Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o intrebare ... mi`am facut acum o saptamana testul hiv la o clinica particulara si dupa cat de nelinistit am fost testul a iesit ok adica negativ .. problema la care ma gandesc .. din ce am mai citit pe internet trebuie sa se dea o valoare in buletinul de analiza . La mine nu s`a dat nici o valoare .. scrie simplu NEGATIV . Acum dupa toate gadurile rele care mi`au trecut prin cap stau si ma gandesc ... o fi facuta corect analiza ? Mentionez ca au trecut mai bine de 2 ani de la posibila infectare .. adica contact neprotejat ... ma gandesc ca in cazul in care eram infectat ar fi trebuit sa apara anticorpii nu ? Multumesc anticipat ! Sanatate multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare ... mi`am facut acum o saptamana testul hiv la o clinica particulara si dupa cat de nelinistit am fost testul a iesit ok adica negativ .. problema la care ma gandesc .. din ce am mai citit pe internet trebuie sa se dea o valoare in buletinul de analiza . La mine nu s`a dat nici o valoare .. scrie simplu NEGATIV . Acum dupa toate gadurile rele care mi`au trecut prin cap stau si ma gandesc ... o fi facuta corect analiza ? Mentionez ca au trecut mai bine de 2 ani de la posibila infectare .. adica contact neprotejat ... ma gandesc ca in cazul in care eram infectat ar fi trebuit sa apara anticorpii nu ? Multumesc anticipat ! Sanatate multa !

 

Nu este cazul sa fii ingrijorat, dupa 2 ani de la contactul sexual neprotejat.

Rezultatul NEGATIV este foarte clar atat vreme cat nu s-au gasit anticorpi anti-HIV, nu puteau sa-ti dea nici o valoare.

Cand organismul se infecteaza cu virusul imunodeficientei umane, sistemul imunitar reactioneaza prin producerea de anticorpi anti-HIV dupa aprox. 1-3 luni de la infectare, iar la alte persoane sistemul imunitar reactioneaza mai lent astfel ca la aprox. 6 luni titrul anticorpilor ajunge la concentratia maxima.

Sanatate si ai grija ce faci de acum incolo pentru a nu mai fi Ingrijorat!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit totusi sa citesc instructiunile de utilizare de pe pachetul de prezervative Durex pe care le-am folosit...si e COMPLET vina mea, nu a prezervativelor...Scrie clar si raspicat (si nu este doar o metoda de a te face sa cumperi mai multe prezervative, ci e o metoda de a te proteja pe tine): NU UTILIZATI ACELASI PREZERVATIV pentru sex oral si vaginal. Exact asta am facut eu...am folosit acelasi prezervativ pentru sex oral (fara finalizare) si apoi....clasicul sex vaginal...Ce s-a intamplat de am contactat boala? Pai....simplu...in timpul sexului oral, probabil dintr-o neglijenta/nepricepere..prezervativul s-a deteriorat..iar ce-a urmat stiti cu totii. Deci...daca utilizati corect prezervativul e putin probabil sa aveti ghinionul pe care il am eu...insa riscuri exista pretutindeni..iar unele BTS-uri se iau cu tot cu prezervativ.......so...cel mai bine..ramaneti fideli partenerelor, iar daca nu puteti...macar nu le implicati..riscati vietile lor si viitorul lor..Nu e corect...Stay clean&loyal!

 

 

Salut

 

Imi pare rau ce aud?

 

Concret ce simtome ai avut daca poti spune

 

 

nu mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

sau...cat de buna a fi o mai percep eu acum...

dar sa pastrez parolismul

am o intrebare al carei raspuns l-am cautat pe tot netul si nu reusesc sa o gasesc..

am intretinut un raport oral neprotejat si unul anal protejat cu o persoana care 99% avea vreun bts...

in mai putin de 24 de ore ( mai exact 20 de ore), au aparut niste frisoane puternice, iar mai apoi o stare subfebrila care persista de atunci(fiind vorba de 3 zile in urma)..si apoi au aparut exact simptomele sindromului retroviral acut, mai exact: dureri musculare puternice, care nu ma lasa deloc; durere de cap; o roseata in ochi care a trecut; transpiratie abundenta in timpul noptii..chiar in prima noapte a simptomelor s-a intamplat asta..insa cel mai rau ma supara durerile musculare care sunt extrem de puternice si generalizate! mentionez ca NU imi curge nasul, NU tusesc si NU stranut. iar aceste dureri sunt din ce in ce mai mari

vroiam sa va intreb un singur lucru.. pot aparea simptomele hiv dupa mai putin de 24 de ore? ( mentionez ca de atunci dorm foarte putin, iar de mancat...cu atata greutate incat imi vine sa vomit..si nu vreau sa fiu o persoana care ma mint singura si sa pun totul pe baza unei depresii reminiescente, cu toate ca am avut probleme acum cativa ani cu o depresie puternica si am urmat si o medicatie care am oprit-o, in tot acest interval de dupa fiind o persoana normala, doar cu mici excese mai ales atunci cand consum alcool)

acesta este singurul lucru care vreau sa mi-l spuna cineva, daca apar simptomele atat de devreme sau sa nu fie pe seama altui virus! pentru ca virus este sigur, e imposibil sa am asemenea dureri musculare fara a-mi curge nasul sau stranuta.

va multumesc si astept un raspuns ... un sfat.. mi s-a rupt aproape orice orizont

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

In urma urmatoarelor analize: test Papanicolau, examen de secretie vaginala, analize uzuale de sange, sumar de urina s-ar putea depista orice BTS?

 

Mai exact, daca o persoana ar fi infectata cu indiferent ce BTS, de la candidoza, la tricomonas, sifilis, HPV, hepatita B sau C sau HIV, rezultatele la vreuna dintre analizele mai sus mentionate ar fi " dat peste cap"?

 

PS. Stiu ca testul PAP poate indica prezenta HPV.

Am cautat deja pe mother google o legatura intre PAP si alte BTS-uri, dar nu am gasit nimic concret.

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

anyway, take a look

'In taking a Pap smear, a speculum is used to open the vaginal canal and allow the collection of cells from the outer opening of the cervix of the uterus and the endocervix. The cells are examined under a microscope to look for abnormalities. The test aims to detect potentially pre-cancerous changes (called cervical intraepithelial neoplasia (CIN) or cervical dysplasia), which are usually caused by sexually transmitted human papillomaviruses. The test remains an effective, widely used method for early detection of pre-cancer and cervical cancer.'

 

http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-patologic_1029


''Testele pentru bolile cu transmitere sexuala (BTS) nu sunt placute, dar sunt necesare pentru mentinerea sanatatii sexuale. Trebuie stiut ca nu exista o analiza pe baza careia sa se poata diagnostica toate BTS. Iata ce teste medicale sunt recomandate:

1. Sifilis
Este necesara analiza de sange. Pentru depistarea bolii se face testul VDRL (Venereal Disease Research Laboratory), care masoara anticorpii produsi de Treponema pallidum, bacteria care cauzeaza sifilisul. Totusi, organismul nu produce intotdeauna anticorpi ca raspuns la activitatea bacteriei sifilisului, asa ca testul nu este intotdeauna exact. Testul este similar cu RPR (reagin plasma response). In cazul in care nu este tratat, poate duce la dementa si chiar moarte.

2. HIV
Virusului imunodeficientei umane poate fi depistat printr-o analiza de sange. Testul HIV este un test specific, care nu pune in evidenta virusul, ci anticorpii specifici anti-HIV ce apar in sange ca urmare a infectarii.


Primul test care se face este testul ELISA (prescurtare a termenului Enzyme LinkedImmuno-Sorbent Assay: reactie imunoenzimatica), care ofera rezultate exacte in 99,5 % din cazuri. Daca rezultatul este pozitiv se poate cere verificarea suplimentara a testului cu o procedura specifica - testul Western-blot. Virusul HIV are nevoie de pana la 10 ani pentru a se raspandi complet, dar de multe ori se dezvolta fara ca persoana in cauza sa stie.

3. Chlamydia
Este deosebit de periculoasa pentru femei, deoarece poate deteriora grav ovarele si creste astfel riscurile de sarcina ectopica si infertilitate. Exista metode de diagnosticare directa prin analiza secretiilor colectate din vagin, col uterin sau uretra sau metode indirecte prin determinarea existentei in sange a anticorpilor anti-chlamydia ce sunt produsi de organism pentru a se apara impotriva infectiei. De asemenea se poate recomanda si efectuarea unei colposcopii.


4. Herpesul genital
Daca stii ca ai fost expusa virusului si daca ai simptomele clasice (de exemplu dureri, basici pe umflaturi rosii ale pielii), doctorul te poate diagnostica doar pe aceasta baza. Boala mai poate fi depistata si prin urmatoarele teste:

- cultura virala cu fluidul obtinut din basicutele lezate este pozitiva pentr HerpesSimplex Virus. Virusul herpesului genital se poate dezvolta in 2-3 zile.


- prelevarile de fluid din basicute pot detecta prezenta ADN-ului si se poate preciza daca virusul este sau nu prezent in basicute


- testul Tzank facut din leziunile de piele poate de asemenea confirma prezenta virusului herpesului genital. Acest test implica injectarea in basicutele cu fluid a unor celule umane cu ajutorul unui ac. Daca celulele din fluid contin particule virale atunci acestea devin vizibile. Totusi acest test nu poate determina cu exactitate care dintre tipurile de virusi exista in basicute.

- testele pe baza de anticorpi elaborate recent determina daca persoana are HSV-1 ori HSV-2. Aceste teste pot preciza inclusiv daca persoana a fost expusa in trecut la acest virus (testul IgG) sau recent (testul IgM).


5. Gonoreea
Exista 3 tipuri de teste pentru gonoree:


- culture: se recolteaza o proba de culturi din partea corpului suspecta a fi infectata (col uterin, uretra, penis, rect, gat); proba este trimisa la laborator pentru testare.


- test urinar:gonoreea prezenta la nivelul colului uterin sau uretrei poate fi diagnosticata prin recoltarea unei probe de urina care se trimite la laborator.


- coloratia Gram: acest test se poate efectua chiar in cabinetul medicului sau in clinica, pe loc. Se recolteaza o proba din uretra sau colul uterin, se intinde pe o lama si se coloreaza. Medicul poate vizualiza astfel direct bacteriile la microscop chiar in momentul consultatiei. Acest test este mai eficient in cazul barbatilor.''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.mi-am facut si eu testul hiv si mi sa spus ca mai trebuie sa astept 3-4 zile lucratoare.mi-au spus ca daca era pozitiv era gata si se vedea doar ca vor sa vada nu stiu ce procentaj.ce inseamna asta?sunt speriat si stresat la maxim.

Va multumesc pentru ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se dau rezultate decat dupa minim 72 de ore. nici daca e pozitiv si nici daca e negativ nu ti se spune inaint de termenul asta. asteapta si o sa vezi ce si cum.

 

si cand mai faci sex neprotejat sau bagi la vena, adu-ti aminte de teama care o ai acu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×