Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Mai are lumea nevoie de sistemele politice actuale?

majoritatea care brusc redevine minoritate  

6 membri au votat

  1. 1. mai este nevoie de politicieni care se reprezinta doar pe ei?

    • da!
      2
    • nu!
      3
    • nu stiu!
      1


Postări Recomandate

In Romania suntem supusi unei cotidiene umilinte de catre "oameni politici".Ba ca nu muncim cat ar trebuii ba ca nu ne respectam valorile.Ce credeti despre Romania in care cei care ne conduc ne considera apriori doar niste haimanale si oameni buni de nimic??(vezi atatea legi impuse de "conducatori" pentru a ni se restrictiona dreptul la orice inclusiv la corecta imagine!Si ne mai miram ca suntem cosiderati in toate felurile de tari care nu prea ne agreaza sau cunosc numai din auzite si pentru ca au verde de la conducatorii nostri sau oricum nimeni nu mai protesteaza la invective.Suntem prea mici ca sa ne clamam respectul meritat in lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duceti-va dumneavoastra si conduceti in locul lor, no daca nu ii alta alternativa........, sunt prostii nostri nu ?

 

[quote name='TSZ333Tam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar trebui sa conduca cineva pe altii cand nu se poate conduce nici pe el bine.Este corect ca un om sa vina sa vorbeasca in numele altor oameni care se crede ca l-au votat?Poate oamenii aceia au fost dezamagiti de cel ales sau au deacum alte perspective.Si cred ca in timpurile noastre o democratie reala ar fi mai folositoare pentru toti.Fiecare cetatean a unei tari sa isi spuna parerea in problemele importante ale tarii sale.Se spune ca democratie este conducerea unei cetati de o majoritate.Cei 320 care stau in parlament nu sunt si nici nu vor fi niciodata o majoritate.In plus peste 30% uneori si mai multi nu voteaza din diverse considerente.In numele lor se vorbeste ca si cum nu ar exista.In aceasta vreme cand in loc sa cheltuiasca miliarde de $ din bugetul unei tari in stare de avarie s-ar putea crea un intranet national pentru a-si putea exercita fiecare dreptul si as spune parerea(vezi Elvetia).Iar salariile pe care si le stabilesc ne da o scarba fara margini.In urma a cele ce am spus mai sus cred ca ar trebui ca procentul care nu voteaza pe nimeni sa fie scazut din numarul umflat al parlamentarilor(ar fi mai putini de platit).Iar veniturile lor sa fie impartit dintr-un anumit procent al PIB (sa zicem 2% care ar putea fi mai mult decat suficient)care va creste daca va creste tara nu cum li se pare lor ca ar avea nevoie netinand cont de cei cu adevarat majoritari adica cetatenii nu "alesii".Priviti cat de penibili sunt incercand sa para impozanti neuitand cum au ajuns intrun for care ar trebui sa ii faca mai constienti de rostul lor nu sa isi recapete banii cotizati unui partid sau altul pentru a fi pusi pe liste cat mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca indivizii isi schimba pretentia este parerea lor ca nu au stiut sa aleaga.

Romania cum spuneati este avariata si este din vina noastra. Alte tari se mai avariaza si ele dar vezi ele au casco pe cand noi avem decat asigurare obligatorie ca Romania e balcanica de...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti ironic si prea subtil pentru mine.M-ai pierdut.Insa spui ca e vina noastra ca se dau legi care se bat cap in cap sau servesc o persoana sau mai multe doar pentru interesul lor personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×