Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspuns,

Da a fost chiar neasteptat, si nu m-am gandit sub nici o forma la aceasta ca ar avea de gand sa ma atinga. Ma gandesc sa merg sa imi fac un test peste inca 2 saptamani, adica ar fi o luna. Stiu ca nu este in totalitate cert rezultatul testului, dar e posibil sa aflu ceva dupa o luna?

As vrea sa va intreb pe voi, daca este este posibil ca respectiva persoana sa vi avut "virus" pe deget si cand mi-a atins buzele as fi putut sa inghit acel virus si sa ma pot infecta....?

Este adevarat ca poti sa te infectezi si daca inghiti acel lichid care contine virus nu...?

Eu mentionez ca imediat dupa aceea mi-am sters cat de mult am putut buzele. Multumesc anticipat.

Marius

A-ti putea totusi sa imi raspundeti daca este posibil scenariul descris de mine?

Incepe sa ma ingrijoreze.

Multumesc mult, Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A-ti putea totusi sa imi raspundeti daca este posibil scenariul descris de mine?

ti se pare ca am raspuns degeaba la mesajul tau?

daca ea ti-a pus secretie vaginala pe buze e ca si cum i-ai fi atins cu buzele vaginul, nu?

deci cauta informatii despre sexul oral-transmitere HIV

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ti se pare ca am raspuns degeaba la mesajul tau?

daca ea ti-a pus secretie vaginala pe buze e ca si cum i-ai fi atins cu buzele vaginul, nu?

deci cauta informatii despre sexul oral-transmitere HIV

Ms pentru raspuns. Am intrebat in ideea in care nu stiu daca e posibil ca pe deget sa poata sa ramana secretie vaginala.

Multumesc mult,

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare care ma streseaza destul de serios....am fost la dentist si am impresia ca dentistul nu a schimbat manusile de unica folosinta(folosindu-le pe aceleasi pe care le-a folosit si pentru pacinetul dinaintea mea)care sunt sansele ca eu sa fi contractat hiv in urma acestui fapt?

(bineinteles in eventualitatea in care pacientul din fata mea era infectat cu hiv)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, acum 5 ani de zile, eram in clasa a7a, intr-o seara, cred era decembrie, era foarte frig, am fost intepat cu cu un ac, nu stiu daca era de seringa sau altfel de ac in zona feselor, persoana care a facut asta stiu sigur ca este infectata cu hiv, intepatura nu a fost foarte adanca pentru ca stiu ca atunci cand am simptit am si sarit din cauza sperieturii. Acul a trecut prin pantaloni si nu mai stiu sigur daca aveam si izmene pe mine, dar a fost o intepatura usoara nu a patruns adanc, nu mi-a curs sange de acolo, nu stiu daca a fost contact cu sange. Pana acum nu am avut niciun fel de problema, niciun fel de simptop si nu am dat importanta, am citit mai de mult pe internet ca virusul nu rezista mult in mediul extern si sa zic ca m-am mai linistit in perioada asta, dar acum vreau sa urmez o scoala militara si este obligatoriu sa fac testul HIV la vizita medicala si de aici am cam intrat in panica, este posibil sa fiu infectat? ar fi o veste care ma va termina si pe mine si familia mea...sunt foarte speriat pentru ca luna viitoare trebuie sa fac aceasta vizita. Ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei :blink: am revenit. ma vaietam acum cateva luni ca exista riscul sa fi luat sida.mi-am luat in schimb inima in dinti si mi-am facut un test iar rezultatul a fost negativ.asa ca in loc sa traiti cu frica de a fi infectati faceti-va putin curaj si faceti un control.ca nu e dracul chiar atat de negru :*multa bafta si fiti mai atenti pe viitor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut... am si eu o problema,mi s-a facut in februarie sex oral , neprotejat,care nu a durat mai mult de 30 de sec,si neavand rani pe penis,am facut 2 teste hiv,si au iesit negative,crede-ti ca ar trebui sa-mi fac griji? va rog un raspuns,ca sunt f stresat

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statisticile spun ca in procent de 90% - 95% cei care sunt infectati vor testa pozitiv la 3 luni dupa infectie. In cazuri rare dureaza si 6 luni de incubare ca sa testezi pozitiv,dar in general cam 3 luni.

Sunt si alte teste care se pot face mai devreme dar nu sunt asa sigure in ceea priveste rezultatul.

Daca te-ai testat la 4-6 saptamani dupa contactul sexual si a iesit negativ se recomanda sa mai faci o baterie de teste dupa 3 luni sau mai bine 6 luni. Daca testezi dupa 6 luni si iese negativ stai linistit nu esti infectat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua , ajutatima si pe mine va rog cu niste sfaturi ca sunt disperat , sa va spun povestea mea: acum o luna am intalnit intrun club o fata care atuncea am vazuto prima data , neam inprietenit oare cum si dupa mai multe pahare am ajuns la ea acasa , am intretinut relatii sexuale protejat dar singura greseala pe care am facut-o a fost , iam facut ei sex oral ,, iam ling vaginu ,,neprotejat dar foarte scurt timp cam 1 min . a doua zi dupa ce mam trezit dimineata am inceput sa ma simt cam rau : o durere de cap ceafa, moleseala,o stare de discomfort si ma pus pe ganduri dupa aprox 3 zile mia iesit un herpes la gura , si de atunci cam de o luna pana acuma ma doare capul incontinuu in fiecare zi ,ceafa si se trage in interiorul urechei, si mai simt un deranj la incheieturiile mainilor dar nu tot timpul , si in rest imi sta pe cap chestia asta ca as putea avea ceva ... nu am pofta de veata nu ma mai pot concentra la nimic in afara de asta doar la asta ma gandesc , ce pot avea.

a treia zi dupa contact am facut un test hiv si a iesit negativ dar stiu ca tre sa astept cel putin 3 luni.

va rog ajutatima, astept un rasp cat mai repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stai linistit......asa e cel mai mic risc posibil la un contact sexual....

 

La mine e mai nasol.....mi s-a facut sex oral si m-a zgariat pana la sange.....dupa 3-4 luni au aparut niste simptome.....mi-am facut 2 teste....momentan au iesit negative...mai am o luna si se fac 6 luni. Mai fac un test . Ideea e ca ma simt foarte obosit de vro 2 luni...aceasta stare nu-mi mai trece.

 

Asta ma ingrijoreaza cel mai tare....o fi si pe sistem nervos....

 

Asa ca tu sa stai linistit....esti ok. totusi pentru satisfactia ta generala fa-ti un test la 6 luni .

 

O sa fie bine iti spun eu...Sanatate maxima.

Editat de Cristinick
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×