Sari la conținut
Forum Roportal
baiatingandurat

Fan controller ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut ! Am placa asta de baza http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3610#sp , carcasa http://www.emag.ro/carcasa-delux-rhino-atx-midi-tower-450w-gri-rh-c375i/pd/D17SJBBBM/ , sursa http://www.emag.ro/sursa-atx-delux-450w-delux450w/pd/EL5PMBBBM/



Carcasa are doua locase pe lateral si unul in spate . Mufe libere nu mai am decat una . Intrebarea e : Sa iai o mufa din aia care scoate din 1 mai multe sau sa pun un fan controler . La fan e greu de pus pt. ca nu am loc de discheta (sa-l pun in acel locas ) si e mai greu de gasit unul pe acea dimensiune .



CE parere aveti ?


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi un adaptor molex fan sau mai multe, in functie de cate molex-uri libere ai. Poti lua cu trei sau patru pini.

In acest fel vent-urile vor functiona la turatie maxima.

Un fan controller te poate ajuta atunci cand ai mai multe mufe dedicate pe placa de baza, dar daca alimentezi din molex nu o sa-ti vada vent-urile astea ca sa le poata controla.

 

Am editat pentru ca acum inteles dupa ce am citit postul lui Paul Brahti. Eu ma gandeam la un controler software.

Editat de johnnyblue
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cati bani ai si ce vrei sa faci cu ei.

Fan controller-ul se poate instala si pe sectiunile de 5.25, cu ajutorului unui adaptor, vezi modelul

Adaptor 5.25" - 3.5" RC-FB-01 de la RECOM. Fara controler solutia e mai ieftina, dar te-ai asigurat de un zgomot pe masura. Asta e, confortul costa.

Daca te

decizi sa mai postezi pe aici, incearca sa iti faci mesajele mai explicite. A trebuit sa fac un efort sa inteleg care e problema ta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi un adaptor molex fan sau mai multe, in functie de cate molex-uri libere ai. Poti lua cu trei sau patru pini.

In acest fel vent-urile vor functiona la turatie maxima.

Un fan controller te poate ajuta atunci cand ai mai multe mufe dedicate pe placa de baza, dar daca alimentezi din molex nu o sa-ti vada vent-urile astea ca sa le poata controla.

 

Am editat pentru ca acum inteles dupa ce am citit postul lui Paul Brahti. Eu ma gandeam la un controler software.

adaptoarele astea molex , vin in pachet cu venturile ?

Depinde cati bani ai si ce vrei sa faci cu ei.

Fan controller-ul se poate instala si pe sectiunile de 5.25, cu ajutorului unui adaptor, vezi modelul

Adaptor 5.25" - 3.5" RC-FB-01 de la RECOM. Fara controler solutia e mai ieftina, dar te-ai asigurat de un zgomot pe masura. Asta e, confortul costa.

Daca te

decizi sa mai postezi pe aici, incearca sa iti faci mesajele mai explicite. A trebuit sa fac un efort sa inteleg care e problema ta.

Imi cer scuze pentru ambiguitatea scrieri

 

Am inteles ca fara fan cont. e mult zgomnot , dar daca iau venturi cu mai cu putini decibeli , tot va fi zgomot deranjant ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se gasesc separat in magazine. Poti da o cautare dupa criteriul : adaptor molex ventilator 3 pini (sau 2 pini), in functie de ventilatoarele pe care le vei avea, si vei gasi cate ceva acolo.

Editat de johnnyblue
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca fara fan cont. e mult zgomnot , dar daca iau venturi cu mai cu putini decibeli , tot va fi zgomot deranjant ?

mai putini decibeli=mai multi bani, tot acolo ajungi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×