Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut , sunt si eu curios cu ceva ... pot sa iau HIV/SIDA de la o persoana care nu are aceasta boala ???

 

si in schimb nu mai primesc niciun semn de la penis ca ar mai fi activ ... prima oara de cand am introdus-o pt.prima data a durat 1-2 secunde si am ejacuat , si de atunci ma simpt cam ciudat ...

 

Astept un raspuns , daca pot sa am HIV de la o persoana care nu are HIV/SIDa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut :hi: . am o problema foarte mare. banuiesc ca as fi infestat cu hiv. e doar o banuiala dar ma ingrozesc de cate ori ma gandesc la chestia aia. acum vre-o luna am avut un contact sexual. m-am protejat de-alungul contactului cred. dupa putin timp am observat ca mi-a cazut prezervativul. nu stiu daca am facut ceva in perioada aceea. faza e ca ma-am simtit aiurea dupa 2 zile de la contact si cateva din simptome mi se potrivesc precum lipsa de concentrare. am slabit vreo 6-7 kg am o facut rosu in gat si cam atat. mi-am facut analize la sange dar nu cele speciale ( elisa) k nu a trecut timpul.. si mi-au gasit calciu ionic aproape de limita inferioara ( 3.9) ok-ok. la calciu ai ameteli s.a eu nu prea am decat trepidatii musculare si cam atat si o ameteala constanta care cred ca e lipsa de concentrare provocata de hiv. :boss: :) mi-am facut si analizele coproparazitologice. mi-a iesit giardia (prezent 30 %) sa fi putut slabi de la giardia asa repede ?? acum fac vitamine si iau magneziu sper sa-mi treaca. fata cu care m-am ...... spune ca si ea a slabit mult dupa ce s-a ...... cu fostul. zice ca are probleme cu stomacul si ca a facut penumonie de curand.. nu stiu ce sa ma mai fac dati-mi un raspuns competent si cat se poate de repede. va rog ffff mult va multumesc. doctorii spun ca asi fi obosti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu 10 zile m-am injectat intramuscular cu o seringa de provenienta dubioasa. Acum am descoperit ca am ganglionii de pe partea stanga a gatului inflamati.

Se poate sa fie HIV sa devreme sau sa fie o pura coincidenta? Ce alte boli ma pot fi transmise printr-o injectie intramusculara? Intreb pentru ca vreau sa ma duc la mdicul de familie si sa ii cer trimiteri la analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea,

Am si eu o intrebare

In urma cu doua saptamani doar de curios am trecut pe centura si m-am oprit sa la o prostituata sa o intreb cat costa.

Respectiva persoana in timp ce vorbea cu mine a inceput sa iti introduca degetul in vagin si cand am plecat fara sa imi dau seama mi-a atins cu degetele ei buzele mele. Imediat dupa ce am constientizat mi-am sters buzele cat de mult am putut. Mentionez ca absolut nimic nu s-a intamplat altceva.

Intrebarea este....?

E posibil sa ma fi putut infecta cand acea persoana mi-a atins buzele cu degetele care le introdusese inainte in vagin asta in cazul in care probabilitatea ca aceasta sa fie infectata?

Ca simptome pot sa spun ca pana acum nu am intalnit nici una din cele descrise pe site-uri.

Multumesc anticipat si daca a-ti putea sa imi raspundeti si mie ca deja incep sa imi fac mari griji.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa doua saptamani abia ai simptome de varsat de vant, tu vrei sa stii daca esti infectat cu HIV? :close:

Cel mai probabil nu esti infectat, dar eu ma intreb, te-a hipnotizat? Cum a reusit sa te atinga, tu unde erai? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa doua saptamani abia ai simptome de varsat de vant, tu vrei sa stii daca esti infectat cu HIV? :close:

Cel mai probabil nu esti infectat, dar eu ma intreb, te-a hipnotizat? Cum a reusit sa te atinga, tu unde erai? :roll:

Multumesc pentru raspuns,

Da a fost chiar neasteptat, si nu m-am gandit sub nici o forma la aceasta ca ar avea de gand sa ma atinga. Ma gandesc sa merg sa imi fac un test peste inca 2 saptamani, adica ar fi o luna. Stiu ca nu este in totalitate cert rezultatul testului, dar e posibil sa aflu ceva dupa o luna?

As vrea sa va intreb pe voi, daca este este posibil ca respectiva persoana sa vi avut "virus" pe deget si cand mi-a atins buzele as fi putut sa inghit acel virus si sa ma pot infecta....?

Este adevarat ca poti sa te infectezi si daca inghiti acel lichid care contine virus nu...?

Eu mentionez ca imediat dupa aceea mi-am sters cat de mult am putut buzele. Multumesc anticipat.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!am ajuns aici pentru ca am aceeasi problema ca si voi.am avut in urma cu 7 luni un contact sexual neprotejat care a durat destul de putin..in jur de 2-3 minute iar partenerul a ejaculat afara.nu am avut niciun fel de probleme imdiat insa m-am ales dupa vreo 2 luni cu o candidoza vaginala de toata minunea depistata de mine citind fel si fel de articole pe internet.in prima faza nu m-am panicat pentru ca majoritatea femeilor au aceasta problema iar in timpul dezvirginarii flora vaginala este afectata.am lasat-o asa.nu am fost la control nu am luat tratament.am citit apoi ca una dintre bolile care apar in timpul infectarii cu hiv este candidoza.nu am inteles clar daca cea bucala sau vaginala insa m-am panicat.si tot ce pot sa fac in acest sens este sa stau toata ziua cautand articole in speranta ca o sa ma lamuresc si o sa ajung la concluzia ca este doar o sperietura.am avut in vara o perioada in care am slabit cateva kilograme..3 mai exact dar am pus-o pe seama faptului ca e cald,e vara, am fost in vacanta la mare si din cauza timpului pierdut aiurea am pierdut si cateva kilograme.ieri am fost la un contro lal medicul de familie pentru ca ma panicasem rau si din cauza unor ganglioni inchipuiti la sani.m-a palpat la sani si la axila unde se spune ca apar in general ganglionii in cazul infectarii cu hiv insa mi-a spus ca nu am nimic.greturi nu am,semne de oboseala nejustificata nu,pofta de mancare am..dovada si faptul ca mi-am recuperat kilogramele ba chiar am pus cateva si peste, in mare ma simt bine din punct de vedere fizic,nu am nici febra nici transpiratii nocturne,psihic insa sunt cu moralul la pamant.am doar 19 ani s-mi este greu si frica sa merg sa fac un test.m-a mai linistit faptul ca v-am vazut spunand ca nu se ia sida atat de usor.stiu care sunt riscurile numai ca nu stiu unde mi-a fost capul..sper doar sa fie o sperietura si sa fim cu totii sanatosi si mai atenti pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este adevarat ca poti sa te infectezi si daca inghiti acel lichid care contine virus nu...?

virusul e prezent si in secretiile vaginale

tu oricum nu stii daca ea are virusul sau nu

sansele par mici dar cred ca numai un cadru medical ti-ar putea confirma in urma analizelor

 

"cu toate ca prin sexul oral (felatie sau cunnilingus) probabilitatea de infectare este mult mai scazuta decat activitatea anala sau vaginala, el reprezinta un risc ce nu trebuie trecut cu vederea. "(parinti.com)

 

am gasit ceva bine de stiut:

 

"Infectarea printr-un contact accidental cu HIV poate fi prevenită cu succes prin profilaxia postexpunere, care durează 28 de zile şi se poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-are de ce sa-ti fie greu si frica de test, e un test de sange normal, nu e nici o procedura deosebita. Mai bine il faci si scapi de o grija, decat sa stai cu gandul ca poate esti infectata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×