Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Ce te-a facut sa plangi astazi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

9 hours ago, The Unknown said:

Sint multi nu doar "unii" care au acelas parere si nu constructiile noi sint devina care nici nu se vad!!!  

Nu știu dacă sunt neapărat mulți. Însă da, sunt unii ca tine care ridică în slăvi teoria lui Roesler (Rösler), potrivit căreia întreg arealul României era nelocuit până la venirea triburilor maghiare „civilizatoare” din pustele Asiei, iar poporul român s-a format la sud de Dunăre și a dat năvală, treptat, la nord de Dunăre , abia începând cu anul 1241.

O idioțenie de teorie pusă pe tapet de de ideologi ai Imperiul Austriac pentru ca să caute justificări ale ocupației Transilvaniei și să înceapă o „luptă științifică” împotriva dreptului populației române majoritare din zonă, având printre exponenți pe Rösler.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba incepi cu minciuni, ca eu am spus altceva decat tu scri mai sus.   Pe mine nu m-au lamurit comunistii absolut cu nimic, nu le-am crezut atunci si nu le cred cat traiesc, pe nici unul din ei.  Istoria e scris mereu de unu care vrea sa fie asa cum el imagineaza lucrurile si sa aibe un profil mai glorios acea natie.   Totul este o fabricatie, a fost o mare spalare de cap atunci cand Ceausescu se voia IMPARAT nu tovaras.    Precis erai si tu la gradinita si ti-a intrat bine in cap chestia asta, eu deja eram plecata de acolo cand s-a inceput la greu cu aceste discutii.

Romania n-a avut mereu aceasta imagine, nu se rumega mereu ca Noi Sintem Romani si timpul nu s-a oprit!!!   Cand acolo nu era de mancare inainte de Lovitura de Stat au inceput cu chestiile astea mai rau, sa impuna sa taca din gura lumea din Capitala.  Unul din copiii cunostintelor noastre a fost in armata langa Brasov undeva,  in timpul REVOLUTIEI din 1989  si li s-a spus ca UNGURII au atacat Romania sa fie gata de tras in Ardeal in oricine ca-s dusmanii tarii.   

Eu nu m-am nascut cu ROMANIA pe gura, nici in scoala sau alta parte nu s-a vorbit despre asta cum se face acum.  Nu se critica lumea care nu vorbea corect ca in Maramures chiar romanii nu stiu limba asta doar amestecat cu maghiara si multe alte limbi care a devenit cu totul o alta limba!!!   Foarte usor au dat limba lui Decebal pe Hungaro-Germanica nu ti se pare??? ca pana azi poarta opinci si haine facuti de ei din oaie direct pe spate.   Niciodata nu presupun ca sint urmasii dacilor.   Acei cativa romani din Tinutul Secuiesc habar nu aveau ca au existat daci pana n-au vazut filmul Dacii cu Florin Piersic :bb:.

Zona se numea Regiunea Mures Authonoma Maghiara unde am copilarit si inceput scoala in limba maghiara, teritoriu care a fost separat in 3 judete, Mures, Harghita si Covasna mai tarziu.  Nimeni nu vorbea alta limba decat maghiara si germana ca si evreii vorbeau tot germana.   

Pe mine absolut nu ma interseaza de unde provin dacii, educa pe cine vrei tu la asta, sa vezi cat spor o sa ai, eu NU CRED in asa ceva si nici in ce au construit ei, ca se vede si urmasii lor de azi cat zidesc ... pun banii in buzunar si asteapta tronsonul urmator sa se repopuleze cu daci harnici :lol2:     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, The Unknown said:

Degeaba incepi cu minciuni, ca eu am spus altceva decat tu scri mai sus. 

 

Pe mine absolut nu ma interseaza de unde provin dacii, educa pe cine vrei tu la asta, sa vezi cat spor o sa ai, eu NU CRED in asa ceva si nici in ce au construit ei, ca se vede si urmasii lor de azi cat zidesc ... pun banii in buzunar si asteapta tronsonul urmator sa se repopuleze cu daci harnici :lol2:     

Ba exact asta susții sus și tare, indiferent de thread și încă pe un forum românesc! Și ai reiterat-o de nenumărate ori. Anume faptul că n-au existat daci și, prin extenso, n-a existat nici o populație autohtonă pe aceste meleaguri până să vină „maghiarii civilizatori” din pustele Asiei (care, culmea, trei secole mai târziu au luat-o-n  barbă de nu s-au văzut de la Basarab și ai lui!). Și mai și susții cu tupeu „Sint multi nu doar "unii" care au acelas parere”! Nu sunteți mulți, măh, sunteți doar câțiva nostalgici, care mai aveți astfel convingeri anacronice, cum că acest areal, al României de azi, era gol de populație până la venirea hoardelor maghiare (ungurești),  prin sec. al IX-lea, care s-au stabilit în Panonia. 

În rest, eterna ta aporie despre comunism  și Ceaușescu n-are nici un fel de valoare, că nu despre asta e vorba colea.

Te simpatizez pentru postările tale cu privire la compoturi, dulcețuri, amintirile și impresiile tale din State. Dar, te rog mult, nu-ți mai bate joc de istoria Românilor punând pe tapet teorii  rösleriene tâmpite, că o să-ți dau peste nas exact cu dezinvoltura cu care tu negi existența dacilor și continuitatea populației autohtone pe actualul teritoriu al României!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar vorbesti prostii, tu bati joc de mine, in tot acest text ca si in multe altele, nu eu de tine, dar nu vrei sa observi asta, sau faci inconstient???   Indivizi ca tine nu ma intereseaza si ma bucur ca NU trebuie sa cunosc in realitate!!! 

Poti sa zici ce-ti convine, deja mor si din admiratorii tai tupeisti ca pe zi ce trece si ISTORIA asta se pierde in ceata.  Tocmai de Ceausescu e vorba ca inainte existau altfel de romani si la Bucuresti si nu s-a daramat nimic din cele construite de straini pe acel teritoriu, ca nu dacii au ridicat nici Bucuresti-ul sau Constanta.    El marele fiu al tarii a vrut sa aduca la numitor comun niste chestii dar nu i-a mers ca ar fi pierdut si el si functia si viata ca si predecesorul Dej.   Tu dai dovada de mult BS, dar eu tot NU CRED in basmele tale si al celori care au inventat, poti fi contra unguri pana-ti cresc dinti noi, n-am treaba cu tine, măh.   Asta ti-e semnatura dacica.  Eu n-am sentimente, mai ales nostalgic pentru nimic si nimeni!!!   Ai o exprimare de bădăran.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, The Unknown said:

Iar vorbesti prostii, tu bati joc de mine, in tot acest text ca si in multe altele, nu eu de tine, dar nu vrei sa observi asta, sau faci inconstient???   Indivizi ca tine nu ma intereseaza si ma bucur ca NU trebuie sa cunosc in realitate!!! 

Poti sa zici ce-ti convine, deja mor si din admiratorii tai tupeisti ca pe zi ce trece si ISTORIA asta se pierde in ceata.  Tocmai de Ceausescu e vorba ca inainte existau altfel de romani si la Bucuresti si nu s-a daramat nimic din cele construite de straini pe acel teritoriu, ca nu dacii au ridicat nici Bucuresti-ul sau Constanta.    El marele fiu al tarii a vrut sa aduca la numitor comun niste chestii dar nu i-a mers ca ar fi pierdut si el si functia si viata ca si predecesorul Dej.   Tu dai dovada de mult BS, dar eu tot NU CRED in basmele tale si al celori care au inventat, poti fi contra unguri pana-ti cresc dinti noi, n-am treaba cu tine, măh.   Asta ti-e semnatura dacica.  Eu n-am sentimente, mai ales nostalgic pentru nimic si nimeni!!!   Ai o exprimare de bădăran.    

 

Nu bat joc de tine, draghe. Încerc doar să aduc argumente împotriva concepției tale , neîntemeiate, că n-au existat daci și că acest areal a fost lipsit de populație și , eventual, ar fi fost populat ulterior de la sud de Dunăre. Și pentru că te contrazic, cu argumente și cu fapte, nu înseamnă că am o exprimare de bădăran. Bădărani sunt ăia care, dincolo că-și bat joc de istoria românilor, mai și jignesc pe deasupra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a person holding a dog posing for the camera: Jason Lagore suffered a "medical emergency" while attempting to save a 16-year-old girl who had fallen through the ice at a park in Ohio Tuesday

Natural Resources Officer Dies Trying to Rescue Teens Who Fell through Ice Including 16-Year-Old Who Died (msn.com)

Moare un om nevinovat cu bune intentii sa ajute niste tineri care se aventuriaza unde n-au de facut nimic, doar ca se plictisesc si nu cred mai nimic, nici ca gheata nu este fier sau sa creada ca pot muri de la apa rece!!!   De ce le mai trebuie ajutor???   Sa-si asume riscul daca se duc acolo!!!   Parintii cu ce-si petrec timpul daca lasa copiii langa lac inghetat???

Pe noi bunicul ne-a invatat in cuvinte simple ca nu exista NIMENI pe lume care te scoate din apa Mures-ului care trecea prin Suseni, Harghita daca ai cazut acolo ca te-ai dus prea aproape.  Inotatul nu te ajuta ca si vara este extrem de rece apa si imediat inima se opreste chiar si la un militar antrenat in apa pentru diferite operatiuni.  S-a intamplat, multi au vazut intr-o zi de Julie si nici corpul macar nu s-a gasit pentru cateva zile desi nu era prea adanca apa.    Inca omul n-a cucerit si descoperit toate tainele apelor curgatoare.   Ne-a mai spus ca ultima imagine ce vedem cand ne inecam in Mures, va fi turnul bisericii, dar nici ingeri sau dumnezeu nu va veni in ajutorul nostru!!!  Daca vrem sa intelegem, e bine, daca nu, o sa experimentam ce au crezut si altii ca stapanesc apele ... si atat a fost.   Se preda stiinte in scoli, dar nimic practic pentru a trece prin viata fara incidente!!!   Pe vremuri noi aveam ore de agricultura la nivel ce intelegeam, adunam spicele lasate in urma vara dupa treierat si ne vorbeau despre importanta lor, si din astea sa avem cu noi respectarea naturii, ca din pamant traim, nu din magazine sau mai nou din cataloguri!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Maeve. a spus:

Nu ma va iubi nimeni. 

 

 

Adevarul e ca putini pot fi pe lume care sa aiba cunoasterea suficienta sa te poata pretui cu adevarat. Sa te poata adora.

Asta e lumea in care traim. Dintotdeauna. 

Si totusi eu visez mare pentru tine. La o dragoste mare. Fii cu inima deschisa si se va intampla. O singura viata ai, nu te mai uita la ani, la timp. Ai incredere!

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×