Sari la conținut
Forum Roportal
stud_out

Ma ajuta cineva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unui prieten de-al meu i-au aparut de ceva timp niste chestii in dreapta jos pe ecran. Sunt doua iconuri rosii cu "X" pe ele si la cateva secunde de acolo apare un mesaj pe ecran in care scrie "your computer is infected. windows has detected spyware infection.it is recommended to use antispyware tools to prevent data loss.windows will now download and install the most up-to-date antispyware for you.click here to protect your computer for you."Daca dai click nu face nimic. Am gasit executabilul, este pe C se numeste winstall.Am intrat in dos, am dat 'edit' si am deschis programul. Erau numai prostii, si ceva ce aducea a programare, nu prea cunosc domeniul, dar cred ca era un script. Am vazut acolo si o adresa web, am intrat pe ea si este o firma care vinde softuri legate de spyware. Cred ca firma asta este vinovata de programul asta care probabil trebuia sa acceseze site-ul firmei cand dai click, dar s-a blocat ceva in el sau nu a fost bine scris. Cert este ca nu pot nicicum sa il sterg, in dos imi da acces denied iar in windows zice ca programul ruleaza si nu pot sa il sterg. Am sters totusi ceva de la el, mai era ceva, dar a ramas executabilul. Ma poate ajuta cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×