Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog mult ajutati-ma cu o parere... Acum o luna de zile am intretinut relatii sexuale cu o tipa am avut prezervativ dar dupa actul in sine am observat ca o parte din baza penisului nu era acoperita, dupa 2 zile am avut parte de o gripa imi curgea nasul si tuseam dar foarte putin la cateva zile o masea a inceput sa se umfle si daca trageam din ea iesea sange la diferenta de cateva zilea inceput sa se umfle mai multi dinti si de sus cat si de jos dar doar de pe partea stanga dupa o sapt a trecut raceala dar dintii au ramas la fel si un ganglion tot de pe partea stanga de sub barbie a inceput sa doara usor usor a inceput sa doara si gatul dar ce sa vezi doar pe partea stanga, in momentul de fata adica dupa o luna mi-am luat temperatura si am 36 cu 8 stari de voma nu am, scaune moi nu am, am facut si un test hiv si a iesit negativ in ultima luna am fost si stresat asta ca idee, se poate vorbii de o infectie hiv ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

Salut , ma numesc Adrian am 18 ani si ma confrunt cu o mare problema.

In urma cu 2 luni (mentionez ca ziua cu pricina a fost 11 august) am facut cea mai mare gafa din viata mea.

Eram in tren , in drum spre medias si dupa ce am intrat in compartiment m-am asezat langa un barbat de varsta mijlocie (55 ani)

Precizez ca nu cunosc numele individului din simplul fapt ca nu ma interesa , eu ne-stiind ce urma sa se intample.

Ma rog.... am vorbit tot felul de chestii cu si fara conotatii intime

Dupa ce am coborat din tren el a propus sa mergem la o mini-padure si s-o facem , in mine fierbeau hormonii asa ca m-am dus.

Am ajuns la locul cu pricina si apoi eu i-am facut lui felatie , precizez ca am un tic nervos iar in conditii de stres sau concentrare crescuta imi musc buzele de obicei pana la sange , nu stiu daca raniile din gura mea erau deschisa si daca aveau sange.

Presupun ca nu a ejaculat in mine din moment ce dupa ce am terminat eu , s-a masturbat ca sa isi scoata sperma.

Omul ala m-a intrebat daca am mai facut asa ceva si cu altii , iar eu am spus nu (ceea ce era adevarat)

Acuma nu stiu daca m-a intrebat asta daca ii era frica sa ii iau cumva boala lui si dupa sa dau vina pe el sau poate pur si simplu a vrut sa stie cu cine are de aface , profesionist/amator.

Deci nu stiu si nici nu prea cred ca i-am inghitit sperma pentru ca n-am simtit niciun fel de lichid iesind din penisul lui

In schimb prostul ala si-o bagat jucaria in mine pana la gat , adica pana in momentul cand nu mai puteam suporta si am tusit cu saliva de cateva ori .

Chestia este ca dupa ce m-am intors acasa in ziua aceea am avut diaree , adica cum m-am intors acasa cum m-am dus la toaleta.

In ziua urmatoare 12 august , am inceput sa resimt cel de-al doilea simptom (primul simtit a fost scaunul diareic) adica oboseala o stare coplesitoare de oboseala cronica acompaniata cu dureri abdominale , pur si simplu imi taia tot cheful sa mai fac ceva .

Apoi dupa aproximativ 3-4 saptamani in timp ce crampele abdominale , scaunele diareicie care alternau cu niste stari de constipatie , avand in vedere faptul ca eu mergeam la baie de obicei tot la doua zile , de atunci in colo si pana in prezent merg tot la 4-5 zile

Deci dupa aprox 3-4 saptamani in timp ce resimteam crampe abdominale +diaree+stare de oboseala au inceput sa imi apara eruptii cutanate rosii care apareau si dispareau in curs de 3-4 zile la fel ca toate simptomele pe care le-am avut , toate apareau si dispareau la 3-4 zile . A trecut o luna in ziua de 13 septembrie au inceput din nou sa apara eruptii cutanate rosii la fel apareau si dispareau dupa 2-3 zile , dupa care a mai trecut 3 saptamani sau 2 sapt si au inceput sa imi apara limba albicioasa cu bubite rosii tuse seaca , stranut , nas infundat , durere de gat dureri musculare , dureri articulare etc.

Totusi un lucru foarte ciudat este ca mie nu mi-s-au umflat ganglionii limfatici desi simteam uneori in maini si in picioare amorteala , nici macar nu am facut febra , crede-ti ma termometrul meu arata mereu 36:8 .

Am doua intrebari :

1) Care sunt sansele sa fi contactat HIV/SIDA

2) Care sunt sansele sa imi fi infectat si mebrii familiei mele (Spun aceasta pentru ca pe data de 17 octombri 2015 m-ama a inceput sa manifeste EXACT aceleasi simptome ca si mine , la fel si tata si fratele meu (bine in cazul lor s-a intamplat ceva mai tarziu decat in cazul mamei)

Imi este frica ca nu cumva sa ii fi infectat fiindca v-am spus eu am prostul obicei sa imi musc muzele cand sunt stresat si cred ca rana de la buza era deschisa si atunci daca am baut din aceasi sticla cu ei oare pot sa ii infectez? oare o picatura de sange din buza mea sa fi ajuns in sticla aceea? Ce credeti i-am infectat sau sunt eu prea obsedat de chestia asta?

Va multumesc anticipat pentru ca ati avut rabdare sa imi cititi mesajul si pentru raspunsurile voastre in cazul meu

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-ai facut felatie, dar te intrebi daca a terminat in tine. Iar constipatia care alterneaza cu diareea seamana a colon iritabil, nu a SIDA. 

Daca chiar e adevarat ce-ai scris,i fa-ti testul, numai asa vei afla daca ai HIV sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

Salut am si eu o problema

Pe data de 11 august am avut un contact sexual neprotejat cu o fata necunoscuta deci la prima vedere.

Dupa ce m-am intors adica imediat dupa ce am venit acasa am avut niste crampe foarte dureroase si diaree

a 2 a zi am simtit o stare de oboseala acompaniata cu dureri de cap

Dupa 1 saptamana jumatate mi-au trecut durerile de cap (starea de oboseala si scaunele diareice au ramas)
Au mai trecut 2-4 saptamani si au inceput sa imi apara cateva eruptii cutanate (bubite de culoare rosie) pe brat
Aceste eruptii ca si toate simptomele pe care INCA le am dureaza 3-4 zile si apoi dispar dupa care tot la interval de 2-4 zile reapar de la sine.

Iar pe data de 25 septembrie au inceput sa se manifeste toate simptomele o data fapt care inainte nu s-a intamplat adica aveam simptomele dar ele apareau pe rand nu le aveam pe toate in acelasi timp sau in aceeasi zi.

Deci simptome de genul unei gripe puternice : stranut , tuse seaca , nas infundat , eruptii cutanate , diaree , cefalee , dureri musculare , dureri articulare si cam atat .
Tin sa mentionez ca nu am avut Ganglionii limfatici  inflamati si nici nu am avut febra (asta doar in cazul in care 37:* poate fi considerat febra) si nu am avut nici stari de greata sau stari de ametela si nici n-am vomitat.
Si cred ca si familia mea a fost infectata prin intermediul meu deoarece toti prezinta exact aceleasi simptome ca si mine.
Eu am un obicei prost sa imi musc buzele (de sus si de jos) in conditii de stres sau concentrare maxima si de obicei acest lucru se face pana la sange
Si cred ca prin sangele din buza / buzele mele s-au infectat si ei deoarece eu am baut dupa ei suc apa etc
Vreau sa va intreb care credeti ca sunt sansele sa fi luat HIV?
Si cat de mari sunt sansele ca si parintii mei sa se fi infectat din cauza mea (v-am spus si ei manifesta exact aceleasi simptome ca si mine)
Va multumesc anticipat

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !!

 

Am si eu o întrebare legata de hiv....

Acum aproximativ o saptamana am avut la fel un contact neprotejat cu o fata pe care o cunosc destul de bine ... Acum am început sa am unele simptome ... M-am trezit dimineata cu durere de cap suportabila si cu dureri de stomac si diaree.. Apoi o stare minora de slăbiciune . A doua zi la fel la care sa adăugat o tusa seaca care persista (vreau sa specific ca si fumez de un an ) scaunul si-a revenit dar am rămas cu starea de slăbiciune tusea si durerea de cap care persista de 3 zile acum .....cel mai mult ma sperie faptul ca simptomele mele sunt legate de acest virus.. Plus ca mai am o senzatie pe care nu stiu cum sa o explic si sper sa o înțelegeți: "(cand intri cu capul sub apa si intra apa in nas si avem acea senzatie ) acea senzatie o întâlnesc in unele momente cand încerc sa inhalez aer... Febra nu am facut si nici alte probleme deocamdată. Sper din tot sufletul sa fie doar o gripa .... Sper sa îmi puteti spune ce pot sa fac si dupa cat timp pot sa îmi fac analize !

Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

First AIDS cases 40 years ago: Treatments far better, still no vaccine (usatoday.com)   ... deschideti site-ul sa vedeti poza cat o lume!!!

*Daca nici cu boala asta inca nu s-a terminat, cum se va incheia cu COVID pan-la Craciun???    Mortii din ultimele zile din anunturile de ziar indica multi suferinzi de Cancer de Plamani sau boli respiratorii, doar 20 de Covid, deloc nu se mai mentioneza AIDS related complications.   Doar la nou nascuti care se nasc mort sau sint foarte bolnavi de SIDA si mor in scurt timp se scrie cauza mortii sa nu se creada ca Spitalul nu-si face datoria!!!   In Europa de mai putin de 40 de ani era anuntat SIDA, actorul Rock Hudson a fost reclamat ca reprezinta boala asta si comunitatea gay cu el a fost pus pe harta americii "Rock Hudson's death gave AIDS a face"  o imagine a mortii de SIDA ca barbat bine inainte de contaminare.  Diagnozat cu HIV la 5 Junie 1984, a murit pe 2 Octombrie 1985, avea 59 de ani.  S-a tratat si la Paris si in multe alte tari dar nu s-a putut face prea mult atunci la un om de varsta lui, avansat in boala de o viata.  Inca nu s-a inventat un vaccin contra SIDA, doar metode de protectie si stil de viata sanatos, etc.    Acum nu se mai anunta cati au murit de SIDA azi, avem concurenta. Curios ca nu s-a luat nici o masura publica de protectie doar sa foloseasca condom cei care nu se cunosc bine, se respecta de numa' s-a murit cu milioane ca si acum.*

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HIV-SIDA-300x188.jpg   

Viitorii pacienti de COVID se inmultesc acum ca nu se mai poarta nici o protectie la nimic!!!   Toti vor muri in iarna asta cu probleme respiratorii, preparati groapa pana nu ingheata pamantul, ca va fi mai scump.   Mai sint acei pacienti periculosi in libertate care nu se duc la doctori, se trateaza cu alcool acasa.   

Pana sa fie COVID la moda, oricine ajungea la analiza de sange sau in spital, primul test era cel de AIDS/SIDA si pe urma il intrebau ce-l doare!!!   Acum e COVID prioritatea, ca asta n-are nici un dumnezeu, te baga direkt in groapa!!!   Inainte se cauta de Hepatita-C, mereu erau testati pacientii fara sa li se spuna inainte, dar ce surprinse erau unele, nici nu credeau pana nu s-au dus in Romania sa se trateze.   Una a murit in apropierea Aeroportului din Budapesta era in drum spre Romania cu 30 de ani in urma.     

https://evz.ro/numarul-tinerilor-din-romania-diagnosticati-cu-hiv-sida-s-a-dublat-e-ingrijorator.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cases of gonorrhea are skyrocketing in the U.S. after hitting a historic low in 2009. In 2020 (the most recent year data is available), more than 675,000 gonorrhea cases were reported to the Centers for Disease Control and Prevention, making it the second most common sexually transmitted infection behind chlamydia.

In fact, rates of reported gonorrhea have gone up 111% since 2009. But despite its prevalence, many people don’t know a lot about the infection. Here are important facts to keep in mind, just in case."

*Cat mai rapida iesire din scena vietii le doresc la acesti pacienti!!!*

https://www.yahoo.com/lifestyle/gonorrhea-is-the-2nd-most-common-sti-heres-what-you-need-to-know-140036429.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×