Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna. Numele meu este Abc2009ro si sunt virgin la 25 de ani. Nu am niciun prieten si traiesc singur intr-o camera. Si ce daca ? Numai bine. Am timp sa fac ce imi place. Compun muzica, scriu carte despre constiinta, ma plimb pe unde vreau, stau cu ochii in tavan. Hai ca ma duc sa-mi iau o ciocolata. drool.gif

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personalitatea lui SuicideMan nu este agresiva, asa ca el nu doreste sa faca rau nimanui plecand din aceasta lume cruda. De aceea nu va arunca in aer nimic. Insa o oarecare doza de agresivitate tot are, pentru ca vrea sa isi faca rau lui insusi. Aceasta agresivitate nu e orintata in exterior ci in interior. E bine ca ea sa fie canalizata in sport de lupta, box, karate, activitai care necesita muschiulozitate (taiat de copaci cu drujbulita, carat saci pe santier, tarnacop la institutia de binefacere Drumuri si Poduri care pre multi a ajutat sa scape de parnaie), spart televizoare stricate cu barosul la ColectareFierVechi, daramat case vechi cu bila aia gigantica, wrestling cu ursi, impins inapoi in ocean balene esuate pe plaja, fotbal shaolin si alte.e

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, vreti sa se inchida iar topicul asta?

Serios acuma...

 

Nu. :)

 

Suicide, cum te mai simti azi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, faza cu sinuciderea a fost o stare profunda de depresie, deci e ceva personal despre care nu mai vreau sa discut acum.

Din moment ce mi-am rezolvat problema, logic ca incerc sa imi fac o alta viata, dar asat nu conteaza.Ce am scris eu si topicul pe care l-am creat nu mai au o legatura in momentul de fata.

 

 

Ti-am adus citatul aici, ca sa-ti spun draga copile, ca ma bucur mult ca ti-ai revenit! :)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Ampera, e necesara o mare doza de egoism ca sa faci asta, deoarece lasi in urma multe durere.

Fratele meu a avut o tentativa esuata, din fericire. M-a distrus complet la momentul respectiv.

Asa ca ia si lupta, asa-i viata, toti avem tot felul de suparari si necazuri, mergem inainte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o dovada de egoism este sa aduci un om in starea in care sa considere suicidul ultima solutie

 

e bine sa gandesti pozitiv, dar optimismul asta agresiv nu functioneaza la sinucigasi, daca cineva se simte rau lasa-l, pentru ca tristetea ( deznadejdea) numai daca este prolungata si o lasi sa te consume te poate distruge, in schimb de multe ori ai ceva de invatat din ea. Cea mai mare tampenie sa ii spui unui sinucigas (unuia cu intentii serioase) ”inveseleste-te” sau ”nu te mai gandi la prostii” pentru ca ultimul lucru de care are nevoie este sa ii ”confirmi” tu ca ceea ce simte e intr-adevar o nebunie si mai stii, sa o faca pe bune XD

da, toti avem necazuri si suparari dar nu toti suntem LA FEL si atat de perfecti si puternici incat sa le intampinam in acelasi fel

Editat de curiositykilledyourcat
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

e bine sa gandesti pozitiv, dar optimismul asta agresiv nu functioneaza la sinucigasi, daca cineva se simte rau lasa-l, pentru ca tristetea ( deznadejdea) numai daca este prolungata si o lasi sa te consume te poate distruge, in schimb de multe ori ai ceva de invatat din ea. Cea mai mare tampenie sa ii spui unui sinucigas (unuia cu intentii serioase) ”inveseleste-te” sau ”nu te mai gandi la prostii” pentru ca ultimul lucru de care are nevoie este sa ii ”confirmi” tu ca ceea ce simte e intr-adevar o nebunie si mai stii, sa o faca pe bune XD

da, toti avem necazuri si suparari dar nu toti suntem LA FEL si atat de perfecti si puternici incat sa le intampinam in acelasi fel

Tu vorbesti din experienta, ai facut scoala in domeniu, sau ai avut de-a face in real cu cineva cu tentative de suicid? Sau scrii dupa cum iti inchipui tu ca ar fi un posibil sinucigas?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici ii dau si eu dreptate.

Nu poti sa ii spui sa se inveseleasca din senin, eventual doar sa incerce sa caute motive pentru care poate si-ar mai dori sa traiasca.

 

Ideea e ca atunci cand un om e down, ca sa il ajuti trebuie sa incerci sa privesti ca si cum ai fi in pielea lui, prin perspectiva lui. Pana la urma e vorba de empatie, de puterea empatiei educate, ce-i drept.

Cand tie ti se taie de tot si de toate, numai sa sari in sus nu-ti vine, or daca asta ar fi considerat normal - cu siguranta primesti inca o confirmare ca ceva cu tine este in neregula.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×