul sa faca. Eu in schimb am depasit faza cu teama de bataie si am devenit sfidatoare si rebela. Cu cat mai mult ma batea cu atat mai multe nazbatii faceam si dea lungul timpului am prins ura pe ea. Acum la maturitate relatia noastra este stricata si iertare din partea mea nu va avea nici cand e in sicriu. Asta face bataia.

Daca ai impresia ca eu imi voi bate vreodata copilul, avand in vedere prin ce am trecut eu, ai tras pe nas frate...

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil incurajarea spiritului rebel nu va naste vreun geniu sau macar o persoana decenta. Bineinteles, poate exista si reversul, nu am generalizat drag.gif

 

Eu am primit bataite cand eram mic mic si sunt recunoscator pentru ele acum!

Vezi, difera de la om la om. Dar si sa incurajezi sau sa iei pe cineva neintelegator cu blandeturi si "hai, mamica, fii cuminte" nu va fi de ajutor.

 

Eu am cunoscut oameni care au fost lasati in voie cand erau mici si acum sunt aproape niste derbedei.

Editat de King1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stii ce spui tu acilea? Ceva de gen ''imi bat copilul pentru ca nu sunt in stare sa-l educ''.

 

 

No... hai sa fim seriosi acum, cred ca nu e parinte care sa nu fi dat doua palme la fund copilului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Vezi, difera de la om la om. Dar si sa incurajezi sau sa iei pe cineva neintelegator cu blandeturi si "hai, mamica, fii cuminte" nu va fi de ajutor.

 

Eu am cunoscut oameni care au fost lasati in voie cand erau mici si acum sunt aproape niste derbedei.

 

Si acum generalizezi sau nu ?

 

Pai hai sa ne punem pe bataie ca nu carecumva sa creasca toti niste derbedei. Asa ?

 

Si eu stiu oameni pe care parintii nu i-au atins nici macar cu un deget si la ora actuala sunt adulti sanatosi emotional si psihic, cu profesii bune si familii armonioase.

 

Nu a vorbit nimeni de incurajare a comportamentului rau, dar in opinia mea un parinte care recurge la bataie pentru a educa un copil ala este un incompetent de prima clasa. Si cand spun bataie nu ma refer la tras de urechi, cate o palmuta la fund sau plesnitul peste mana cand vrea sa puna mana pe aragaz....ma refer la bataie din aia cu cureaua, nuiaua, cabluri, batator de covoare, teava de la aspirator, palme in cap, pumni.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu reusesti sa intelegi matematica, schimba meditatorul. Intreaba si tu printre colegii pt a gasi un meditator bun. Nu esti singurul elev de clasa a XII a, care face meditatii.

 

La adolescenta, sunt multe contre intre copii si parinti si putini parinti stiu sa vada ceea ce este de vazut. Eu, personal, nu ii vad ca pe niste oameni haini, care nu te iubesc, ci doar niste parinti cu conceptii invechite.

 

Sa stii ca meseria de mecanic auto este mai banoasa decat multe alte meserii, chiar si dintre unele care se obtin in urma absolvirii unei facultati. Iar daca iti si place, e super, fiindca muncesti cu placere si mai si castig o multime de bani. Acum, nu te gandi ca o sa iei un salariu peste medie, din prima luna de la angajare. Dar, in timp si dovedind ca te pricepi, vei castiga din ce in ce mai bine. La asta sa te gandesti in timp ce inveti pt bac.

 

Succes !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cam greu sa pricepi matematica in clasa a XII-a, se incepe de obicei in clasele primare sau macar in gimnaziu. Daca ai multe lipsuri numai sa fii geniu si poti intelege integrale, derivate si trigonometrie. Daca ai pierdut atatia ani, macar incearca sa inveti trucuri pentru ca trece clasa. Eu la matematica lucram saptamanal intre 10 si 20 de ore (fara cele de la clasa), faceam toate exercitiile dintr-o culegere pe langa cele din manual, si asta din clasa V pana la finalul liceului fara exceptie. Asa ni se cerea. Pai inceraca acum sa iti dai seama de ce nu poti intelege matematica. Cred ca este evident de ce. Nu este chestie de inteligenta, ci doar de practica si munca, fara salturi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai inceraca acum sa iti dai seama de ce nu poti intelege matematica. Cred ca este evident de ce. Nu este chestie de inteligenta, ci doar de practica si munca, fara salturi.

Sunt de acord partial, ca acasa nu muncesc la matematica, insa in situatia mea actuala, nici nu am ce sa fac, adica sa muncesc, sa fac exercitii care nu stiu cum se fac. Ma uit la ele si cu atat raman. De aceea inca sper la meditatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×