Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii sunt "buni" din doua motive:

 

1) ca sa li se treaca acolo la buline albe, poate-or ajunge si ei in rai, daca fac fapte bune

2) ca sa dea frumos in poza

 

Numeri pe degete oamenii care fac fapte bune neconditionat. Si aia le fac azi. Maine, daca-i calci pe coada, s-ar putea sa vezi si reversul medaliei.

Oamenii nu sunt buni.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Numeri pe degete oamenii care fac fapte bune neconditionat. Si aia le fac azi. Maine, daca-i calci pe coada, s-ar putea sa vezi si reversul medaliei.

 

 

Pai nu degeaba se spune sa ne fereasca Dumnezeu de furia omului bun si de bunatatea omului rau. :lol:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terminandu-mi provizia de tigari, m-am vazut nevoit sa o iau la picior pana la chioscul de peste drum.
Mergand pe drum, ma gandeam la ce a zis Amarena. Ca ne-am vinde prea ieftin.
S-ar putea sa aiba dreptate, dar nu asta am vrut sa va spun. Tocmai coborasem un picior de pe trotuar cu intentia de a trece strada, apare un bmw de toata frumusetea, iar la volan o "tanti" man_in_love.gif de vreo treizeci de ani.
Vazand asemenea minune, mi-am retras piciorul pe bordura trotuarului, dandu-i de inteles ca nu-s prea grabit si ca-s dispus sa o las sa treaca. Ea nici pomeneala sa dea curs invitatiei mele, imi facea semne disperate sa trec strada. Stiu regulile de circulatie, dar n-am vrut sa-i dau ascultare nici ei, dar nici regulilor, gesticuland la randul meu sa treaca prin fata mea ca-s dispus s-o astept.
Ne holbam unul la celalalt gesticuland din maini pana ne-a busit rasul pe amandoi.
Acu' stau si va intreb: Cine e mai bun dintre noi doi, eu ca pana la urma m-am vazut nevoit sa traversez strada sau
"tanti"?

Iar acu' vorbind la modul serios, ma multumesc sa fiu inconjurat de oameni corecti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crek tipei ii placea de tine si de aia ti-a acordat prioritate. N-ai stiut sa profiti si sa-i ceri numarul de telefon. giggle.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terminandu-mi provizia de tigari, m-am vazut nevoit sa o iau la picior pana la chioscul de peste drum.

Mergand pe drum, ma gandeam la ce a zis Amarena.

 

Ah :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca nu exista om bun sau rau.

Oamenii fac fapte bune sau fapte rele.

 

Cred ca dragostea si pastrarea inocentei si revenirea la ea (adica, dupa ce ai dat cu fundul de pamant, sa incerci totusi sa nu mai dai) - reprezinta calea spre a deveni un om mai bun.

Eu asociez bunatatea cu daruirea. Lasi de la tine pentru a nu le face rau altora sau - iei initiativa in a ii a juta pe ceilalti.

 

Oricine si orice ar zice, chiar exista oameni deosebit de darnici pe lume.

Faptul ca multi s-au autoeducat sa fie asa, nu inseamna ca sunt falsi sau in fond - rai. Ne place insa noua sa punem etichete si dupa cum am mai spus odata - omul care in general nu minte, daca s-a scapat cu o minciuna - chiar daca o regreta si /sau a fost fara intentie - , e pus la zid de ceilalti mai ceva decat un mincinos notoriu!

Ne place noua sa idealizam si apoi tot noi, sa punem la zid.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×