Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca mai exista oameni care cat de cat, sunt interesati si de aproape, intr-o lume in care societatea promoveaza alte valori decat ar trebui si in care "idiotenia" si "prostia" ocupa locuri fruntase...(ceea ce este foarte trist)

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te indoiai ca nu ar mai exista sau ce ? :blink:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si societatea cine e? Ete ... a dreac societate isi face de cap fara de stirea oamenilor.

 

Bunatatea omului, nu consta atat in ceea ce cred ceilalti despre el, cat in ceea ce e in "sufletul" lui, dar acolo nimeni nu are acces, motiv pentru care se fac judecati superficiale, scoasa din context, partizane (mai ales ca se fac fara a avea posibilitatea constatarii etalonarilor fiecaruia prin ceea ce e el de la natura!!!), ..., si, intotdeauna referitor la lipsa de bunatate a altora, nu a mea, a noastra; fiecare se vede pe el bun, chiar si cei pe care tu (eu, noi) ii vedem rai, fara a ne gandi si a ne pasa ca din perspectiva lor se vede la fel referitor la mine (la tine, la noi).

E si dificil de fiecare data, pentru orice, sa te consumi spre a ajunge la sufletul celuilalt, e epuizant, ineficient, enervant si parut in detrimentul personal, mai ales intr-o societate a respectabililor si despoticilor "trebuie" si "repede".

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si societatea cine e? Ete ... a dreac societate isi face de cap fara de stirea oamenilor.

 

Bunatatea omului, nu consta atat in ceea ce cred ceilalti despre el, cat in ceea ce e in "sufletul" lui, dar acolo nimeni nu are acces, motiv pentru care se fac judecati superficiale, scoasa din context, partizane (mai ales ca se fac fara a avea posibilitatea constatarii etalonarilor fiecaruia prin ceea ce e el de la natura!!!), ..., si, intotdeauna referitor la lipsa de bunatate a altora, nu a mea, a noastra; fiecare se vede pe el bun, chiar si cei pe care tu (eu, noi) ii vedem rai, fara a ne gandi si a ne pasa ca din perspectiva lor se vede la fel referitor la mine (la tine, la noi).

E si dificil de fiecare data, pentru orice, sa te consumi spre a ajunge la sufletul celuilalt, e epuizant, ineficient, enervant si parut in detrimentul personal, mai ales intr-o societate a respectabililor si despoticilor "trebuie" si "repede".

 

WOW! Ce pot sa iti zic @suntnusunt decat ca: Interesant punct de vedere...ti-l respect, dar totusi sufletul ce e? Dar bunatatea ce e? Dar rautatea? Eu ziceam doar de oameni care sunt interesati de aproapele lor(si presupun ca asta nu e judecata) si de societatea care a fost creata de catre noi(oamenii) pentru a ne uni, prin anumite raporturi economice, de productie (ETC), stabilind astfel relații bazate pe legi si interese comune. Iar legat de "idiotenie" si "prostie" aici, DA este judecata si nu ma voi justifica in nici un fel. (va (te) las pe tine sa tragi concluziile).

Dar totusi ce suntem noi(oamenii)?

Ființe superioare, sociale, care se caracterizează prin gândire, inteligență și limbaj articulat avand CREIERUL deosebit de "dezvoltat" in comparatie cu celelalte vietatati de pe Pamant.

Si totusi pana la urma ce suntem noi?!

god_and_adam.gif

Sunt sanse mari sa fim, ceea ce gandim, daca ne uitam la poza de mai sus...

 

PS: Te rog sa nu imi spui ca sufletul e totalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale ale omului, pentru ca nu te voi crede.

True {power}!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma amuza sa vad asa un nick care propovaduieste bunatatea si acuza prostia....idiotenia...mai alesdrag.gif

 

umbla cu pasaport fals ! haha.gif

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma amuza sa vad asa un nick care propovaduieste bunatatea si acuza prostia....idiotenia...mai alesdrag.gif

smile.png) si pe mine m-ar amuza probabil daca as fi in locul tau, dar tine cont de un lucru - contul a fost facut acum vreo 6 ani in urma cand inca in eram "necopt" ca sa zic asa...nici acum nu sunt chiar asa "copt" dar totusi am evoluat fata de acea perioada... asta ca sa fie asa, ca o scuza, cum suntem noi, oamenii obisnuiti sa facem...

Editat de SuckMyBulleT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)) si pe mine m-ar amuza probabil daca as fi in locul tau, dar tine cont de un lucru - contul a fost facut acum vreo 6 ani in urma cand inca in eram "necopt" ca sa zic asa...nici acum nu sunt chiar asa "copt" dar totusi am evoluat fata de acea perioada... asta ca sa fie asa, ca o scuza, cum suntem noi, oamenii obisnuiti sa facem...

Schmba-ti numele din pasaport, daca te deranjeaza.

Exista aceasta optiune.

Vezi cat is de bun?

Ti-am dat o informatie valoroasa fara sa cer nimic la schimb.

Daca tot vorbim de bunatate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schmba-ti numele din pasaport, daca te deranjeaza.

Exista aceasta optiune.

Vezi cat is de bun?

Ti-am dat o informatie valoroasa fara sa cer nimic la schimb.

Daca tot vorbim de bunatate...

da ms, sincer nu stiam :D baby.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunatatea... sau cum sa te simti bine despre tine ca ai ajutat pe cineva. Sau ca te-ai oferit si ti-ai luat teapa, ca ti s-a si acceptat ajutorul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×