Sari la conținut
Forum Roportal
stefania225

Copiii abuzati de catre cunostinte sau prieteni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ceva timp ma confrunt cu o dilema. O persoana din cercul meu de prieteni care are o dorinta aproape sufocanta de a avea un copil, a aflat acum un an ca sansele ei de a face copii sunt extrem de mici. A continuat totusi tratamentele, fara succes (deocamdata cel putin). Ca sa nu mai piarda timpul, s-a inscris si sa adopte un copil, si recent a si adoptat o fetita de 5 ani.

 

Acum doua luni, am fost invitata la ea acasa cu o ocazie speciala, si am avut ocazia sa vad dinamica relatiei dintre ea si copil. Ceea ce am vazut m-a socat si de atunci ma gandesc la asta intruna. Se poarta cu fetita foarte urat, o bruscheaza, o bate (am si vazut, si mi-a si recunoscut franc ca si cum e cel mai natural lucru din lume ca atunci cand nu mananca tot bate la ea ca la fasole, cuvintele ei). Ii bagatelizeaza sentimentele si emotiile, nu o lasa sa se exprime, nici macar sa planga daca s-a lovit si nu se lasa luata in brate decat atunci cand are ea chef, altfel numind astfel de comportamente " mofturi". O cicale in permanenta si sincer aproape ca am simtit ca fetita nu are voie nici sa respire fara aprobarea mamei adoptive.

 

Am incercat sa ii atrag atentia cat am putut de delicat ca nu este un comportamnt foarte constructiv si ca darama toata stima de sine a copilului, insa nu am avut cu cine vorbi. Cunoscand-o nici nu cred ca m-ar asculta vreodata cat timp nu ii spun ceva ce e in acord cu convingerile ei, pur si simplu e genul acesta de persoana.

 

Sotul ei este la fel de sub papuc ca si copilul, asa ca interventiile lui nu sunt luate in seama. Dealtfel si cu el se poarta cam la fel (de ani de zile ma intreb cum de ramane inca langa ea la cat de urat il trateaza).

 

Ideea este ca nu stiu cum sa reactionez. M-am identificat cu copila si pret de o zi aproape ca am trait alaturi de ea sufocarea asta. Imi aduc aminte cand eram si eu mica si as fi dat orice ca cineva sa intervina pentru mine, chiar am judecat-o aspru pe matusa mea pentru ca desi simteam clar dezaprobarea fata de ceea ce facea maica-mea, niciodata nu i-a spus ceva in fata in privinta asta.

 

Nu stiu ce sa fac. Orice sugestie sau parere in general este binevenita...

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saracu' copil....cu mastera aia de "mama"...

Cred ca se poate sa-i fie luat copulu' -o reclamatie la protectia copilului,asta iti sugerez.

Si eu ma identific cu copilul... :(

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu stiu ce sa fac. Orice sugestie sau parere in general este binevenita...

 

 

 

simplu: anunti protectia copilului, politia si te caci pe ea de prietenie cu abuzatoarea aia de minori.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa anunt protectia copilului, ei ce ar putea sa faca? Cata vreme intr-un final s-ar ajunge la cuvantul meu impotriva cuvantului ei. Nu o bate suficient cat sa ii lase vanatai sau alte urme fizice, nu ca asta ar insemna ca nu mai e abuz, dar nu e demonstrabil.

 

Alta problema este faptul ca e o tipa obsesiva si razbunatoare. De-a lungul anilor am observat-o pastrand ranchiuna pe diversi oameni si nascocind niste razbunari foarte elaborate. Daca ar fi sa o reclam si ea ar sti, n-as mai avea o zi linistita mult timp. Din cauza asta persoanele cu care am vorbit deocamdata despre asta mi-au spus sa nu ma leg la cap. Dar ma tot gandesc cat imi doream si eu sa intervina cineva pentru mine, mai ales ca vedeam clar faptul ca cei din jur o judecau si o criticau pe mama (la drept vorbind acum stiu ca de fapt nu ar fi facut o diferenta, pentru ca mama la fel ca si tipa asta, nu asculta parerile care nu le convin).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

auzi draguta, daca tot nu vrei sa te legi la cap si ti-e teama de razbunarea ei, de ce ai venit aici? sa ma enervezi pe mine si sa imi strici linistea la ora 4 dimineata?

 

pozezi in om ingrijorat de starea unui copil, de linistea sufleteasca si emotionala a acestuia, dar iti e frica de ranchiura prietenei?

 

pai..sa-ti zic ceva: ce plm om esti tu care vede cum e abuzat fizic si psihic un copil si apoi ridica din umeri 'aoleu, mai bine sufera copilul ala decat sa sufar eu'

 

zero toleranta am fata de asemenea atitudine.

 

misto ca-ti pasa de copilul ala atata vreme cat nu ai tu d'aface cu situatia

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am zis ca daca gasesc ca asta e solutia corecta, n-as face-o. Dar tre sa stiu ca am sanse rezonabile sa ajut intr-adevar. Nu pozez in nimic, faptul ca as vrea daca imi sta in putere sa ajut un copil cu care m-am identificat nu se bate cap in cap cu faptul ca doza de egoism sanatoasa imi spune macar sa caut o cale de a evita ceva atat de neplacut, presupunand ca asta se poate. Daca nu am cum sa evit ranchiuna tipei si trag concluzia ca a suna la serviciile sociale chiar o sa fie un pas constructiv, nu ezit sa o fac. Insa astia sunt aceiasi cu cei care i-au eliberat certificatul de adoptator sau cum se cheama. Sunt aceiasi cu cei care i-au facut evaluarea psihologica. Am motive sa pun la indoiala profesionalismul lor si faptul ca vor face ceva (ceva bun). Sunt genul de persoana care analizeaza mult anumite lucruri inainte de a le face, pentru ca pur si simplu asta e modul in care stiu sa fac lucrurile. Ma asigur ca fac ceva bun.

 

Agresivitatea ta cere o cauza mai buna. Nu te certi cu cine trebuie

Editat de stefania225

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de vb cu ea ai vb? i-ai spus si ei exact ce ne-ai spus si noua?

 

nu ma cert, te asigur!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De spus i-am spus cateva lucruri, insa nu am reusit sa o fac sa ma si asculte, mai bine zis sa ma auda. I-am spus ca ceea ce face nu este constructiv si ca ii distruge increderea in sine, daca spune copilului ca este "smiorcait" pentru ca plange dupa ce a dat din greseala un cap in muchia ferestrei (si din cate imi amintesc asta doare al naibii), daca ii indeasa mancarea in gura cu forta si pe urma tipa ca "ce acu te faci ca te ineci? ia uite la ea ce smechera ce face ca sa ma pacaleasca" etc, i le-am spus pe loc, cam atunci cand le-am constatat. Ca sa fiu sincera am avut cateva momente in care m-am intrebat la modul cel mai serios daca nu cumva sunt eu aia care intrec limitele si poate acum vad abuz asupra copiilor oriunde ma uit ca am eu o obsesie. Dar mi-am dat seama ca in nici un caz comportamentul asta cu un copil nu poate fi calificat ca normal.

 

Reactia ei la ceea ce i-am spus a fost practic un mare ignore. As fi destul de surprinsa daca a retinut ceva, fie si numai cat sa ma injure in sinea ei. Am stat de vorba si cu sotul ei, de fapt el a deschis discutia rugandu-ma sa o conving eu sa se poarte mai frumos si spunandu-mi ca pe el nu il asculta. Sotul e baiat simpatic, dar suficient de sub papuc incat sa nu aiba nici un pic de control in situatia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ii spui parerea de cate ori observi ca incalca masura, si iei partea copiului (ceea ce este ceva nou pentru fetita presupun) este un mod de a actiona si de a te delimita de tratamentul abuziv al mamei. Continua asa, dar ai grija sa nu rupi de tot relatiile, pentru ca micuta are nevoie de cineva ca tine prin preajma, pentru confortul ei sufletesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce mai stai in dubii. ai vb cu ea, i-ai spus ce si cum si tot bate copilul.

 

ce mai astepti?

 

e obligatia noastra sa raportam asemenea evenimente. politie, protectia copilului, samd. Aia de la protectia copilului sunt oamenii si ei si poate mai dau si aia gres, asa cum au dat cu ea. poate gagica a reusit sa ii pacaleasca ascunzad manifestari violente.

 

 

ma repet: ia contact cu autoritatile si nu mai sta pe ganduri.


Continua asa, dar ai grija sa nu rupi de tot relatiile, pentru ca micuta are nevoie de cineva ca tine prin preajma, pentru confortul ei sufletesc.

 

continua asa, dar nu sa se opreasca aici.

 

degeaba copilul ala e caftit in 'public'.

 

copilul ala nu are nevoie de martori la executie, trebuie scoasa de acolo.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×