Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ai ajuns intr-un loc, pe un forum, unde lumea chiar isi doreste sa te auda, asculte, inteleaga.

 

Nu e prea frumos sa te joci cu mintea omului.

As zice ca-i cel mai parsiv lucru.

Se simte cineva parsiv?

stupid, esti sigur ?

 

 

Eu nu vreau sa ma sinucid doar din cauza problemelor, ci si din cauza lumii care nu ma poate accepta asa cum sunt, pe langa faptul ca nu am un defect care sa fie iesit din comun(pana acum), lumea nu ma accepta pentru ca nu sunt ca "ea", parintii nu m-au dorit, mama ma duce dracu, bunicamea ma duce naibii, tata nu ma suna, unchii sunt tradatori si bunicu e fals, ce pot face?Sa rabd? prietenii sunt rahati si nu vreau sa traiesc pe internet pentru ca nu e o viata.Acum nu am o varsta de om filosof(am 17 ani) dar totusi nu pot convietui in lumea asta diabolica. Ismi pare rau daca si pe internet lumea face "haz dag nacaz" sincer daca am suparat pe cineva stergeti topicul nu imi pasa.Eu am vorbit sincer, chiar foarte sincer pentru ca asta e ultima solutie, nu vreau sa cajung sa vorbesc si impartasesc discutii din acestea cu cainele meu sau cu cactusul de desert pentru ca e prea exagerat si chiar ca zici fca vin de la nebuni. Eu aici nu vreafu sa vorbesc despre cat de jegoasa si distrusa e viata, eu incercam sa imi fac un plan din care sa "scap" de "viata".Apropo, viata nu fe frumoasa pentru toata lumea, fva rog .

Editat de SuicideMan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate trai si fara parinti si fara falsi prieteni

De ce esti atat de sensibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

stupid, esti sigur ?

 

 

Eu nu vreau sa ma sinucid doar din cauza problemelor, ci si din cauza lumii care nu ma poate accepta asa cum sunt, pe langa faptul ca nu am un defect care sa fie iesit din comun(pana acum), lumea nu ma accepta pentru ca nu sunt ca "ea", parintii nu m-au dorit, mama ma duce dracu, bunicamea ma duce naibii, tata nu ma suna, unchii sunt tradatori si bunicu e fals, ce pot face?Sa rabd? prietenii sunt rahati si nu vreau sa traiesc pe internet pentru ca nu e o viata.Acum nu am o varsta de om filosof(am 17 ani) dar totusi nu pot convietui in lumea asta diabolica. Ismi pare rau daca si pe internet lumea face "haz dag nacaz" sincer daca am suparat pe cineva stergeti topicul nu imi pasa.Eu am vorbit sincer, chiar foarte sincer pentru ca asta e ultima solutie, nu vreau sa cajung sa vorbesc si impartasesc discutii din acestea cu cainele meu sau cu cactusul de desert pentru ca e prea exagerat si chiar ca zici fca vin de la nebuni. Eu aici nu vreafu sa vorbesc despre cat de jegoasa si distrusa e viata, eu incercam sa imi fac un plan din care sa "scap" de "viata".Apropo, viata nu fe frumoasa pentru toata lumea, fva rog .

 

Ceea ce-am scris mai sus, a fost valabil pentru toata lumea, inclusiv celor care incercau sa inoculeze in subconstientul userilor ca ar fi oameni de nimic. Ca sa ma exprim mai pe romaneste-manipulatori.

Da, din pacate ei exista chiar si in virtual, nu numai in real. Cei mai periculosi dintre cei posibili.

 

Problema e ca nimeni nu stie cat de reala e povestea ta. Poate ca da, poate ca nu, niciodata nu poti fi sigur, insa de cele mai multe ori am evitat sa iau in deradere acest gen de topice tocmai din acest motiv.

Nu-mi asum riscul.

Am zis ca te palmuiesc si mentin pozitia mea. Pai, tu doar la 17 ani crezi ca stii ce-i aia viata?

Tu crezi ca ai trecut destul prin viata ca s-o definesti? Te inseli amice!

Daca tu ne-ai taiat din start elanul de-a te ajuta, noua nu ne-a ramas decat sa te facem sa ramai aici, pentru a gasi un mijloc de comunicare cu tine.

Sa te doara in gaoaza de restul lumii, ei si-au trait traiul si si-au mancat malaiul, dar tu nu.

Ai o obligatie fata de tine isusti, aceea de-a acorda inca o sansa propriei tale persoane.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Exista si alt fel de oameni. Sunt foarte rari, dar exista. Du-te in locurile in care poti gasi oameni frumosi, alege activitati in care se implica oameni frumosi. Muntele e un loc frecventat de oameni frumosi.

 

Nu esti obligat sa ramai in cercul de oameni in care te afli acum. Iti poti face alti prieteni, poti cunoaste alti oameni. Ai vreun hobby?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu dintr-un balon de sapun, daca se poate.


Apropo, daca cel care initiat topicul, simte ca n-are de ce sa depinda de asa-zisa lumea rea cu care se confrunta, da, s-ar putea retrage intr-un alt loc, incepand o viata noua.


Eu consider ca asa-zisa lume rea e de fapt, realitatea ce trebuie s-o infruntam zi de zi. Curajul de a te confrunta cu orice tip de oameni, fara a te lasa afectat, face parte din ritmul normal al vietii.

Editat de Nestosaru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu am o varsta de om filosof(am 17 ani) dar totusi nu pot convietui in lumea asta diabolica.

 

La 17 ani majoritatea adolescentilor traiesc cu impresia ca lumea intreaga nu-i intelege si ca este impotriva lor. Aia e varsta neintelesilor si o sa treci peste ea asa precum au trecut multi. In adolescenta lumea e rahat, familia e de rahat, hormonii se pisa pe noi, nimeni nu ne inteleg dileme existentiale si "problemele" noastre sunt cele mai tragice din intregul univers. Nu scriu la misto, asa e viata privita prin ochii adolescentei.

 

Da, lumea este diabolica sau poate fi dar nu din motivele enumerate de tine. Stai asa ca nu ai vazut sau trait tu diabolic inca.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Da, pai nu era tocmai clar, mesajul sau era destul de... confuz.

Dar ulterior a revenit cu mai multe detalii.

Naeema are dreptate, varsta ta, SuicideMan este una la care toti suntem mai vulnerabili, si eu si cred ca foarte multi am trecut printr-o astfel de stare. E mai dificil, in cazul tau, sa treci peste ea mai ales daca cei din jur nu te sprijina suficient. Dar nu uita ca rezolvarea se afla inauntrul tau. Eu acum aproape trei ani, cand aveam 16 ani treceam printr-o situatie asemanatoare, dar am depasit-o rapid pentru ca mi-am zis: ce rost are? Si... nu are rost :)

Incearca sa meditezi un pic, sa te concentrezi pe persoana ta si pe viitorul tau. Nu iti doresti nimic cu adevarat? Nu e nimic pentru care sa (mai) lupti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

As vrea niste rapunsuri de oameni care sunt seriosi si care nu vor indruga chestii de genul "viata e frumoasa".

Deci, am nacazuri foarte mari, viata de rahat, parinti de rahat, familie de rahat, si prieteni shit-uiti si falsi si de rahat.

Nu am incredere in nimeni, asa ca vreau sa parasesc viata asta de nimic

Dupa cum am spus, fiti seriosi ...

Vreau sa folosesc metoda ...

Salut,

 

1. Dupa cum ti-a mai zis cineva aici viata nu e nici frumoasa si nici de rahat tot timpul. Are perioade cand e frumoasa si cand e de de rahat. Pentru absolut toata lumea. De asta fi sigur.

2. Nu ai necazuri foarte mari dar la varsta ta e perfect normal ca dificultatile pe care le intampini pe plan social, familial sau personal sa ti se para enorme. E doar o perceptie. Exceptie fac cazurile cand cineva este violat, abuzat din copilarie, cand sufera de vreo boala grava, cand nu are nici casa nici masa si doarme in tomberon, cand l-a lovit soarta cu vreun handicap fizic, samd. Astea intradevar sunt probleme la orice varsta.

3. Increderea este ceva care se gaseste in cantitati mici la multa lume. O acordam, ne este tradata, o tradam noi insine si uitea asa roata roata dar nu ne sinucidem din cauza asta. Suntem mai precauti.

4. Orice om serios cu toate suruburile la cap nu-ti va da sfaturi despre cum sa te sinucizi. Deci suntem seriosi.

5. Restul...no comment...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu dintr-un balon de sapun, daca se poate.

Apropo, daca cel care initiat topicul, simte ca n-are de ce sa depinda de asa-zisa lumea rea cu care se confrunta, da, s-ar putea retrage intr-un alt loc, incepand o viata noua.

Eu consider ca asa-zisa lume rea e de fapt, realitatea ce trebuie s-o infruntam zi de zi. Curajul de a te confrunta cu orice tip de oameni, fara a te lasa afectat, face parte din ritmul normal al vietii.

 

Mai, ce intelept esti ! smartass.gif Ai perfecta dreptate. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×