Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cu ce comportament nu erau de acord parintii? Daca poti spune, fireste.

 

Nu are importanta. Fata voia sa fie ca ea si a facut asa cum s-a priceput. :scare:

1. Asta nu e cauza. A fost butonul declansator.

2. Ar fi bine sa fi fost din teribilism, dar nu ar trebui sa o creada atat de usor..

 

Nimeni nu are curajul sa creada ca a fost teribilism, dovada atitudinea schimbata, fata de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca viata este, in general, frumoasa. Dar nu pentru toata lumea, din pacate. Asta ar implica o situatie in care tii neaparat sa-i spui adevarul.

Editat de Nestosaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

constat cu surprindere si parere de rau cati dintre roportalieni au avut de-a face personal cu suicidul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu are curajul sa creada ca a fost teribilism, dovada atitudinea schimbata, fata de ea.

Pentru ca numai ignorantii au impresia ca problemele unei persoane in plin proces de maturizare sunt cauzate de teribilism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu are importanta. Fata voia sa fie ca ea si a facut asa cum s-a priceput. scare.gif

 

Ce te revolta? Ca si-a dorit o identitate, ca a vrut sa fie ea insasi? Sau crezi ca acea coma a fost o simpla strategie de manipulare?

constat cu surprindere si parere de rau cati dintre roportalieni au avut de-a face personal cu suicidul

 

Pe net e mai usor sa vorbesti despre asa ceva. Fenomenul e destul de raspandit si printre neroportalieni.

Ce propuneti voi sa i se spuna unui sinucigas?

 

Nimic, daca nu stii despre ce e vorba. Unui bolnav de cancer presupun ca nu te-apuci sa ii spui ce tratament sa urmeze.

Iar cei care stiu despre ce e vorba stiu cat de cat si cum sa vorbeasca.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce propuneti voi sa i se spuna unui sinucigas?

 

Trebuie gasita radacina problemei sau a problemelor si asta doar cu ajutor profesional. Inainte de a oferi solutii trebuie sa gasesti cauza si sa lucrezi la ea. Tratament farmaceutic in combinatie cu psihoterapie este calea de inceput. Rezultate pozitive sau succes nu sunt garantate.

E tricky business sa navighezi in mintea unei astfel de persoane, sa stii cand sa asculti si cand sa vorbesti iar atunci cand vorbesti sa stii ce sa spui si cum sa spui.

Ca viata este, in general, frumoasa.

 

Mi-a spus mie cineva chestia asta la momentul respectiv si stii ce efect a avut ? Exact contrariul la ce spera persoana respectiva. Am avut mult timp resentimente si dispret pentru acea persoana si la momentul ala i-am spus "Faque you, umbla tu in papucii mei macar o zi si dupa aia sa-mi spui ca viata e frumoasa." In momentul ala am decis ca persoana respectiva nu ma intelege, nu are cum sa ma inteleaga pentru ca nu trece prin ce trec eu, ca e usor pentru ea sa vorbeasca vorbe frumoase fara a sti what the fak is going on, ca e desprinsa de realitate (realitatea mea bineinteles) si ca vorbeste sa se afle in treaba. M-am simtit si mai singura si neinteleasa. Asta a fost efectul.

Desigur privind in retrospect vad atlfel intentia acelei persoane.

un sinucigas e un cersetor de atentie. e un om slab de ingeri, e unul care nu vede nici la 2 m in fata, e un individ caruia nu ii poti spune 'viata e frumoasa'. risti sa-ti arda una in nas. trebuie sa ii fi alaturi si sa il asculti, daca el vrea sa fie agasat cu lozinci pozitive, o sa iti spuna el. unii nu vor decat sa zaca, sa zaca in mocirla aia si sa nu le pese de nimic. poate e greu de crezut, dar pe unii ii ajuta treaba asta. nici medicamentele nu ii ajuta pe sinucigasi, tratamente si internari la psihiatrie, oamenii astia tre sa se ajute singuri.

 

Pe alocuri iti dau dreptate si anume la fraza bolduita dar la faza ca tratamentul medical si psihologic nu ajuta te contrazic partial. Doar pe unii nu-i ajuta pe cand pe altii da. Pe mine m-au ajutat si inca mult.

Despre faza cu cersitul de atentie nu comentez pentru ca mai mult ma enervez si nu are rost. Crezi ca toti sinucigasii sunt Oana Zavoranu ?

E normal ca un om din ala nu vede la 2 m in fata. No Shit Sherlock. doh.gif Dar asta nu e din egoism si slabiciune ci din cauza conditiei de care sufera care e nu numai psihologica dar si fizica. Creierul unei astfel de persoane nu functioneaza chimic in aceiasi parametri ca cel al unei persoane sanatoase. De aia si termenul mental illness. Gizas people...rolleyes.gif

 

 

Nu poti sa ii spui sa se inveseleasca din senin, eventual doar sa incerce sa caute motive pentru care poate si-ar mai dori sa traiasca.

 

 

Uite intradevar un raspuns destept pe topicul asta.

Da, trebuie sa incerci cat poti de bine si cu tact sa-i faci sa gaseasca singuri ceva de care sa se agate, ceva la care sa spere, ceva ce merita sa traiasca pentru. Oricat de neinsemnat ar parea acel ceva, poate fi foarte important pentru o trezire la realitatea generala.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si din nou ma vad nevoita sa mentionez ca nu ma refer la adolescentii sinucigasi pentru ca nu se inteleg cu parintii, nu le-au raspuns iubitii la SMS-uri, au probleme cu hormonii si de astea.

 

Si ei isi percep problemele ca fiind reale. Si de multe ori chiar sunt. Si adolescentii pot suferi de depresie. Iar motive puerile ca `nu mi-a raspuns la telefon` pot masca probleme foarte grave, acumulate in ani de zile.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce propuneti voi sa i se spuna unui sinucigas?

 

Eu propun asa:

"Imi dau seama prin ce treci, stiu ca e greu. Viata e plina de vrajba, de falsitate si de rautati, dar daca doresti, eu iti pot sta alaturi ca sa infruntam orice. Nu trebuie sa duci singur/a aceasta lupta. Spune-mi ce te face sa suferi cu adevarat si eu te voi sprijini asa cum pot si cum imi vei permite. Stiu insa ca esti puternic/a si nu te lasi batut/a asa de usor. Nu renunta! Impreuna putem trece peste orice greutate." :think:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×