Sari la conținut
Forum Roportal
allinone

Dragostea: mai merita sa te indragostesti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca pare o intrebare stupida deoarece am experimentat acest sentiment de câteva ori în viata si stiu "cu ce se mănâncă". Din nefericire am avut si de suferit de pe urma ei. Acum, sincer, nu mai vreau sa cad prada acestui sentiment. Cel puțin nu total. Nu vreau sa-l las sa-mi controleze viata si destinul. Ce inseamna asta? Ca ma maturizez in sfârșit si eu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca incerci sa controlezi aia nu mai e iubire ci o ciorba. Ori te lasa prada delirului de sentimente, ori nu-i zici dragoste, ci autocontrol.

Merita sa te mai indragostesti, daca te tine punga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merita! cu varf si indesta merita,mai ales daca te indragostesti de persoana potrivita.

 

cum stii daca e sau nu persoana potrivita? iti asumi riscul de a o lua in barba. nimeni nu castiga fara sa riste ceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca merita?

Pe bune?

 

Cum sa pui in balanta o minune?

De ce sa cauti sa te indragostesti...daca e sa se intampla, nu asteapta nimeni sa mai faci socoteli.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu ar merita, cum ai face sa nu te indragostesti? Stai inchis/a in casa fara tv, fara net, fara contact cu nimeni? Fara carti? Fara imaginatie? Fara vise?

Mda, deci...nu se poate, asa ca intrebarea nu are sens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spune si Aseneth, indragostirea e ceva ce nu poti controla. De-aia e cam lipsit de sens sa-ti pui intrebarea daca se merita sau ba sa traiesti asa ceva. Singurul lucru pe care-l poti face este sa te straduiesti ca efectele produse de indragostire sa nu iti afecteze viata in mod negativ si sa astepti sa treaca, facand chestii care te ajuta sa suferi mai putin, in cazul in care ea nu-ti aduce nimic bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici te contrazic:se poate! Si fara a deveni sihastru pot evita acest lucru prin controlarea emoțiilor. Nu mai sunt adolescent sa ma topesc tot dupa vreo fetiscana.

Este vorba de cazul in care intalnesc totusi o persoana care sa ma faca sa simt din nou dragostea. In acest caz sa nu ma mai implic total, 100%. Sa alegi sa stai cu cineva din compromis si nu din dragoste. Suna aiurea si trist, nu? Dar am sentimentul ca nu as fi singurul pe lumea asta care ar avea o astfel de relatie "mincinoasă".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu depinde ....daca ai suferit grav sigur nu ai chef de asa ceva....lumea ti se pare o scarba, fetele niste fiinte cu mentalitate de prostituate, toate te inseala toate te lasa etc..... depinde la ce concluzie ajungi tu despre sexul opus ..o dezamagire schimba opinii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici te contrazic:se poate! Si fara a deveni sihastru pot evita acest lucru prin controlarea emoțiilor. Nu mai sunt adolescent sa ma topesc tot dupa vreo fetiscana.

Este vorba de cazul in care intalnesc totusi o persoana care sa ma faca sa simt din nou dragostea. In acest caz sa nu ma mai implic total, 100%. Sa alegi sa stai cu cineva din compromis si nu din dragoste. Suna aiurea si trist, nu? Dar am sentimentul ca nu as fi singurul pe lumea asta care ar avea o astfel de relatie "mincinoasă".

Nu iti poti controla emotiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde mult de stilul tau si de stilul celor din jur....unii nu intalnesc pe cineva foarte potrivit toata viata, altii foarte putini intalnesc devreme pe cineva de care sa se indragosteasca(cazul meu- la mine a fost chiar poate prea devreme ). cu siguranta pentru fiecare exista cineva in fata caruia nu se poate controla

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×