Sari la conținut
Forum Roportal
emma2014

ciclu neregulat

Postări Recomandate

Buna!

Am si eu o mica problema, daca puteti sa imi dati vroe parere, m-as bucura:

Am luat anticonceptionale vreo 10 ani dezile, cu pauzele de rigoare, in toata aceasta perioada nu am avut nici o problema cu ele si am luat toate tipurile, in ultima perioada Mercilon(aveam ciclu regulat, ca pe ceas, totul ok, nici o sarcina nedorita), acum 8 luni am mascut si de 5 luni am reluat Mercilon, iar acum este a doaa oara in 5 luni ca am menstruatie la 2 sapt de la precedenta, adica pe la jumatatea foliei. De ce oare? Ce s-a intamplat? E a devarat ca am mai uitat sa iau din pastile, adica una sau 2 si le luam a doua zi dimineata, dar si inainte in cei 10 ani mi se inamplase de nenumarate ori si ciclul era ok. Puteti sa ma sfatuiti? Acum nici nu mai stiu cum sa le iau. daca sa continui sau nu folia. :tease: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, merci halal ajutor. Nu prea am cum sa ajung acolo.........................

 

De ce te superi? Este cam singurul sfat care ti se poate da !

Bunica mea avea o vorba....o femeie trebuie sa aiba coafeza ei si... ginecologul ei!

Editat de Madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa ce ai nascut, ti-a recomandat un medic sa iei anticonceptionale, respectiv Mercilon? Cel mai bine tolerat anticonceptional este Logest pentru ca are cea mai scazuta cantitate de estrogeni deci si efectul cancerigen cel mai scazut. In alta ordine de idei, daca ai uitat sa iei pilulele easte normal sa-ti vina ciclul neregulat; chiar si cand iei in fiecare zi pilule si la aceeasi ora, poate avea loc ovulatia, iar organismul sa reactioneze in functie de hormonii naturali si nu de cei adusi din afara. Daca ai nascut, nu cred ca mai era nevoie sa iei anticonceptionale deoarece inseamna ca nu ai probleme hormonale; anticonceptionalele nu se iau ca sa nu ramai insarcinata ci numai pentru a regla anumite disfunctionalitati hormonale si nu se iau mai mult de 3 luni-2 ani; efectele lor adverse sunt ingrozitoare incat sunt de preferat alte mijloace contraceptive decat un aparat cardiovascular distrus, cancer etc;noroc ca acum nu se mai dau decat cu reteta si e foarte rau daca medicii prescriu fara sa fie absoluta nevoie.

In ultimul rand, daca ai luat atat de multi ani anticonceptionale, cred ca pe langa faptul ca ar trebui sa renunti imediat, ar fi bine ca cel putin o data pe ani, sa-ti faci niste controale pentru noduli la sani si tumori avariene sau uterine; riscul de a face cancer este foarte mare din cauza anticonceptionalelor.

Discuta cu un ginecolog "bun" sau documenteaza-te singura. Cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea inceraca sa ajungi la medic crede-ma este cel mai bine .........cu aniconceptionalele nu te poti juca......eu am patit-o tot asa n-am ajuns la medic......am luat ca asa mi-a spus o prietena si am facut hemoragie 15 zile......cand am ajus la medic ma intrebat.....cine mi-a spus sa iau....am spus o prietena.....mi-a spus niciodata sa nu mai ma joc cu pastilele......este clar daca sa declansat ceva cu mestruatia ta este ceva nu?stiu ca uneori este greu sa ajungem dar trebuie sa facem tot posibilul sa ajungem ca.............. mai tarziu sa nu regretam multa sanatate!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna..

e prima oara cand intru pe un asemenea forum. va rog mult ajutati-ma :nea:

nu mi-a venit mens si m-am gandit sa fac un test de sarcina, tip "barza". l-am facut ieri si au iesit 2 liniutze ;)

pb e ca eu sunt cam tanara, am 22 de ani si chiar nu vreau un bebe :cry:

intrebarea mea e: e posibil ca testul sa fie gresit? si daca nu e gresit, cum pot afla exact data in care am ramas insarcinata..?

mentionez ca nu am avut pana acum magica idee de a folosi pilule :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna..

e prima oara cand intru pe un asemenea forum. va rog mult ajutati-ma :nea:

nu mi-a venit mens si m-am gandit sa fac un test de sarcina, tip "barza". l-am facut ieri si au iesit 2 liniutze ;)

pb e ca eu sunt cam tanara, am 22 de ani si chiar nu vreau un bebe :cry:

intrebarea mea e: e posibil ca testul sa fie gresit? si daca nu e gresit, cum pot afla exact data in care am ramas insarcinata..?

mentionez ca nu am avut pana acum magica idee de a folosi pilule :o:

e sigur ca e BEBE

(daca testul iese negativ, se poate sa trebuiasca repetat, ca sa vezi sigur daca este pozitiv sau, dar daca iese pozitiv, e sigur)

 

 

...la 22 de ani nu mai esti chiar atat de tanara...

tineretea ti-o poti trai si impreuna cu copilul tau

dar e alegerea ta - important este sa alegi astfel incat sa nu iti para rau NICIODATA de alegerea facuta!!!

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca un test de sarcina sa aiba rezultatul corect trebuie facut la o saptamana dupa intarzierea menstruatiei indiferent de ce scrie pe test asa iti va da rez corect .. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×