Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot mai multi oameni se simt deranjati de crestinism, unii chiar fara sa fi citit niciodata biblia. De ce oare?

 

Pe mine ma deranjeaza, in primul rand, faptul ca crestinismul si multi crestini, incearca sa-si impuna credinta proprie in fata celor care au o alta credinta sau niciuna, chiar cu pretul de a calca pe cadavre, in sensul figurativ, dar si in cel propriu al cuvintelor. Cand ma refer la sensul propriu, fac referire la modul in care crestinismul s-a impus de-a lungul timpului, dar si la modul in care i-a pedepsit pe cei de alta religie (inchizitie, cruciade, crestinari fortate).

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma deranjeaza, in primul rand, faptul ca crestinismul si multi crestini, incearca sa-si impuna credinta proprie in fata celor care au o alta credinta sau niciuna

Asta nu e real.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crestinismul nu obliga pe nimeni la nimic. Interpretarea crestinismului de catre oameni e alta poveste. Vina nu e a conceptului de crestinism, ci a religiilor si a "crestinilor".

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, una-i cartea si alta-i realitatea, nu fa confuzii intre ele!

Cine face confuzia între ce e scris în Scriptură, şi ce fac oamenii în realitate ? Eu ?

 

Creştinimsul nu obligă pe nimeni să-l accepte....doar oamenii o fac. Unii ...oameni, anume cei care nu cunosc această învăţătură, sau care o cunosc "după ureche". M-ai văzut tu pe mine scriind eu aici că...dacă cineva nu devine creştin, îi dau ..ban ? :) Nu. Credinţa e un dar al lui Dumnezeu, nu al omului. Cei mai mulţi nu ştiu asta.

 

 

 

asta e manualul, cum e cu practica?

Practica...ne omoară, ca de obicei. :tease:

 

 

 

crestinismul nu obliga pe nimeni la nimic. Interpretarea crestinismului de catre oameni e alta poveste. Vina nu e a conceptului de crestinism, ci a religiilor si a "crestinilor".

Corect.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e real. În cartea lui Luca, capitolul 9, versetele 4-5, e scris aşa: "În orice casă veţi intra, să rămâneţi acolo, până veţi pleca din locul acela. Şi, dacă nu vă vor primi oamenii, să ieşiţi din cetatea aceea."

 

 

Imi explici te rog ceea ce am subliniat ?

Eu nu inteleg logica acestei propozitii

PS.Am rectificat, se subliniase gresit si nu am observat

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crestinismul nu obliga pe nimeni la nimic. Interpretarea crestinismului de catre oameni e alta poveste. Vina nu e a conceptului de crestinism, ci a religiilor si a "crestinilor".

 

bine, bine, nu obliga la nimic, dar ce te faci cu atitudinile crestinilor care sunt aprox identice?

in fond, exista o principala sursa de unde pot invata...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi explici te rog ceea ce am subliniat ?

Eu nu inteleg logica acestei propozitii

Acuma...Vemans, cine nu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×