Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand am scos termometrul si am vazut febra,..am zis ca-s gata..mor,sigur am luat hiv

 

Totusi...de ce te-a speriat pe tine asa tare o febra de 37,7?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, as dori sa intreb ceva, va rog sa-mi raspunda cei care stiu mai multe despre acest subiect. Am o prietena care a venit la mine cu o pastila de culoare roz pe care scria gxll7 , a furat-o de la prietenul ei deoarece a devenit suspicioasa pentru ca le lua pe furis. Am bagat pe google si mi-a aratat ca se foloseste in tratamentul pentru hiv. Am ramas socata, nu stiu cum sa-i spun prietenei mele , mai ales ca nu stiu daca aceasta pastila se mai foloseste si pentru alte tratamente. Aceasta este de fapt si intrebarea la care cauut raspunsul, se mai foloseste si in alte tratamente?? Sau doar pt hiv. Prietenul ei i-a spus ca le ia pentru stomac ceea ce n-am gasit nicaieri. Inseaman ca el este infectat, iar ei nu i-a spus nimic si o lasa asa, fara sa faca si ea tratament?? Sa ajunga la sida...??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lexiva is an antiviral medication in a group of HIV medicines called protease (PRO-tee-ayz) inhibitors. Lexiva prevents human immunodeficiency virus (HIV) cells from multiplying in your body.

 

Lexiva is used to treat HIV, which causes acquired immunodeficiency syndrome (AIDS). Lexiva is not a cure for HIV or AIDS.

 

Lexiva may also be used for purposes other than those listed in this medication guide.

 

P05316E1.jpg

 

M-asi mira sa le ia pt stomac... este un medicament tintit, un antiviral si printre reactiile adverse sunt si diarea, greata si voma.. deci nu vad ce legatura ar avea cu stomacul ;)

Of doamne :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat de mari trebuie sa se simta la palpare ganglionii din zona gatului?acum dupa 3 saptamani am febra 36,8,ma cam dor genunchii de aproape 2 sapt. si uneori parca si umerii,diaree nu am avut numai dupa o saptamana de la contact,dar cred ca era de la ceaiul verde ce l-am baut vreo 2 zile.Sincer nu mai pot sa ma gandesc la altceva,toata ziua imi palpez ganglionii si ma gandesc la durerea de articulatii!Simptomele descrise pe diverse site-uri trebuie sa apara toate sau pot aparea numai cateva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura cale de a determina sigur daca ai HIV este sa va faci testul HIV. Nu te poti baza pe simtome daca esti infectat cu HIv.Multi care au fost infectati cu Hiv nu au nici un simtom multi ani. Simptomele bolii SIDA sunt asemanatoare cu simptomele multor alte boli, deci nu te gandi ca mai rau iti faci. Fa testul si atat. Nu-ti spun simtomele ca te gandesti aiurea :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratilor.....doamne freste de boala asta ....mi-e si frica sa vb de ea ...orikum tot respectul ..... pt. cei care o au ....si traiesc in continuare ....e groaznic ....ganditi-va un pic!!!!

 

apropo credetzi sau atzi auzit pe cineva care a scapat de aceasta boala ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fratilor.....doamne freste de boala asta ....mi-e si frica sa vb de ea ...orikum tot respectul ..... pt. cei care o au ....si traiesc in continuare ....e groaznic ....ganditi-va un pic!!!!

 

apropo credetzi sau atzi auzit pe cineva care a scapat de aceasta boala ?

Michael Jordan..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor. As vrea sa va spun si povestea mea pentru a nu mai face nimeni ce am facut eu.

Am avut f multe relatii NEPROTEJATE, cu parteneri stabili sau mai putin stabili. La un moment dat m-am gandit ca as fi putut lua de la unul dintre ei SIDA, dar ce credeti? Mi-a fost frica sa-mi fac analiza :lol2:

Am zis 'mai bine sa nu stiu'. Am trait cu incertitudinea timp de 5 ani. Pana intr-o zi, cand m-a apuc depresia, frica dusa pana la nebunie, atacuri de panica si crize de plans. Asta pentru ca eu 'preferam sa nu stiu'.

M-am tarat pana la laboratorul de analize si nu va puteti imagina cat si cum au fost pentru mine cele 2 zile in care mi-am asteptat verdictul :beee:

Va rog pe toti sa va faceti analizele AZI, e important sa stii, oricare ar fi raspunsul.

Aceasta teama de adevar putea ma coste viata, pe mine, pe altii, pe parintii mei care nu ar fi suportat socul........

Acum sunt mai bine, D-zeu e mare si mi-au iesit analizele Negativ, dar frica aceea paranoida cu care am trait nu stiu daca va mai disparea vreodata.

 

Aratati-le copiilor vostri situ-rile acestea, informati-i despre ce inseamna HIV, doar daca sunt f bine informati, se pot feri, pot sa faca altfel decat am facut noi.

 

Va doresc la toti sanatate, putere si credinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nou pe aici pot sa va intreb si eu ceva?Eu unul nu am intrinut relatii sexuale de nici un tip nu am facut nimic din ce scrie ca se i-a SIDA de exmplu din aer sau din aer prin masturbare sau de la animalele de casa se poate lua acesta boala?Multumesc si multa sanatate la toata lumea...

 

Sper sa nu va supar da parca la ce am citit pe aici nici numai vreau sa ies cu o fata nu stiu imi e frica de aceasta boala...oriucm multumesc incaodata si multa multa sanatate la toata lumea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×