Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Gandirea de tipul "ochi pt ochi" este cea default ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu iti spui si tie ce ii spui ei? smile.png

Imi spuneam mai demult.

Acum cade destul de firesc. smile.png

 

chiar nu pot garanta de ce sunt in stare in viata asta. Nici ca bun, nici ca rau.

de aceea nu las garda jos niciodata fata de slabiciunile mele.

Cand ai impresia ca esti invincibil intr-o anumita directie...e grav. Deja aroganta (pe care o consider tot o slabiciune) - pune stapanire pe mine...

Daca mi-am permis sa ma bag si eu in aceasta discutie nu inseamna ca sunt "incrancenat".

Ai putea daca vrei sa explici de ce nu gasesti o utilitate in a te razbuna.

Ce vrei sa spui prin "Uneori sa stii ca raul se poate taia din radacina"?

Nu de aceea am spus ca ai fi incrancenat. La aceasta intrebare doar tu iti poti raspunde.

Da, ma pot insela. Stiu.

 

Pentru ca util e sa nu mai am de-a face cu raul sub nicio forma. Util pentru linistea mea interioara. E pana la urma logic.

Vrei out din 'joc'. Nu vrei sa faci parte la el. In momentul cand vrei sa te razbuni, iti semnezi singur participarea. Mai ales daca ai de ..ales smile.png

Repet, daca eu consider ca acel om poate sa faca rau si altora, incerc sa il leg de maini, dar in niciun caz sa ma razbun.

 

cat despre 'raul taiat din radacina'..sa zicem, sa faci celui care ti-a facut ..un rau atat de mare, incat nu doar sa il opreasca in a mai face rau altora...ci a nu ii mai da sansa de a se schimba, macar.

daca vrei, un exemplu concret : sa-l ucizi, fara prea multe discutii. Si poti ucide un om prin mai multe forme, mai ales la modul 'emotional'.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneam mai demult.

Acum cade destul de firesc. smile.png

 

chiar nu pot garanta de ce sunt in stare in viata asta. Nici ca bun, nici ca rau.

de aceea nu las garda jos niciodata fata de slabiciunile mele.

Cand ai impresia ca esti invincibil intr-o anumita directie...e grav. Deja aroganta (pe care o consider tot o slabiciune) - pune stapanire pe mine...

 

Atunci n-ar tebui sa te mire ca Melissa ar putea fi capabila de razbunare. Sau ca tu insati ai fi capabila. Sau eu. Sau orice bleg sau sfant de pe lumea asta.

Ampera a vorbit despre faptul ca ea crede ca razbunarea e un rau facut cu intentie, dar eu cred ca exista si razbunarea aia izvorata dintr-un impulsul de moment, care iti distruge orice urma de ratiune si te face sa reactionezi ca un animal, dand uitarii toate principiile. Fereasca cerul si pamantul ca cineva sa aiba parte de vreun moment din asta!

Personal, nu-s pt. razbunare, pt. ca nu pot trai impacata cu mine stiind ca fac rau. Si inca unul intutil. Dar pusa in fata unei situatii extreme, nu stiu cum as reactiona.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

eu mi-am dat seama ca nu se merita. raul mi s-a facut, rautatea deja m-a atins si m-a consumat, nu vreau sa ma mai consume si faptul ca folosesc energie, timp, emotii extra pt a ma razbuna. nimic nu se poate schimba, timpul inapoi nu il dam oricum. eu d'aia nu ma razbun...stau si ma gandesc acum si nu cred ca m-am razbunat vreodata, nu imi amintesc...

razbunarea este un rau facut cu intentie, nu pot sa traiesc cu mine stiind ca fac rau cu intentie. fara intentie sigur am facut, dar nu voit. tine si de felul omului si de cat il mustra sau nu cosntiinta

Eu voi incerca sa fiu la fel de sincer ca tine. La mine se intampla altfel. Chiar daca vreau sa ma razbun, pentru ca recunosc ca mi se intampla asta, ma opreste gandul la consecintele legale ale unui astfel de demers. Al doilea lucru care m-ar opri ar fi cum ai zis si tu, ca imi displace sa fac rau altui om. Dar voi merge cu sinceritatea si mai departe si pot spune ca daca nu m-ar opri primul motiv de care am zis, as fi cateodata in stare sa merg pana la capat.

Am incercat sa imi explic de ce gandesc asa si am ajuns la concluzia ca eu fac tot posibilul sa nu fac rau altora si poate si eu am pretentia sa nu mi se faca rau.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci n-ar tebui sa te mire ca Melissa ar putea fi capabila de razbunare. Sau ca tu insati ai fi capabila. Sau eu. Sau orice bleg sau sfant de pe lumea asta.

dar eu cred ca exista si razbunarea aia izvorata dintr-un impulsul de moment, care iti distruge orice urma de ratiune si te face sa reactionezi ca un animal, dand uitarii toate principiile. Fereasca cerul si pamantul ca cineva sa aiba parte de vreun moment din asta!Personal, nu-s pt. razbunare, pt. ca nu pot trai impacata cu mine stiind ca fac rau. Si inca unul intutil. Dar pusa in fata unei situatii extreme, nu stiu cum as reactiona.

A intelege cauza unui fapt, nu inseamna ca esti de acord cu acel fapt, chit ca este vorba de tine sau altcineva. Ba mai mult, de a il incuraja.

Si nu inseamna ca nu e posibil sa fi fost evitat, la fel cum nu inseamna ca e absolut sigur ca ar fi putu fi evitat.

 

De aceea somnul (ratiunii)constiintei naste monstri.

De aceea mereu pledez spre autocunoastere si permanenta constientizare.

 

Am incercat sa imi explic de ce gandesc asa si am ajuns la concluzia ca eu fac tot posibilul sa nu fac rau altora si poate si eu am pretentia sa nu mi se faca rau.

Poate ca daca nu iti era teama de lege, ai fi realizat ca iti e teama de tine insuti cand nutresti razbunare.

Nu stiu cat de sanatos e sa iti influentezi modul de a actiona in functie de modul altora de a actiona. Poate ca ar fi mai sanatos sa fii tu pe picioarele tale si vantul sa sufle peste tine ca peste un munte, sau un brad stoinic.

Da, vantul uneori aproape il pleaca la pamant, dar radacina...ei vezi tu, aici se vede cat de puternic esti - in radacina. Iar radacina trebuie hranita si udata in permanenta. Nu trebuie?

 

Poate, zic eu.

Pentru mine asa e.

Pentru tine insa, numai tu poti descoperi cum e mai bine.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am incercat sa imi explic de ce gandesc asa si am ajuns la concluzia ca eu fac tot posibilul sa nu fac rau altora si poate si eu am pretentia sa nu mi se faca rau.

viata mea a devenit mult mai frumoasa cand am incetat sa astept de la oameni acelasi tratament pe care-l aratam eu.

oamenii sunt diferiti si trebuie sa-i luam ca atare. asteptarile la 0 sunt ceea ce imi fac viata usoara, mereu mi-o luam in freza asteptand sa fiu tratata cum tratez p'altii

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mereu mi-o luam in freza asteptand sa fiu tratata cum tratez p'altii

good.gif

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca util e sa nu mai am de-a face cu raul sub nicio forma. Util pentru linistea mea interioara. E pana la urma logic.

Vrei out din 'joc'. Nu vrei sa faci parte la el. In momentul cand vrei sa te razbuni, iti semnezi singur participarea. Mai ales daca ai de ..ales smile.png

Repet, daca eu consider ca acel om poate sa faca rau si altora, incerc sa il leg de maini, dar in niciun caz sa ma razbun.

O sa continui sa fiu sincer. Stii ce am impresia cand iti citesc posturile? Ca vorbesti mereu in locul unor persoane care au suferit agresiuni, dar ca niciodata nu vorbesti din punctul tau de vedere. In felul asta este usor sa fii asa cum esti tu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa continui sa fiu sincer. Stii ce am impresia cand iti citesc posturile? Ca vorbesti mereu in locul unor persoane care au suferit agresiuni, dar ca niciodata nu vorbesti din punctul tau de vedere. In felul asta este usor sa fii asa cum esti tu.

Tu chiar crezi ca eu am avut o viata usoara?

Nimeni nu are pana la urma o viata usoara. Si in plus, cel care gandeste mai mult si cauta sa inteleaga mai profund, sufera mai mult. Pentru ca se loveste de tot mai multe intrebari fara raspuns...

Inteleg ca e mai usor pentru tine sa crezi asta. E o scuza la indemana. <Da, esti mai 'intelegator' pentru ca iti da mana, pentru ca ai fost 'ferit'>. Nu esti nici primul nici ultimul care ma 'acuza' ca as fi avut o viata usoara.

Pana la urma, lasand partea de 'intelegator', mereu oglindesc si pe partea logica. Face parte din mine 80% din viata. Daca logica nu ar lasa posibilitate, nu as avea echilibru in ecuatie.

 

Nu e deloc asa. Dar iar, viata mea personala e viata mea. Mai mult nu iti pot oferi acum.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

viata mea a devenit mult mai frumoasa cand am incetat sa astept ceva de la oameni acelasi tratament pe care-l aratam eu.

oamenii sunt diferiti si trebuie sa-i luam ca atare. asteptarile la 0 sunt ceea ce imi fac viata usoara, mereu mi-o luam in freza asteptand sa fiu tratata cum tratez p'altii

Este frumos ceea ce spui, dar utilizand modul tau de a fi, eu pot fi si rau cu ceilalti pentru ca oricum nu am asteptari de la ei.

De ce mi s-o parea asa de complicat?smile.png

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce mi s-o parea asa de complicat?smile.png

Un singur lucru vreau sa iti mai spun.

Nu trebuie sa intelegi ce spun altii, trebuie sa te intelegi pe tine mai bine, sa te asculti mai mult, sa te cauti mai mult.

 

Cand ce spun altii te atinge sau te intriga sau iti terzeste curiozitatea...e pentru ca din interior o voce iti sopteste ' si daca mai e ceva acolo?..care sa ma poate implini si mai mult decat sunt acum?'

 

Tu trebuie sa fii tu. Atata timp cat nu incalci libertatile si drepturile altuia, ar trebui ca sa ai libertatea de a fi asa cum esti. Si de a te gasi, atunci cand simti nevoia sa te cauti. Atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×