Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor

 

As vrea sa stiu daca testul meia abbot si eclisa pot depista hiv dupa 5 luni de la infectare, am o adenopatie inflamatorie cervicala de doua luni si sant cam ingrijorat .

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea, n-am mai scris pana acum nimanui in legatura cu vreo pb. de genul asta, dar am cam inceput sa fiu paranoica in legatura cu riscul de contaminare hiv, imi supraveghez fiecare miscare in privinta asta si nu pot continua asa. De exemplu ca ce mi s-a intamplat azi: in general umblu cu un rucsac dupa mine, ca multi alti oameni, in care intamplator uitasem o forfecuta de unghii. Prin mijloacele de transport in comun am lovitpe cineva cu ruscacul, ma gndeam ca e posibil sa fi trecut varful forfecutei prin material si sa-l fi zgariat. Ulterior m-am intepat si eu in ea, aparent superficial. Cat de mare o fi risc de contaminare?

Scuze daca suna prea prosteste povestea asta, dar incepe sa ma obsedeze. Dupa informatiile de pe unele site-uri, riscul nu pare mare, dar ma tot gandesc la asta. Se zice ca virusul nu traieste prea mult timp in aer dupa uscare lichidului in care se gaseste, dar asta inseamna cat in cazul asta, 10 min, o ora, mai multe ore? Despre asta nu am gasit mare lucru pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua la toata lumea, n-am mai scris pana acum nimanui in legatura cu vreo pb. de genul asta, dar am cam inceput sa fiu paranoica in legatura cu riscul de contaminare hiv, imi supraveghez fiecare miscare in privinta asta si nu pot continua asa. De exemplu ca ce mi s-a intamplat azi: in general umblu cu un rucsac dupa mine, ca multi alti oameni, in care intamplator uitasem o forfecuta de unghii. Prin mijloacele de transport in comun am lovitpe cineva cu ruscacul, ma gndeam ca e posibil sa fi trecut varful forfecutei prin material si sa-l fi zgariat. Ulterior m-am intepat si eu in ea, aparent superficial. Cat de mare o fi risc de contaminare?

Scuze daca suna prea prosteste povestea asta, dar incepe sa ma obsedeze. Dupa informatiile de pe unele site-uri, riscul nu pare mare, dar ma tot gandesc la asta. Se zice ca virusul nu traieste prea mult timp in aer dupa uscare lichidului in care se gaseste, dar asta inseamna cat in cazul asta, 10 min, o ora, mai multe ore? Despre asta nu am gasit mare lucru pe net.

:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:airkiss:

Spune-i ma, fetei. Ca tu stii toate alea. :good:

Iti faci prea multe griji. Si vei sfarsi la ospiciu.

Ce relevanta are in cat timp moare virusul in aer, cand el are o perioada de incubare de pana la doi ani, maximum.

Practic, oricare dintre noi il poate avea in urma unei partide de sex neprotejat, si sa nu stie asta.

 

Cu toate astea, cam orice virus nu poate supravietui intr-un mod ostil. Deci, cateva ore cred ca ii sunt de ajuns sa moara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-i ma, fetei. Ca tu stii toate alea. :good:

 

Iti faci prea multe griji. Si vei sfarsi la ospiciu.

i-am spus..acelasi lucru..:airkiss:

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti faci prea multe griji. Si vei sfarsi la ospiciu.

Ce relevanta are in cat timp moare virusul in aer, cand el are o perioada de incubare de pana la doi ani, maximum.

Practic, oricare dintre noi il poate avea in urma unei partide de sex neprotejat, si sa nu stie asta.

 

Cu toate astea, cam orice virus nu poate supravietui intr-un mod ostil. Deci, cateva ore cred ca ii sunt de ajuns sa moara.

 

 

dar un sfert de ora nu din cate spui....nu am decat sa astept 3 luni si sa-mi fac testul; fara suparare, dar timpul de incubare este de la minim cateva saptamani la 3 luni, un test la 3 luni de zile urmat de unul la 6 luni fiind foarte concludent, nu am auzit nicaieri de 2 ani; postasem acest mesaj pentru ca nimeni nu trateaza in nici un articol riscurile micilor accidente pe care probabil le patim cu totii, in speranta ca cineva stie mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i-am spus..acelasi lucru..:airkiss:

:o:

Unde ma?! :good:

A, deci atata profunzime in gandire si intelepciune se ascundea in emoticonul ala ? :D

Clar, tre sa invat sa citesc...in emoticoane.

 

dar un sfert de ora nu din cate spui....nu am decat sa astept 3 luni si sa-mi fac testul; fara suparare, dar timpul de incubare este de la minim cateva saptamani la 3 luni, un test la 3 luni de zile urmat de unul la 6 luni fiind foarte concludent, nu am auzit nicaieri de 2 ani; postasem acest mesaj pentru ca nimeni nu trateaza in nici un articol riscurile micilor accidente pe care probabil le patim cu totii, in speranta ca cineva stie mai multe.

Nimeni nu trateaza acest subiect fiindca sansele de contaminare la acest mod, sunt extrem de infime.

Si nu vorbim de accidente ca cel de care pomenesti. E vorba de medicul dentist, de manichiurista, de orice mediu spitalicesc, si multe alte variante .

Asa ca, stai fara griji. Plus ca si organismul tau formeaza anticorpi, deci sansele sunt extrem de scazute.

Dar este pana la 2 ani, maximum. Ca poate nu se spune oriunde, pentru a nu se creea panica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor

 

As vrea sa stiu daca testul meia abbot si eclisa pot depista hiv dupa 5 luni de la infectare, am o adenopatie inflamatorie cervicala de doua luni si sant cam ingrijorat .

Va multumesc

 

 

buna....din cate stiu eu, se cheama western blot si elisa testele. Testul Elisa se efectueaza de obicei la 3 luni de la posibila infectare si daca iese pozitiv se efectueaza si western blot pentru confirmare. Daca iese negativ, ar fi bine sa fie efectuat din nou dupa inca 3 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar un sfert de ora nu din cate spui....nu am decat sa astept 3 luni si sa-mi fac testul; fara suparare, dar timpul de incubare este de la minim cateva saptamani la 3 luni, un test la 3 luni de zile urmat de unul la 6 luni fiind foarte concludent, nu am auzit nicaieri de 2 ani; postasem acest mesaj pentru ca nimeni nu trateaza in nici un articol riscurile micilor accidente pe care probabil le patim cu totii, in speranta ca cineva stie mai multe.

saptamana trecuta am cazut de pa scara..din pod..

m-am lovit tare la picior....tare tare...

a fost un mic accident..

ar trebui sa deschid si eu un toppic despre asta...nu ca nu as fi dezbatut problema pe toate fetzele tibiei si peroneului..

 

stai mai linistita..

maine poate iti stranuta unul in tramvai, direct in fata...

ce faci?...

te sperii ca poate ai luat tbc sau gripa aviara?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×